Prezidenta sleja - Latvijas Skolu kausa sleja ◪ Latvijas Orientēšanās federācija

Valdis, Voldemārs, Valdemārs
11.decembris /
IenāktIenāktIenākt

Prezidenta sleja

 • Latvijas Skolu kausa sleja

  20.04.2017

  Viesturs Tamužs | 2 komentāri

  Labvakar,

  Rakstu patīkamā noskaņojumā pēc Latvijas Skolu kausa noslēguma pasākuma Jelgavā. Piedalījos kā skatītājs fināla sacensībās un palīdzēju apbalvošanā. Jāsaka, ka man izveidojās ļoti labs iespaids par pasākumu. Sacensības bija noorganizētas Jelgavas centā – Pasta salā un tās apkārtnē. Lai gan šajā apkārtnē nav ne mežu ne džungļu, organizatori bija izveidojuši interesantas un tehniski nebūt ne vienkāršas distances. To, ka jaunieši bija cīnījušies ne tikai ar skriešanu, bet arī ar orientēšanos, manuprāt, pierāda rezultātu atšķirības starp pirmajām un pēdējām vietām. Ja nu tas būtu vienkāršs pusotra kilometra kross, rezultāti atšķirtos varbūt par 30 – 50 %, tomēr pēc orientēšanās distances veikšanas laiku atšķirība starp stiprākajiem un vājākajiem dalībniekiem vairākās grupās bija pat trīs un četras reizes. Tātad labākajiem šīs distances tiešām bija kā krosa skrējiens, bet daudziem jaunajiem orientieristiem bija iespēja pacīnīties arī ar kartes mīklām.

  Visos četros šī gada Skolu kausa posmos piedalījās daudzi skolēni, kuriem šīs sacensības varbūt bija pirmā saskare ar mūsu sporta veidu un  organizatori ir dzirdējuši daudz pozitīvas un ieinteresētas atsauksmes, kā arī jautājumus, kur gan varētu sākt nodarboties ar orientēšanās sportu. Šī jau arī ir lielākā veiksme, ka mums ir izdevies iesaistīt mūsu apritē gan jaunus bērnus, gan jaunas skolas. Pilnīgi negaidīti bija tas,  ka kāda skola piedalīsies visos četros posmos. Un tādas ir veselas divas – Babītes vidusskola un Ropažu vidusskola.  Ļoti veiksmīgs ir izrādījies arī Skolu kausa nolikums, kas ļauj līdzvērtīgi savā starpā spēkoties gan ģimnāzijām ar daudziem skolēniem, gan pamatskolām, kurās nav tik daudz bērnu, bet aktīvi treneri un skolotāji, kas ir atraduši un satrenējuši talantus jau no jaunāko klašu skolēniem. Tā šī gada skolu kopvērtējumā pirmajā desmitniekā starp vidusskolām un ģimnāzijām bija arī Grundzāles un Vestienas pamatskolas. Arī sportiskā intriga starp Latvijas labākajiem skolēniem fināla cīņās bija gana aizraujoša. Bija gan jau gandrīz pieaugušu atlētu spēkošanās finiša spurtā, gan liktenīgas kļūdas labirintā vai priekšpēdējā kontrolpunktā nedaudz jaunāku sportistu cīņās.

  Kopumā jāsaka, ka šis seriāls uzskatāms par ļoti veiksmīgu pasākumu gan no sportiskā azarta un sacensību gara viedokļa, gan tādēļ, ka tas deva ievērojamu pienesumu mūsu sporta veida popularizēšanā un atpazīstamībā. Jau pieminēju jaunu, agrāk nedzirdētu skolu iesaisti, bet ne mazāk svarīga ir plašā jaunsargu dalība (īpaši Lubānas posmā) un Skolu kausa publicitāte, kuru jo īpaši veicināja televīzijas raidījumi par Rīgas posmu. Ģirts Mamis LOF valdes sēdē stāstīja, ka, iesniedzot atskaiti Rīgas Domē par Skolu kausu Rīgas posmu, viņš saņēmis ārkārtīgi cildinošas atsauksmes. Ko tur teikt, patīkami. Par to, ka sekmīgi izdevies noorganizēt četrus posmus visās Latvijas malās, kurās kopumā piedalījās 678 skolēni no 80 skolām vēlos izteikt pateicību visai Skolu kausa organizatoru komandai. Pirmkārt tas ir organizatoru kodols no LOF un O! Latvija – Aigars Vārna, Matīss Ratnieks, Jānis Lazdāns un Ildze Straume. Visos posmos kvalitatīvu rezultātu apstrādes darbu veica Normunds Bērziņš , savukārt komentatora pienākumus apzinīgi pildīja Andris Rupais. Publicitāti un marketinga materiālus organizēja un gādāja Aija Pakalna un Edgars Sparāns, Lubānas posmā lielu praktisku palīdzību sniedza Madonas orientieristi Gunāra Ikaunieka vadībā, savukārt Jelgavas posmā palīdzēja Aļņa kluba biedri Ingūnas Čākures vadībā, bet Tērvetē Sprīdīša aktīvisti. Saku paldies arī visiem tiem brīvprātīgajiem (un tādu bija ļoti daudz), kuri piedalījās un palīdzēja veidot šos orientēšanās sporta svētkus.

