Ziņas - Rogainingam labvēlīgs “debesķermeņu” stāvoklis ◪ Latvijas Orientēšanās federācija

15.jūlijs /
Henriks, Henrihs, Egija, Egmonts, Egons
IenāktIenāktIenākt

Rogaininga ziņas

 • Rogainingam labvēlīgs “debesķermeņu” stāvoklis

  15.03.2013

  Valters Kaminskis

  Kopš 2012.gada, kad Raimonds Lapiņš un OK”Ziemeļkurzeme” atkal noorganizēja pastāvīgu Latvijas čempionātu rogainingā un kad Starptautiskā Rogaininga federācija (International Rogaining Federation, turpmāk tekstā IRF) pieņēma lēmumu rīkot Pasaules rogaininga čempionātus katru gadu un kad Latvija LOF personā pieteicās un kļuva par pilntiesīgu IRF biedru, Latvijas rogaininga entuziastiem ir iespēja startēt rogaininga sacensībās visos līmeņos katru gadu. Tēlaini izsakoties, tagad ir rogaininga tematikai atbilstoša aina, kur ir rogaininga “mēness” - LOF, kuru apspīd rogaininga “saule” - IRF. Pamatā tam ir rogaininga aktīvistu kopas, Latvijas rogaininga aizsācēju, uzturētāju un jaunu ideju ģenerētāju, vienā vardā - rogaininga komisijas - veikums.

  Rogaininga sportiskās aktivitātes 2012.gadā.

  Galvenās rogaininga sacensības 2012.gadā bija Latvijas čempionāts Aluksnes apkartnē, Eiropas čempionāts Lietuvā un pasaules čempionāts Čehijā.

  Eiropas čempionāts Lietuvā 24 stundu ieskaitē pulcēja apmēram 198 komandas (apm.400 dalībnieki), no kurām 49 (114 dalībnieki) bijas no Latvijas. Nedaudz neparastos apstākļos dažādās grupās godalgotās vietas izcīnīja 10 Latvijas komandas, tajā skaitā 2.vieta atklātajā sieviešu komandu grupā (WO), Aiva Jakovela, Maija šķenderska, Alda Bražūne, un 1.vieta atklātajā jaukto komandu  grupā (XO), Anita Liepiņa, Valters Kaminskis, sasniedzot 3. absolūti labāko rezultātu starp visām komandām.

  Latvijas čempionāts norisinājās Alūksnes apkārtnē, vietā, kur bija iecerētas, bet tomer nenotika sacensības jau 2008.gadā. 24 stundu ieskaitē piedalījās 84 komandas (177 dalībnieki), 8 stundu ieskaitē  - 38 komandas (78 dalībnieki), pavisam 255 dalībnieki. 24 stundu ieskaitē atklātajās grupās uzvarēja un par Latvijas rogaininga čempioniem kļuva Ilze Robalde un Ieva Grauduma (WO), Ilze Lapiņa un Aigars Actiņš (XO), Guntis Pikurs uin Valters Kaminskis (MO). 

  Pasaules čempionāts notika Čehijā, Vācijas robežas tuvumā, kur startēja 333 komandas (apmeram 700 dalībnieki), tajā skaitā 28 komandas (60 dalībnieki) no Latvijas. Mūsu komandas izcīnīja arī godalgotās vietas savās grupās: 2.vieta jaukto veterānu (XV) komandu grupā, Ilze Lapiņa un Aigars Actiņš, 2.vieta jaukto superveterānu (XSV) komandu grupā, Alīda Ābola un Imants Čaklis, 3.vieta jaukto supeveterānu (XSV) komandu grupā, Ligita Grunde un Rolands Laveiķis, 3.vieta sieviešu superveterānu (WSV) komandu grupā, Velta Zjatkova un Māra Bolšteina. Absolūti labāko Lavijas komandas rezultātu (9.vieta atklātajā vīriešu (MO) komandu grupā) sasniedza Romāns Evarts un Kristaps Jaudzems.

  Tautas Rogainings jau kuro gadu ir masveidīgākās rogaininga sacensības Latvijā. Ar nelielu dalībnieku skaita pieaugumu 2012.gadā tajās piedalījās 133 komandas (272 dalībnieki) 8 stundu ieskaitē un 97 komandas (218 dalībnieki) 4 stundu ieskaitē, pavisam 509 dalībnieki.

  Taču ir kur augt, līdzīgās rogaininga sacensībās nedēļu vēlāk Igaunijā TAOK Rogain startēja 338 komandas jeb 1000 dalībnieki!

