Prezidenta sleja - Budžeta plānošanas pirmā sleja ◪ Latvijas Orientēšanās federācija

Otīlija, Iveta
12.decembris /
IenāktIenāktIenākt

Prezidenta sleja

 • Budžeta plānošanas pirmā sleja

  28.02.2017

  Viesturs Tamužs | Nav komentāru

  Labdien!

   

  Lai arī aiz loga laikapstākļi mainās ik minūti, putenim nomainot saulainu un skaidru laiku, tomēr ir lietas, kas nemainās, un tā ir rosība LOF un orientieristu aprindās. Diemžēl mainīgo laikapstākļu dēļ pēdējā brīdī tika atcelts Latvijas čempionāts orientēšanās uz slēpēm, taču tas neliedz kārtīgi izkustēties iknedēļas Magnētos vai citā veidā. Tā piemēram, Matīss sagatavojis jaunus telpu orientēšanās posmus, kas līdz ar marta iestāšanos norisināsies ne tikai Rīgā, bet arī citās pilsētās – Talsos, Valmierā un Rēzeknē. Iesaku visiem, kam pa logu redzamie laikapstākļi neiet pie sirds, tomēr kaut nedaudz sagatavoties jaunajai orientēšanās sezonai – pamodināt orientēšanās smadzeņu šūnas un skriešanas muskuļu šķiedras. Pirmās lielās orientēšanās sacensības, kā ierasts, būs Kurzemes Pavasaris, kas norisināsies jau pēc nedaudz vairāk kā mēneša – aprīļa sākumā. Visiem jau zināms, ka tad, kad sezona iesākas, pārtraukumu var gaidīt tikai jūlijā, jo līdz tam katrās brīvdienās ir dažādas sacensību iespējas.

  Iespējams, esat jau LOF mājas lapā pamanījuši paziņojumu, ka 25. un 26. martā LU atpūtas bāzē “Ratnieki” notiks karšu zīmētāju seminārs. Šoreiz seminārs tiks veltīts meža karšu zīmēšanai. Vēlos atgādināt, ka līdzīgs seminārs notika janvāra sākumā, kad galvenā semināra tēma bija sprinta kartes un ikviens semināra dalībnieks atzina, ka seminārs bijis patiešām vērtīgs un noderīgs. Līdzīgi kā janvārī, arī šoreiz semināru vadīs IOF karšu komisijas pārstāvis un OCAD direktors Thomas Gloor, kurš ir ļoti pieredzējis karšu zīmētājs. Ieteiktu nepalaist garām šo lielisko iespēju mācīties no vislabākajiem un noteikti pieteikties. Seminārs LOF biedriem ir bez maksas. Lai arī seminārs notiks angļu valodā, nepieciešamības gadījuma nodrošināsim arī tulkojumu uz latviešu valodu.

  Tuvojoties kongresam, mēs tam nopietni gatavojamies. Tiek veidotas prezentācijas, rēķināti un apkopoti budžeti un filozofēts par nākotnes plāniem. Kā jau vairākkārt esmu minējis, šis gads ir īpašs, jo ievēlēsim arī jaunu LOF valdi. Lai veicinātu objektīvu un pārdomātu lēmumu pieņemšanu, vēlamies ieviest jaunu sadaļu LOF mājas lapā – “LOF valdes kandidāti”, kas tiks atklāta tuvākajās dienās. Šajā sadaļā varēsiet atrast, cerams, lielāko daļu kandidātu, kas vēlas pretendēt uz krēslu valdē. Kandidāti būs atbildējuši uz dažiem svarīgiem jautājumiem :

  1. Kāda ir motivācija strādāt LOF valdē?
  2. Kādas ir kandidāta kompetences un stiprās puses. Kādu pienesumu sniegs LOF darbā un orientēšanās attīstībā?

  Pieteikties par kandidātu var ikviens interesents, kā arī ir iespēja pieteikt kādu citu, ja redzi un domā, ka viņš ir piemērots kandidāts un labprāt piekrīt pieteikuma iesūtīšanai. Pieteikums ar atbildēm uz šiem jautājumiem jāiesūta līdz 10.martam uz lof@lof.lv, klāt pievienojot savu fotogrāfiju. Protams, šis nav obligāts pienākums, mēs to nevaram pieprasīt, jo to neatļauj LOF statūti, taču iepriekš iepazīts kandidāts noteikti piesaistīs vairāk nekā kongresa laikā pēkšņi izsludināts. Ceru, ka ņemsiet vērā šo iespēju pieteikties un izmantosiet to!