  Latvijas Skolu kauss ir bezmaksas pasākums, tādēļ tas nevarētu notikt bez sponsoru atbalsta. Paldies visiem dāsnajiem labvēļiem, kuri atbalstīja mūs gan ar naudu, gan mantu. Īpaši vēlos izcelt mūsu lielākos labvēļus - Latvijas Valsts mežus, Latvijas Tautas sporta asociāciju, Rīgas, Jelgavas un Tērvetes Domes,  uzņēmumus “Suunto”  “Dobele”, “Karameļu darbnīca”, “Rūķīšu tēja” un visus citus mūsu atbalstītājus.

  Latvijas Skolu kauss ir apliecinājis sevi kā vērtīgs un veiksmīgs pasākums un tādēļ tam noteikti jākļūst par tradicionālu, ikgadēju notikumu, tomēr mēs vēl esam labākā formas meklējumos. Pagājušajā gadā viena sacensību diena likās tā kā par maz, savukārt šī gada četri posmi likās atkal par daudz, galvenokārt tādēļ, ka prasīja ļoti lielu piepūli no nelielās organizatoru komandas. Kāds būs Latvijas Skolu kauss 2018., to vēlamies izlemt jau šomēnes, arī Tev, slejas lasītāj, ir iespēja izteikt savu viedokli par to!

  Vēlos pateikties visiem orientieristiem, kuri tik plaši komentēja iepriekšējo sleju. Esmu pārliecināts, ka jautājums par to kā palielināt mūsu sporta veida masveidību, neupurējot sacensību kvalitāti, sarežģītību un augsto līmeni, mums jādiskutē vēl un vēl. No vienas puses es skaidri sadzirdēju viedokli, ka mēs nevēlamies pazemināt savu sacensību sarežģītības līmeni un personīgi sliecos tam piekrist. No otras puses, mēs nevaram noliegt, ka orientēšanās sports ar savu specifiku var atbaidīt nesagatavotus sportistus amatierus un šis aspekts neveicina masveidību. Iedomājieties, ka, ja pat Pasta salā finišētāju laiki atšķiras trīs un četras reizes, kas gan notiktu ar mazāk pieredzējušiem sportistiem Talsu pauguros! Esmu pateicīgs ne tikai par komentētāju pārdomām, bet arī par ieteiktajiem risinājumiem šai problēmai (B grupas, Tautas klase un tamlīdzīgi), tomēr, manuprāt, šeit prasās kāds radošāks risinājums, par kuru vēl jāpadomā, varbūt katram atsevišķi, bet varbūt vairākiem entuziastiem kopā kādā prāta vētrā.

  Kamēr vēl nekādi labāki risinājumi mums prātā nav ienākuši, baudīsim to, ko mums sniedz jau esošās iespējas, jāieiet tikai LOF lapā un jāizvēlas!

  “Katru dienu visā Latvijā!”

   

  Viesturs

   

Raksta komentāri

Rādīt:
vispirms jaunākos
vispirms vecākos
 • 30.04.2017 00:28
  Māris Stabiņš
  Paldies par to ko darāt! Bija izcili noorganizēts pasākums. Priekšlikums Pamatskolas vērtēt atsevišķi. Tas palielinās skolu skaitu kas piedalās.
  Ir vērts padomāt arī par to ka katra vecuma grupa tiek vērtēta atsevišķi.
 • 24.04.2017 14:09
  Anita Kasakovska
  PALDIES Viesturam par rakstu un Skolu kausa komandai! Priekšlikums - 2018ngadā ieviest vēl vienu vecuma /10 gadīgo/ grupa zēniem un meitenēm, lai jaunākajiem dalībniekiem nav jāmačojas ar 12gadīgajiem. Varbūt tas ir pretrunā ar sprinta sacensību nolikumiem - nezinu. Bet izskatījās, ka šogad bija gana daudz dalībnieku, kuri bija jaunāki par 12...Anita

Atlikušo zīmju skaits:

0.033397912979126