Prezidenta sleja - Latvijas čempionātu sleja ◪ Latvijas Orientēšanās federācija

Aldis, Alfons, Aldris
22.novembris /
IenāktIenāktIenākt

Prezidenta sleja

 • Latvijas čempionātu sleja

  22.05.2017

  Viesturs Tamužs | 1 komentārs

  Rūpes un liels darba apjoms manā pamata darba vietā bija tie galvenie iemesli, kādēļ ilgāku laiku neesmu rakstījis sleju. Tomēr notikumi mūsu sporta veida saimniecībā attīstās ļoti  strauji un man ir sakrājies lielāks materiāls, par ko pastāstīt. Sāksim ar galvenajiem sportiskajiem notikumiem Latvijas orientēšanās dzīvē –  trijiem Latvijas čempionātiem. Jau vairākkārt esmu minējis, ka visi Latvijas čempionāti, sākot jau ar 2016. gadu bija un ir iecerēti kā mūsu federācijas organizācijas komandas spēju pārbaude pirms pasaules čempionāta. To aspektu, par kuriem vēlamies būt pārliecināti ir vairāki.

  Pirmkārt, ļoti svarīga ir sacensību sportiskā puse. Jau sākot ar 2016. gada čempionātiem testējām vairākus karšu zīmētājus un distanču plānotājus, šogad darbs turpinās. Liekas, ka karšu zīmēšanas jautājumi meža kartēs mums problēmas neradīs, to apliecināja arī IOF inspektori, kuri bija ieradušies vizītē un piedalījās LČ agrajā distancē Kornetos. Pašlaik vēl nav īstas pārliecības par mūsu spēju uzzīmēt sprinta kartes, atbilstoši augstajiem pasaules standartiem, kādi tiek pieprasīti Pasaules čempionātam. Esmu jau vairākkārt pieminējis federācijas centienus izglītot mūsu karšu zīmētājus un distanču plānotājus ar semināru palīdzību, kuros piedalās pasaules klases eksperti. Priecīga ziņa ir tā, ka LSFP ir atkal nolēmusi mums palīdzēt noorganizēt nākamo šādu semināru un piešķīrusi tam līdzekļus. Plānots, ka seminārs notiks rudens mēnešos un tiks veltīts distanču plānošanai. Jānis Lazdāns apgalvo, ka meža kartes Siguldā un Turaidā jau esot lielā mērā uzzīmētas, tagad galvenais uzsvars liekams uz distanču plānošanu.

  Lasīju dzīvīgo diskusiju par to, ka šī gada garā distance veterānu grupā nav bijusi interesanta un varu piekrist, ka tik interesantā apvidū arī man gribējās vairāk skriet pa brikšņiem, nevis pļavām. Tomēr jāsaprot, ka šoreiz galvenais uzsvars tika veltīts elites distanču veidošanai un liekas, ka šajā ziņā viss bija kārtībā gan Garajā distancē, gan arī Sprinta un Sprinta stafetes distancē. Īpaši jau garā distance elitei Kornetos bija saplānota gandrīz ideāli atbilstoši visaugstākajiem standartiem. Cik zinu, plānojumu augstu novērtēja arī starptautiskie inspektori.

  Vēl viens dienests, kas nodrošina sacensību sportisko pusi ir laika ņemšanas dienests. Arī šeit varam novērot mūsu, LOF veidotās komandas labu progresu. Ja vēl pagājušajā gadā Daugavpils sprinta laikā bija vairāki nepatīkami pārpratumi, šogad starta, finiša, un pašās distances atzīmēšanās process noritēja saskaņoti, bez pārpratumiem un kļūdām. Es pat varētu teikt, ka šajā ziņā mēs jau tagad esam labākā līmenī kā EMIT komanda, kura apkalpoja pēdējos divus pasaules čempionātus. Tajos, diemžēl, vai katrā distancē kāds sportists bija cietējs laika kontroles sistēmas vāja tehniskā izpildījuma dēļ. Pasaules čempionātā Zviedrijā EMIT nenostrādāja arī Andrim Jubelim, arī šogad Igaunijas mačos, kas tika izziņoti par sagatavošanās sacensībām Pasaules čempionātam, atkal bija problēmas ar laika ņemšanu.

