Ziņas - MTBO Pasaules čempionāts Austrijā ◪ Latvijas Orientēšanās federācija

25.augusts /
Patrīcija, Ludis, Ludvigs, Ivonna
IenāktIenāktIenākt

MTBO ziņas

 • MTBO Pasaules čempionāts Austrijā

  04.09.2018

  Velo-o komisija | Nav komentāru

  Laikā, kad visa Latvijas orientieristu saime aizturētu elpu sekoja līdzi Pasaules čempionāta norisēm Rīgā, Siguldā, Turaidā un Daugavpilī, Latvijas velo-orientieristu vīriešu izlase izcīnīja savas cīņas Pasaules velo-orientēšanās čempionātā, kas šogad notika Austrijā Waldviertel apkārtnē.

   

  Latvijas stafetes komanda izcīnīja 13. vietu (no 20 komandām) nāciju ieskaitē pasaules velo-orientēšanās čempionāta stafetes sacensībās. Individuāli augstākā bija Edgara Krūmiņa izcīnītā 27. vieta masu starta sacensībās.

  Apvidus šī gada piedāvātajās distancēs bija kalnains, prasīgs un diezgan neierasts arī no orientēšanās viedokļa, ko raksturoja blīvs taku tīkls, ļoti daudz paralēlu situāciju. Nopietns pārbaudījums bija arī organizatoru noteiktais aizliegums izmantot jebkādu atrašanos ārpus takām, t.i. nobraukt no takām nebija atļauts, kas nozīmēja distances plānot un veikt bez attāluma saīsināšanas cauri klajam laukam vai mežam. Vairākus TOP klases sportistus diskvalificēja par nobraukšanu no takām, kad to parādīja GPS sekošanā.


  Čempionāts sākās, tieši ar mūsu sportistiem veiksmīgāko, masu starta distanci, kurā vīriem bija jāpieveic 25.9km distance (taisnā līnijā) un tika solīti 640 augstuma metri.  Šajā distancē triumfēja soms Jusi Laurila (1:20:46), bet mūsu izlases līderis Edgars Krūmiņš atpalika nedaudz vairāk nekā astoņas minūtes, ieņemot augsto 27.pozīciju. No baltiešiem augstvērtīgāku rezultātu uzrādīja vien Igaunijas līderis Lauri Malsross, bet apsteigti tika visi spēcīgie Lietuvas sportisti. Vēl no latviešiem 59. Mārtiņš Lasmanis,  60. Jānis Lācis. Startēja 88 dalībnieki. Sievietēm uzvaras laurus 18,8km garajā distancē plūca Camilla Soegaard no Dānijas, bet labāko rezultātu 8.vietu no Baltijas valstīm uzrādīja pagājušā gada Junioru čempione Viktorija Mihnoviča.

   

  Vidējā distance izrādījās krietni cietāks rieksts, jo līdzīgus kāpuma metrus (vīriem faktiski tika pieveikti 800 vertikālie kāpuma metri) solīja uz 30% īsāku distanci. Kā atzina dalībnieki, vidējā distance bija ļoti smaga, ar grūtiem kāpumiem pa mīkstu segumu, kas mijās ar sarežģītiem nobraucieniem un kombinācijā ar aizliegumu izmantot apvidus škērsošanu ārpus takām, katra kļūda prasīja būtiskus laika un spēka resursus.  Dažādu iemeslu dēļ vidējā distance nebija veiksmīga nevienam no mūsu sportistiem. Uzvarētājs vīru grupā bija Simon Braendl no Šveices ar rezultātu 1:02:14, bet dāmu konkurencē labākā izrādījās Olga Shipilova-Vinogradova. Vidējā distancē atzīstamo nostartēja lietuviešu juniors Ignas Ambrazas uzrādot 3.labāko laiku Junioru konkurencē.

