Ziņas - Latvija triumfē Pasaules čempionātā rogainingā ◪ Latvijas Orientēšanās federācija

LOF Sabiedrisko attiecību daļa | Nav komentāru

Nedēļas nogalē Rāznas Nacionālā parka teritorijā norisinājās 15. Pasaules čempionāts rogainingā (World Rogaining Championships 2017), kurā piedalījās teju 1000 labāko pasaules rogaineru no 27 valstīm. Absolūtajā vērtējumā Latvijas rogaineri izcīnīja godalgotās pirmās trīs vietas, aiz sevis atstājot 26 citu valstu konkurentus.

Rogainings ir apvidus orientēšanās komandu sporta veids īpaši garā distancē, kurā komandas  2 vai 3 dalībnieku sastāvā 24 stundu laikā apmeklē plašā teritorijā izvietotus kontrolpunktus. Komandas uzdevums ir, brīvi pārvietojoties – skrienot vai ejot apvidū – un orientējoties ar kartes un kompasa palīdzību, iegūt pēc iespējas vairāk ieskaites punktus, kas tiek piešķirti par kontrolpunktu apmeklēšanu sacensībās noteiktajā kontrollaikā. Vadošās komandas sacensību laikā pieveica ap 130 kilometru, orientējoties aptuveni 250km2 plašā teritorijā.

Pasaules čempionātā komanda “Straightforward”, kuru pārstāvēja Jānis Krūmiņš un Andris Ansabergs, spēja savākt 427 punktus no 575 iespējamiem, tādējādi kopvērtējumā ne vien iegūstot lielāko punktu skaitu un izpelnoties čempionu titulu, bet arī sarūpējot pirmo absolūtā kopvērtējuma uzvaru Latvijai pasaules čempionātu vēsturē.

Otro vietu ar 392 punktiem izcīnīja Zigmunds Bībers un Andris Ronimoiss, pārstāvot komandu “Laid mums tur laimē diet”, bet tikai ar trīs punktu starpību atpalika un trešo vietu izcīnīja vēl viena Latvijas komanda “LOKO”, kuras sastāvā startēja Jānis Ansabergs un Kristaps Jaudzems.

Veterānu vērtējumā virs 40 gadiem pirmo vietu (358 punkti) izcīnīja Krievijas komanda “OMEGA” (S. Jaščenko, O. Kaļiņins), otrajā vietā (347 punkti) ierindojās Latvijas komanda “Meža dīvainīši” (E. Masteiko, J. Viškers). Savukārt trešo vietu (344 punkti) ieguva komanda no Polijas “orienteering.waw.pl”.

Jauktajā grupā veterāniem virs 40 gadiem pasaules čempionu titulu izcīnīja komanda “For fun”, kuru pārstāvēja Anita Liepiņa un Valters Kaminskis, triumfējot ar rezultātu 335 punkti, aiz sevis atstājot Krievijas komandu “Legenda35” (327 punkti) un Latvijas–Igaunijas apvienoto komandu “Lost” (321 punkti).

Sieviešu komandu konkurencē pirmo vietu izcīnīja Krievijas komanda “SPLAV” (Ņ. Mikhejeva, M. Galkina) ar 350 punktiem, otrajā vietā ierindojot Latvijas tandēmu “Ozons” – A. Jakovela un M. Leitāne (322 punkti), bet trešajā – Krievijas komandu “Arena dream team” (316 punkti).

Superveterānu vīriešu grupā virs 55 gadiem sīvā cīņā zelta medaļu izcīnīja Igaunijas komanda “Rakvere Baseilo-Husqvarna” (A. Pritsik, J. Rohtsalu, 280 punkti), tikai par 1 punktu atpaliekot Latvijas komandai “Globitex” (V. Tamužs, J. Šinke, 279 punkti), bet  bronzas medaļas ieguva Igaunijas komanda “Tare” (273 punkti).

Šīs  vecumgrupas jauktajā konkurencē uzvaru izcīnīja Rolands Laveiķis un Ligita Grunde ar komandu “Kāpa LR” (277 punkti), aiz sevis atstājot konkurentus Latvijas komandu “Malači” (V. Buša, U. Pekuss, 271 punkti) un Ukrainas pāri “Bukovina-Inov8”, kas arī izcīnīja 271 punktu, tomēr distancē pavadīja par 15 minūtēm vairāk nekā Latvijas komanda “Malači”.