  Pirms dažām nedēļām solīju pastāstīt par jauno LOF budžetu, tagad sapratu, ka stāstāmā ir vairāk, nekā vienā slejā var ietilpināt, tādēļ sadalīšu informāciju, šoreiz pastāstot par galvenajiem budžeta uzbūves principiem.

  Esošo LOF budžeta formu, pie kuras visi esam pieraduši, pirms daudziem gadiem izveidoja biznesa un finanšu pasaulē ļoti atpazīstams cilvēks Nils Melngailis (tagad Nils ir izvēlēts par vadītāju topošai Latvijas lielākajai bankai – Nordea un DNB apvienotajai bankai). Viņam izdevās vienā tabulā ietvert visus nepieciešamos finanšu rādītājus gan pārskatāmā, gan LOF kongresa delegātiem viegli uztveramā veidā, un šī finanšu forma ir labi un uzcītīgi kalpojusi mums jau desmit gadus. Tomēr LOF finanšu saimniecība attīstās ļoti strauji un vecā forma vairs nav piemērota nedz kā budžeta plānošanas instruments, ne kā mūsu biznesa vadības modelis. Lielākās izmaiņas saistās ar to, ka LOF naudas plūsma pēdējo trīs gadu laikā ir palielinājusies vismaz trīskārt, mēs nodarbojamies vairs ne tikai ar valsts un sponsoru piešķirto līdzekļu sadalīšanu un lietderīgu iztērēšanu, bet arī paši esam uzsākuši komercdarbību gan ar SIA O! Latvija aktivitātēm, gan visiem pasaules mēroga orientēšanās pasākumiem, kurus organizējam pie sevis.

  Tādēļ turpmāk LOF budžets būs sarežģītāks, pirmo lapu centāmies veidot līdzīgi kā līdz šim – tajā redzamas gan visas ieņēmumu, gan izdevumu pozīcijas. Lai paskaidrotu savu domu, publicēju kopsavilkuma lapas pozīcijas pagaidām bez konkrētiem skaitļiem, jo darbs pie tiem vēl turpinās, varu tikai pieminēt, ka kopīgais skaitlis, gan ieņēmumu, gan izdevumu sadaļā krietni pārsniegs pusmiljonu.

   

  LOF budžets 2017

   

  Aktivitāte

   

  WOC Pasaules kauss

  WOC 2018

  WRC

  Latvijas čempionāti

  LK sacensības

  Telpu O

  Jaunsardzes un armijas pasākumi

  LSFP projekti

  Privāto pasākumu organizēšana

  Ekrāna noma

  Sacensību rīkošanas maksas

  Klubu biedru naudas

  Finansējums no valsts (LSFP)

  Ziedojumi

  Ziedojumi ar konkrētu mērķi

  Pašvaldību atbalsts konkrētiem pasākumiem

  Administratīvie izdevumi

  Izlases

  Sabiedriskās attiecības

  Citi pasākumi

  Dažādi izdevumi

  Aizdevuma atmaksa

  Citi ieņēmumi

   

  Kopā

   

  Budžeta gala variantā šeit būs redzami konkrēti skaitļi, kuri veidosies, summējot pozīcijas no atsevišķām aktivitātēm. Esam izšķīrušies budžeta detalizāciju veidot aktivitāšu griezumā. Tas nozīmē, ka budžetā kā plānošanas instrumentā būs redzamas trīs galvenās LOF aktivitātes: LOF ierastā darbība, par kuru atbildīgs ir Ģirts, O! Latvija darbs, par kuru atbild Matīss, un tās aktivitātes, kas saistās ar lielajiem starptautiskajiem pasākumiem, šeit galvenā atbildība ir Jānim Lazdānam. Katrā aktivitātē ir redzamas ieceres visa gada garumā naudas plūsmas veidā. Tas nozīmē, ka, piemēram, WOC2018 izdevumi, kurus nepieciešams veikt šogad, šogad arī tiks norakstīti kā LOF izdevumi. Lai saprastu detalizācijas pakāpi, kādā tiek plānoti ieņēmumi un izdevumi katrā aktivitātē, izkopēju šeit Jāņa Lazdāna saimniecības paredzamos kontus.