  Stafetes sacensībās cīņa par medaļām notika gandrīz tikpat sīvi, kā Turaidas pakalnos. Vīru konkurencē pirmās trīs komandas pēc trim etapiem finišēja pusminūtes robežās. Apvidus stafetē bija fiziski mazāk prasīgs, bet nemainīgi piedāvāja piņķerīgu un mulsinošu ceļu tīklu, kas nodrošināja ne vienu vien pārsteigumu dalībniekiem. Uzvaru svinēja Krievijas komanda, kuras sastāvs regulāri piedalās Latvijā rīkotās sacensībās, sekoja Zviedrijas un Čehijas komandas. Mūsu vīru komandā pirmo etapu samērā labi veica Jānis Lācis, saglabājot iespējas pacīnīties par Top10. Diemžēl, otrajā etapā Edgara Krūmiņa uzņemtais temps bija mazliet par augstu, kam sekoja kļūda, kas liedza pacīnīties par līdzvērtīgu rezultātu gan ar līderiem, gan citām Baltijas valstīm. Rezultātā tāpat kā pērn- 13. vieta no 20 valstsvienībām (kopā ar vadošo valstu otrajām komandām 18. rezultāts). Sieviešu komandu cīņā, turējām īkšķus par mūsu kaimiņienēm – lietuvietēm, kurām bija ļoti reālas iespējas izcīnīt bronzas vai pat sudraba godalgas, tomēr veiksmes mazliet pietrūka un lietuviešu meitenes izcīnīja 4. vietu, piekāpjoties līderēm no Čehijas, kā arī Krievijas un Somijas komandām.

   

  Garajā distancē dalībai kvalificējās tikai Edgars Krūmiņš, kurš 27 km garo distanci veica labā tempā, bet pieļaujot tomēr kļūdas gan uz pirmajiem distances punktiem, gan vidusdaļā, spēja ierindoties 39.pozīcijā pavadot distancē 2h un 20 minūtes. Vīru grupā  čempionāta zelta medaļu izcīnīja Krystof Bogar no Čehijas veicot distanci 1:56:13.

   

  Sieviešu grupā pārāka par konkurentēm bija čehiete M. Tichovska, bet tuvu pjedestālam, ar izcīnīto 4. un 5. vietu, ierindojās pagājušās un šīs sezonas Baltijas līderes  Algirda Mickuviene un Gabriela Andrasiuniene.

   

  Sprinta distance sacensību noslēgumā jau bija kā saldais ēdiens, kas daļēji veda pa urbānu vidi un neprasīja vairs tik daudz fizisku resursu, cik ātruma īpašības, un spēju atrisināt organizatoru piedāvāto distances rēbusu ar netipiskajiem aizliegto teritoriju apzīmējumiem un piekļūšanu kontrolpunktiem, kas jau krietni vairāk kā citās distancēs līdzinājās klasiskās orientēšanās pilsētas sprintu distancēm. No vīriem visveiksmīgāk ar distanci tika galā Krievijas pārstāvis Antons Foliforovs, Edgars Krūmiņš ierindojās 48.vietā, Martiņš Lasmanis 60., bet Jānis Lācis 70.vietā. Distances netipisko uzbūvi raksturoja lielais distanci korekti neveikušo dalībnieku skaits:  15% no dalībniekiem nopelnīja diskvalifikāciju vai atzīmējās nepareizā kontrolpunktā. Sievietēm līdere Henna Sarinena no Somijas, labākā lietuviete Algirda Mickuviene ieņēma 12.pozīciju.

   

  Par sacensību norisi uz Velo komisijas jautājumiem atbildēja mūsu puišu līderis Edgars Krūmiņš:

  Velo Komisija: Kā noritēja PČ? Vai tika izmantoti kādi tehniski jaunumi, lai padarītu sacensības skatāmākas klātienē (TV, GPS sekošana, skatītāju punkti, tablo, ekrāni, u.c.)?