Sieviešu konkurencē superveterānu grupā uzvarēja Igaunijas komanda “Kobras duo” (R. Johansone, S. Vērtone, 235 punkti), bet pie sudraba medaļām tika komanda “Durbe & Kurmis” (S. Penkule, G. Lebedoka, 208 punkti) no Latvijas, uz bronzas pozīciju novirzot vēl vienu Igaunijas komandu “Maren” ar 199 punktiem.

Ultraveterānu vīriešu grupā virs 65 gadiem pasaules čempionāta zeltu izcīnīja Latvijas komanda “Divi veči” (U. Alksnis, J. Biezais, 261 punkti), bet jaukto komandu grupā šajā vecumposmā par trīskārtējiem pasaules čempioniem kļuva Latvijas komanda “Kāpa VR” (R. Kukka, V. Kukk, 215 punkti). Savukārt dāmu konkurencē zeltu izcīnīja Igaunijas komanda “Visad Vanurid” (170 punkti), bet sudrabu – Latvijas  komanda “Velmara” (V. Zjatkova, M. Bolšteina, 162 punkti).

Junioru jauktajā vērtējumā pirmo vietu izcīnīja Ukrainas komanda “Team-TriO” (301 punkts), arī puišu komandu konkurencē pirmo vietu izcīnīja Ukrainas komanda “Bukovina” (285 punkti).

Mārtiņš Vimba, sacensību direktors: “Pasaules čempionāts ir veiksmīgi noslēdzies un organizatoru vārdā varu teikt, ka ar paveikto esam ļoti gandarīti. Pasaules čempionāta norise Rāznas Nacionālajā parkā vērtējama kā gada notikums tautas sportā, jo gandrīz puse no teju 1000 dalībniekiem pārstāvēja Latviju. Esam priecīgi, ka izdevās atvest uz Latviju lielu skaitu ārvalstu dalībnieku, kā arī esam pateicīgi apvidus iedzīvotājiem un zemju īpašniekiem par izrādīto sapratni un pretimnākšanu čempionāta sagatavošanas un norises laikā.

Pasākumu atzinīgi novērtējuši gan dalībnieki, gan Starptautiskā rogaininga federācija, norādot, ka Latvijā organizētais čempionāts pārspējis gan dalībnieku, gan komandu skaita ziņā iepriekšējos četrpadsmit čempionātus. Savukārt patīkamus pārsteigumus mājiniekiem sagādājušas Latvijas rogaineru komandas, uzrādot izcili augstus rezultātus un izcīnot absolūto čempionu titulu.

Sacensību laikā bijām parūpējušies arī par līdzjutējiem, kuri nevarēja klātienē vērot sacensību gaitu – organizatoru nodrošinātās GPS ierīces 130 komandām un radio kontrolpunktu raidītie starprezultāti visas diennakts garumā  kalpoja kā operatīvs informācijas kanāls par komandu gaitām, kļūdām un līderkomandu izraudzīto taktiku no notikuma vietas. Provizoriskajiem rezultātiem, kā arī komandu kustībai apvidū bija iespēja sekot līdzi pasākuma mājas lapā sacensību laikā. Tas bija kas jauns šāda tipa sacensībās un radīja papildus azartu sacensību vērotājiem. Ārvalstu kolēģi atzinīgi atzīmējuši, ka Latvijai izdevies sarīkot čempionātu, ieviešot tajā virkni inovāciju un uzstādot augstu kvalitātes mērauklu nākamo čempionātu rīkotājiem.”

Plašāka informācija par sacensību norisi un rezultātiem pieejama oficiālajā pasākuma mājas lapā.

Pasākumu organizēja Latvijas Orientēšanās federācija (LOF) sadarbībā ar orientēšanās klubu “Ziemeļkurzeme”. Valsts atbalstu nodrošina Izglītības un zinātnes ministrija.

Atbalstītāji un sadarbības partneri – Dabas aizsardzības pārvalde, Dagdas novads, Rēzeknes novads, Latvijas valsts meži, Karšu izdevniecība Jāņa sēta, sporta klubs "Magnen", tūrisma aģentūra "Jēkaba Ceļojumi", SPORTident, ISOSTAR Latvija, OS veikals, Nissan Latvija.