  Vairākas Latvijas komandas piedalījās arī dažādās reģionālajās rogaininga sacensībās ārzemēs, kā piemēram, iepriekšpieminētajā TAOK Rogain (Igaunija), Stockholm Rogaining (Zviedrija), Gran Canaria Rogaining (Spānija).

  Priekšvēsture.

  LOF Rogaininga komisijas “jaunāko laiku” vēsture aizsakās 2011.gada 03.februārī, kad vienkopus pulcējās 7 rogaininga aktīvisti, kuri pieteicās ierasties klātienē no 39 diskusiju forumā reģistrētajiem dalībniekiem. Rezultātā izveidojās 6 cilvēku kopa, kas sevi pozicionēja, kā rogaininga komisiju.

  Spraigās diskusijās tika pieņemti lēmumi, kas noteica turpmāko rogaininga komisijas darbību šo divu gadu laikā. Pamatmērķis bija attīstīt rogainingu kā vienu no orientēšanās disciplīnam, LOF ietvaros. Ņemot verā domu daudzveidību, komisijas vadību uzņemās Andris Miglavs, kurš panāca sistemātisku komisijas darbību un viedokļu kompromisus.

  Rogaininga komisijas darbs 2012.gadā.

  2012.gads pagāja atrodot risinājumus galvenajos uzdevumos rogaininga attīstībā. 

  Pēc rogaininga komisijas ierosinājuma LOF valde vērsās Starptautiskajā Rogaininga  Federācijā (IRF) ar lūgumu uzņemt LOF, kā pilntiesīgu IRF biedru ar 2 delegātu vietām un tiesībam lemt IRF organizatoriskos jautājumus. 2012.gada 14.decembrī tika saņemts apstiprinājums un apsveikums no IRF.

  Diskusiju procesā tikai ievēlēti Latvijas pārstāvji IRF -  Ilze Lapiņa un Guntars Mankus, kā arī jau  izmantotas balsošanas tiesības izvēloties 2014.gada Eiropas rogaininga čempionāta rīkotāju valsti.

  Nesen pabeigts darbs pie aktuālo rogaininga noteikumu latviskās versijas, kā arī izstrādātas - “Prasības un ieteikumi rogaininga sacensību rīkotājiem”, kas paredzētas, lai palīdzētu potenciālajiem rogaininga sacensību rīkotājiem.

  Kopš 2012.gada novembra darbojas uzlabota rogaininga diskusiju interneta platforma, kas nodrošina vispārējās rogaininga informacijas pieejamību un iespēju apspriest aktuālos jautājumus virtuālajā vidē – neklātienē. 

  Aktuālie rogaininga komisijas uzdevumi 2013.gadā.

  Vispārējie uzdevumi:

  1) panākt, lai rogainingu uztvertu kā līdzvērtīgu orientēšanās sporta paveidu,
  2) panākt, lai ar rogainingu rēķinātos sastādot ikgadējo LOF sacensību kalendāru,
  3) panākt, lai būtu divvirziena komunikācija ar parējam LOF komisijām un struktūram,
  4) panākt, lai ikgadējā LOF budžetā pretim rogaininga sadaļai nebūtu "0",
  5) panākt, lai rogainings, kā sporta paveids blakus orientēšanās sportam, būtu atzīts LSFP federāciju reģistrā,
  6) visa veida LOF "resursu" izmantošana rogaininga turmākai atbalstīsanai un popularizēšanai.

  Konkrētie uzdevumi:

  1) nodrošināt 2014.gada Latvijas rogainiga čempionāta organizēšanu un organizatora izvēli,

  2) pieteikties 2015. un 2016.gada Pasaules rogaininga čempionātu rīkošanai izveidojot rīcības grupu un izvēloties labāko sacensību norises apvidu.

  3) popularizēt rogainingu un veicināt Latvijas rogaineru dalību gan vietejās, gan starptautiskajās sacensībās, it sevisķi Eiropas un pasaules čempionātos, 

  4) attīstīt pašlaik vēl nepietiekamo komunikāciju ar rogainiga sacensību dalībniekiem, interesentiem, potenciālajiem sadarbības partneriem un atbalstītajiem. 

  2013. gads ir iesācies ar atkārtotu Latvijas sportistu izcīnītu Eiropas rogaininga čempionu titulu atklātajā jaukto (XO) komandu grupā šī gada Eiropas čempionātā Spānijā. Ceram sagaidīt arī labus rezultātus šī gada pasaules čempionātā, kas notiks Krievijā, daudziem vēl labi zināmajā Aloļas apkartnē. 

  Tiekamies sacensībās!

Atlikušo zīmju skaits:

0,16311407089233