  Edgars: Pasaules čempionāts noritēji diezgan gludi un kā ierasts. Būtisks jaunums bija tas, ka visi Elites sportisti saņēma GPS sekošanas ierīces. Tas kopumā vērtējams ļoti pozitīvi, jo skatītājiem ir daudz lielāka interese un var sekot līdzi arī citiem sportistiem, kuri necīnās par TOP 40. Kā otra būtiskākā lieta bija orientēšanās tikai pa takām un ceļiem, bez jebkādas braukšanas ārpus tām. Pie blīvā taku tīkla tas bija milzīgs izaicinājums, jo nereti bija situācija, ka punktu redzi, taču klāt netiec, jo esi uz neīstās takas.

  VK: Kāds bija apvidus, vai piemērots sportistiem no LV? Kāda bija karšu kvalitāte? Kādas prasmes vairāk jātrenē?

  E: Apvidus sarežģīts un noteikti ne tas ērtākais priekš Latvijas sportistiem, taču, ja grib cerēt uz augstvērtīgu rezultātu, tad ir jātiek galā arī ar šādu apvidu. Karšu kvalitāte samērā laba. Visiem Latvijas sportistiem īpaša uzmanība jāpievērš fiziskajai sagatavotībai, TOP 40 fiziskās sagatavotības līmenis ir ļoti augsts.

  VK:     Vai esi apmierināts ar personiskajiem sasniegumiem? Un kāda ir  gatavošanās programma 2019.gadā notiekošajam PČ Dānijā?

  E: Ar personīgajiem rezultātiem neesmu apmierināts, jo mazais mērķis bija TOP 20, lielais TOP 10. Sprintā pat līdz pusdistancei TOP 20 bija reāls, taču pie karšu maiņas sekoja liktenīgā 3 minūšu kļūda. Lai ietaupītu laiku, jau divus kp pirms karšu maiņas noplēsu pirmo karti un mēģināju nākošos divus kp izbraukt pēc atmiņas, taču milzīgais temps darīja savu, un tuvojoties kp nespēju korekti izpildīt iecerēto. Runājot par Dāniju, pašlaik noskaņojums ir, ka šīs bija manas pēdējās orientēšanās sacensības ārpus Latvijas, uz Dāniju pašlaik nav plāna braukt. Personīgi man trīs gadu garumā ir bijuši augsti mērķi visiem trīs PČ, taču nevienā no tiem savus mērķus tā arī nesasniedzu. Izdarīju visus, kas manos spēkos, taču ir atsevišķas lietas, ko fiziski un tehniski nejūtos spējīgs uzlabot, līdz ar to esmu pieņēmis lēmumu vairāk laika veltīt citām, man šobrīd svarīgākām lietām, piemēram – ģimenei. Gribēju vēl piebilst attiecībā uz visiem esošajiem un jaunajiem orientēšanās censoņiem - labas orientēšanās iemaņas, tas ir izcili, bet bez labas fiziskās sagatavotības, labus rezultātus sasniegt nav iespējams. Kā ļoti laba mēraukla ir atsevišķi starti Latvijas MTB seriālos. Par labu fizisko sagatavotību liecina spēja Latvijas mēroga lielāko MTB seriālu posmos spēt iebraukt TOP 6 vīru Elites konkurencē un TOP 3 dāmu Elites konkurencē.

   

  Velo komisija pateicas Edgaram, Mārtiņam un Jānim par startiem un Latvijas goda aizstāvēšanu gada velo-orientēšanās notikumā. Paldies Edgaram par interviju un profesionālo pieeju visu šo gadu garumā, kā arī iedvesmojot citus augstākiem rezultātiem. Un ceram, ka Edgars pieņems izsvērtus lēmumus par savu karjeru velo-orientēšanās sportā, un neliegs savus padomus jaunajiem sportistiem, kuriem velo-orientēšanās izaicinājumi vēl ir tikai priekšā.

   

  Šogad Oktobra mēnesī vēl tiek plānots Latvijas čempionāts MTBO garajā distancē Jēkabpils apkārtnē, uz kuru aicinām interesentus pārbaudīt savu varēšanu. Vairāk informācijas sekos LOF mājaslapā.

Atlikušo zīmju skaits:

0,051712989807129