  Varbūt skatītājiem un dalībniekiem mazāk redzams aspekts ir organizatoru komandu profesionalitāte un saskaņotas darbības. Arī šos aspektus LOF un O! Latvija komanda testē pirms lielajiem 2018. gada notikumiem. Gandrīz katrā 2016. un 2017. gada čempionātā, Eiro mītiņā un Pasaules kausa posmā mums ir cits klubs kā galvenais sadarbības partneris. Organizatoru komandu profesionalitāte pagaidām ir dažāda, WOC2018 organizatoriem ir skaidri jāsaprot un jāapzinās klubu stiprās un vājās puses, jo līdz nākamā gada beigām ir vēl iespējas šo to uzlabot. Tajās 2018. gada desmit dienās, kuru laikā notiks sešas Pasaules čempionāta sacensības, sešu dienu līdzjutēju mači, Eiropas meža darbinieku čempionāts un Taku orientēšanās sacensības Daugavpilī, iesaistīti būs pilnīgi visi Latvijas klubi, kuri ir spējīgi organizēt sacensības un izjūt atbildību par mūsu sporta veidu, pie tam šai iesaistei būs jābūt izcili sinhronizētai un harmonizētai.

  Kādu citu sacensību organizācijas aspektu, savukārt novērtēja gan visi klātesošie Sprinta un garās distances līdzjutēji, gan orientēšanās sporta entuziasti pie datoru ekrāniem. Es šeit runāju par mūsu sporta veida skatāmību. Atgādināšu, ka pirms trim gadiem mēs nolēmām nevis pirkt WOC2018 televīzijas reportāžas veidošanas pakalpojumus no ārvalstu speciālistiem (šādas komandas orientēšanās sportā pašlaik ir divas –Somijā un Čehijā), bet veidot pašiem savu komandu. No vienas puses tā mums likās iespēja ietaupīt būtiskus naudas līdzekļus, jo pats lētākais un vienkāršākais piedāvājums no ārvalstu komandām bija 160 000 EUR. No otras puses, attīstot savu komandu un izejot ugunskristības WOC2018, mēs turpmākajos gados varētu piepelnīt labu pienesumu mūsu federācijas vajadzībām, konkurējot pasaules apritē ar esošajām TV komandām. Pirmais solis kvalitatīvu pārraižu organizēšanā bija mūsu ekrāna iegāde, tālāk jau sākām veidot filmēšanas grupas, pieaicināt un apmācīt režisorus, likt kopā savu un apakšuzņēmēju tehniku. Iemācīties darīt jaunu lietu nepavisam nav vienkārši, šī mācību procesa laikā atklājas tūkstošiem sīkumu, gan tādu, par kuriem var nojaust, gan pilnīgi negaidīti šķēršļi un pavērsieni. Pirmās lielās ugunskristības mūsu komandai bija pagājušās vasaras Kāpas pārraide un jāatzīst, ka pārbaudījumu godam neizturējām. Tomēr mūsu TV partneris LMT Straume mums tic, un šogad gan Liepājā, gan Kornetos TV pārraides jau bija tādas, ko nav kauns rādīt arī orientēšanās sporta nezinātājam. Slejas lasītāj, man ir liels lūgums. Lūdzu, noskaties abas LMT Straumes reportāžas (sprinta distance un garā distance) un atzīmē savus komentārus, - kas likās labi, kas neveikli, ko vajadzētu izlabot, bez kā varētu iztikt. Katram no jums šāda darbība varētu neprasīt daudz spēka un enerģijas, bet jūsu kolektīvā gudrība un saprašana, apvienota vienā veselumā, dos lielu pienesumu mūsu centieniem.

  Protams, Latvijas čempionāti ar lielo ekrānu, kvalitatīvu komentētāja darbu, skaisti izveidotu arēnu un dažām citām “ekstrām” rada ļoti labu iespaidu gan mums pašiem, gan mūsu viesiem. Pozitīvus vārdus dzirdējām gan no IOF inspektoriem, gan no mūsu izlases galvenā trenera Jari Ikahaimonena, kurš bija ieradies Kornetos personīgi. Tomēr jāsaprot, ka lielais ekrāns, filmētāju un režisoru brigāde, augstas kvalitātes GPS sekošanas un radio punktu darbība gluži par velti vis nav, diemžēl abi pasākumi gan Liepājā, gan Kornetos bija ar palielu mīnusa zīmi finansiālajā izpratnē. Finanšu saimniecība ir vēl vienas lielas rūpes, kuras ir WOC2018 organizatoru redzeslokā. Jāatzīst, ka pašlaik nav vēl īsti skaidrs, kā mēs spēsim finansēt visus nākamā gada izdevumus. Pat, ja esam pārliecināti, ka pēc 2019. gada veterānu čempionāta mēs būsim visu pabeiguši ar peļņu, reālā nākamā gada čempionāta naudas plūsma mums sagādā rūpes.