  WCup2017, IOF maksājums, Iemaksas IOF antidopingam, Naudas balvas Wcup uzvarētājiem, Dalības maksas, Akreditācijā, Viesnīcas, Apdrošināšana, Sacensību tiešā organizēšana Vidējā/stafete, Sacensību tiešā organizēšana sprints, GPS, Medicīna, Onlain rezultāti, TV tiešraides režisors, TV tiešraides tehniskais nodrošinājums, TV testi Latvijas čempionātos, Mediju centrs/mediju dienests, Komentēšana, IOF inspektori, Mārketinga aktivitātes, Video rullītis, Teritorijas izmantošana/elektrība, Starpniecība no ēdinātāja, Sponsori, Wcup/WOC nometne, Citi ieņēmumi, Cēsu OPEN, Valsts dotācija, Pašvaldības

   

  WOC 2018 sagatavošana, IOF maksājums, Iemaksas IOF antidopingam, Naudas balvas Wcup uzvarētājiem, Dalības maksas, Akreditācijā, Viesnīcas, Apdrošināšana, Sacensību tiešā organizēšana, Tehnoloģijas, Medicīna, Kartes/distanču dienests, TV tiešraides režisors, TV tiešraides tehniskais nodrošinājums, Mediju centrs/mediju dienests, Komentēšana, IOF inspektori, Mārketinga aktivitātes, Teritorijas izmantošana/elektrība, Administrācija/sac. Ofiss, Starpniecība no ēdinātāja, Sponsori, Wcup/WOC nometne/test race, Citi ieņēmumi, Serviss, EFOL, WOC2018 Oweek, Trail WOC, Personāla vadība/tiesnešu algas, Valsts dotācija,

  Pašvaldības.

   

  Katrai šai pozīcijai ir jāpārdomā, cik tā varētu būt liela, kad nauda būs vajadzīga (izdevumu pozīcijās) vai kad tā varētu ienākt (ieņēmumu pozīcijās). Ilgtermiņā skatoties, lielāko peļņu ceram saņemt no WMOC 2019 organizēšanas. Lai noorganizētu lielos pasākumus šogad un nākamgad, kas federācijai pašlaik izskatās zaudējumus nesoši, mums jāizdomā veids, kā nepieciešamo naudas plūsmu nodrošināt. Bankas šādu projektu finansēšanai nav pretimnākošas, līdz ar to mēģinām sarunāt kādu valsts vai pašvaldības finansējumu avansā, bet galvenokārt paļaujamies uz pašu spēju nopelnīt naudu. Praktiski visa ieplānotā O! Latvija šī gada peļņa tūlīt pat tiks iztērēta šādiem mērķiem.

  Kā zināms, LOF un O! Latvija ir saimnieciski neatkarīgas struktūras, tomēr tās abas ir 100% mūsu īpašums un tiek lietotas attiecīgajām mūsu biznesa darbībām tā, lai naudas ceļi veidotos optimāli. Piemēram, ienākumi par dalības maksām Latvijas čempionātā tiks iekasēti LOF kontā, jo LOF nav PVN maksātājs un tādējādi dalībniekiem tas būs par 21% lētāk, savukārt izdevumi, kas apliekas ar PVN, tiek veikti no O! Latvijas konta. Ļoti liela daļa izdevumu, kas saistīti ar starptautiskajiem pasākumiem, ir tieši šādi, tādēļ iespējams, ka O! Latvijas formālais rezultāts, kurš šogad bija ar peļņu, nākamgad atkal varētu būt ar zaudējumiem. Tomēr mums jāskatās uz summāro rezultātu par LOF un O! Latvija kopā, tam jābūt bez zaudējumiem, jo, kā jau minēju, naudu aizņemties mums nav iespējams.

  Lai orientēšanās sabiedrībai visa šī naudas saimniecība būtu pārskatāma, budžetējam nevis atsevišķi O! Latvija un LOF, bet, kā jau minēju, aktivitāšu griezumā. Tātad, piemēram, Latvijas čempionātu ieņēmumi var ienākt LOF kontā, izdevumi lielā mērā aiziet no O! Latvijas konta, bet kā aktivitāte Latvijas čempionātu rīkošana ir attiecināta uz LOF sadaļu. Kongresa delegāti varēs izpētīt un analizēt atsevišķas aktivitāšu pozīcijas, nevis nepārskatāmus finanšu dokumentus ar konsolidētiem skaitļiem. Pašlaik ļoti aktīvi strādājam pie tā, lai paredzētos izdevumus un iecerētos ienākumus varētu prognozēt pēc iespējas precīzi, ceru, ka jau nākamajā slejā varēšu ar pilnu atbildību pastāstīt vismaz par lielākajām plānotajām pozīcijām.

   

  Viesturs

Atlikušo zīmju skaits:

0.02509593963623