  Viena no iespējām piepelnīt naudu ir sponsoru piesaiste. Jānis Lazdāns pagājušajā nedēļā bija sarīkojis pirmo nopietno WOC2018 marketinga sanāksmi. Mums ir diezgan daudzi atbalstītāji, kuri gatavi piedalīties, reklamējot savas preces un produktus. Sāk iezīmēties aprises darbam ar piegādātājiem, piemēram, pārtika, dzērieni, naktsmītnes, tērpi utt., tomēr lielās sponsoru un ģenerālsponsoru pozīcijas vēl joprojām ir atvērtas. Diemžēl, orientēšanās sports nav starp tiem, par ko pirmkārt iedomājās lielo uzņēmumu reklāmas nodaļu vadītāji, plānojot savas publicitātes kampaņas. Pagaidām jau vēl esam izvēlīgi un, piemēram, pat neizskatām Aeroflot piedāvājumu kļūt par mūsu čempionāta ģenerālsponsoru mūsu valsts simtgades gadā, tomēr, laikam ritot, es kļūstu arvien satrauktāks par šiem jautājumiem.

  Tomēr, ko līdz izcili noorganizēts pasaules čempionāts, ja jau iepriekš skaidri zinām, ka par čempioniem tajā kronēs citus! Lielais darbs, kuru uzsākām ar lozungu “Latvijai zelta medaļas WOC2018” šogad sāk nest jau redzamus augļus. Mūsu izlase ir ļoti progresējusi gan kvalitatīvā, gan arī skaitliskā ziņā. LOF valdes sēdē apstiprinājām mūsu izlases sastāvu uz šī gada pasaules čempionātu un es ar patiesu prieku konstatēju, ka izlases sastāvā ir gan tādi sportisti, par kuru veikumu esam bijuši pārliecināti pēdējos trīs četrus gadus, gan jaunie talanti, kuri vēl nesen skrēja junioros, bet tagad jau izvirzījušies līderos. Īpaši priecīgs esmu par to, ka izlasē sekmīgi atgriezušies vairāki atlēti, kuri kādu laiku nebija redzēti aktīvā apritē. Skatoties sportistu varējumu gan sprintā, gan garajā distancē, mani pārņēma sajūta, ka tuvākajos pasaules čempionātus mēs sagaidīsim ar labi nokomplektētu komandu, kurā katrs dalībnieks varētu pacīnīties par vietu pirmajā divdesmitniekā pasaulē. Nu, bet tālāk jau ir tā smalkā spēle, ko māk vadīt Jari, – lai katrs sportists tiešām būtu savu spēju maksimumā konkrētajā sacensību dienā, lai psiholoģiskais noskaņojums būtu iedvesmojošs, lai veiksme stāvētu mums līdzās. Aprunājāmies ar viņu par izlases progresu un tuvākās nākotnes perspektīvām, viņš bija ļoti pozitīvi noskaņots, gan par izlases lietām, gan par to progresu, ko varot novērot mūsu federācijas attīstībā vispār. Jari novēlēja mums nezaudēt uzņemto attīstības tempu arī pēc 2018 gada čempionāta, atsaucoties uz savu pieredzi darbā ar Dānijas izlasi, kur viņa vadībā tika sasniegti pirmie panākumi, un tagad Dānijas orientēšanās federācijas panākumi ir tādi, kam daudzi vēlās līdzināties.

  Pavasaris ir brīnišķīgā plaukumā, sacensības patiešām notiek katru dienu visā Latvijā, vislabāk to visu var izbaudīt pašiem piedaloties. To arī sirsnīgi novēlu! Un jā, neaizmirsīsim, ka 24. maijs ir vispasaules orientēšanās diena un tajā nu gan katrs piedalīsimies kādā no neskaitāmajiem orientēšanās pasākumiem, kādi šajā dienā būs pieejami.

   

  Viesturs

   

Raksta komentāri

Rādīt:
vispirms jaunākos
vispirms vecākos
 • 30.05.2017 20:16
  Atis Rukšāns
  Ir jauki, ka LOF prezidents pasaka, ka norisināsies arī taku-O čempionāts, vienīgi trūkst pāris piebildes: tas nebūs nekāds tirli-mirli čempionāts, bet oficiāls IOF akceptēts un Latvijai uzticēts rīkot taku-O pasaules čempionāts - šī disciplīna lielā mērā arī nosvēra vēlētāju balsis Latvijas labā, lai 2018.gadā - Latvijas simtgades gadā - mums būtu iespēja sevi parādīt.

Atlikušo zīmju skaits:

0.030953884124756