Prezidenta sleja - Sociālās atbildības sleja ◪ Latvijas Orientēšanās federācija

18.janvāris /
Antis, Antons
IenāktIenāktIenākt

Prezidenta sleja

Arhīvs
 • Sociālās atbildības sleja

  10.01.2017

  Viesturs Tamužs | 5 komentāri

  Cīnoties katrs ar savām sadzīves grūtībām, bieži aizmirstam to, ka cilvēki ir sociālas būtnes. Dažs indivīds savā spēku pilnbriedā, kad viņam ir daudz enerģijas, veselības un naudas, aizmirst par citiem cilvēkiem, cīnās tikai par savām interesēm un ar pārākumu noskatās uz dzīves pabērniem. Diemžēl šāda attieksme mūsdienu Latvijā nav retums, lielai daļai valsts vadītāju un pārtikušo cilvēku ir tieši šāda pozīcija un attiecīgi sociālā arogance ir plaši izplatīta arī visā mūsu sabiedrībā. Lepojos ar to, ka orientieristi tādi nav. Mēs parūpējamies gan par sevi, gan par apkārtējiem, tādējādi demonstrējot augstu kultūras un sociālās atbildības līmeni. Pagājusī nedēļa bija apliecinājums mūsu sociāli atbildīgajai stājai. Saskaitīju veselus četrus notikumus vienas nedēļas laikā, kuros mēs apliecinājām, ka mums nav vienaldzīga sabiedrība un mūsu līdzcilvēki. Protams, visi šie pasākumi bija ar orientēšanās elementiem.

  Pirmais notikums saistās ar mūsu stāju valsts aizsardzības jautājumos. Varētu jau mēs tāpat kā liela daļa Latvijas iedzīvotāju TV ziņās skatīties kā mūs brauc aizsargāt ASV tanki, bet mēs labi saprotam, ka katrs no mums ir atbildīgs par savas valsts aizsardzības spējām, un jācenšas darīt labākais, ko varam, kaut vai apmācot orientēšanās prasmēs mūsu jaunos patriotus. Tādēļ Aigars un viņa palīgi 4. -5. janvārī Zaļeniekos organizēja jaunsargu semināru. Aigars atzīst, ka tās bijušas divas aktivitātēm pilnas un nogurdinošas dienas, kam papildus nākusi iepazīšanās ar daudz jauniem cilvēkiem, pēc pasākuma kontaktēšanās un e pastu apmaiņas. Divu dienu semināra organizēšanā piedalījās kopā 9 cilvēki un to atbalstījis orientēšanās klubs OK Alnis. Uz vietas darbojušies 7 cilvēki, kur katrs bija atbildīgs par citām aktivitātēm. Paldies Matīsam un Alvim Reinsonam par telpu orientēšanās sacensībām, Atim Heinolam un 3 Siguldas jauniešiem par orientēšanās labirintu, Aigaram par teorētiskās daļas sagatavošanu, prezentēšanu un āra aktivitātēm, kā arī Jānim Tamužam par telpu orientēšanās kartēm un distancēm un Jānim Bukinam par labirinta kartēm un distancēm. Protams, pateicības vārdi arī OK Alnis dalībniekiem. Aigars atzīst, ka pirms došanās uz semināru bija nedaudz sabiedēts, jo dzirdējis, ka jaunsardzes instruktori ir negatīvi noskaņoti pret orientēšanos un pasīvi. Taču, izrādījās pavisam pretējais - visi bijuši ļoti ieinteresēti, uzdevuši jautājumus teorijas daļā un ar azartu piedalījušies visās sportiskajās aktivitātēs. Manāmu interesi par šādu semināru izrādījis arī jaunsargu instruktors no Liepājas, tāpēc var gadīties, ka tuvākajā laikā, līdzīgs pasākums norisināsies arī tur.

  Nerimstošas pūles ar mūsu jauko un veselīgo sporta veidu iepazīstināt pēc iespējas plašu sportot gribētāju pulku arī ir mūsu pienesums Latvijas sabiedrībai. Nav tā, ka par skolotāju izglītošanu mums kāds īpaši maksātu ar naudu vai atzinību – galvenais motīvs, organizējot šīs aktivitātes, mums ir veselīga dzīves veida un orientēšanās sporta reklamēšana. Piektdien, 6. janvārī Aigars kopā ar Māri Stabiņu piedalījās Smiltenes profesionālo izglītības skolu un tehnikuma sporta skolotājiem organizētā seminārā, kurā mūsu orientieristi centās ieinteresēt un radīt priekšstatu par orientēšanos Smiltenes puses sporta skolotājiem. Jāatzīst, ka šis seminārs nebija tik ražīgs kā iepriekšējais. Kaut vai fakts, ka labirintu izskrējuši tikai 8 no 35 semināra dalībniekiem. Tas ir nedaudz skumīgi gan tādēļ, ka sporta skolotāji acīmredzot nebija aizrāvušies ar mūsu ideju, gan tādēļ, ka, lai uzbūvētu šādu labirintu, organizatoriem ir nepieciešamas vismaz 2 stundas aktīva darba. Lai arī palicis neliels rūgtums par šo pasākumu, tomēr arī turpmāk noteikti nelaidīsim garām iespēju piedalīties līdzīgos semināros un parunāt par mūsu sporta viedu.

  Pagājušās nedēļas nogalē mūsu izlases dalībnieki uzsāka savu treniņu sezonu ar gada pirmo Latvijas orientēšanās izlases nometni Ventspilī. Latvijas labākie orientieristi 3 dienās paspēja veikt 5 orientēšanās treniņus, no kuriem 3 bija augstas intensitātes sacensību simulācijas. Tajā piedalījās aptuveni 30 dalībnieki, starp kuriem bija pāris viesi no Igaunijas. Kvalitatīvi treniņi un teorētiskās nodarbības jau ir kļuvušas par šo treniņnometņu standartu, tomēr šoreiz izlēmām aktualizēt tēmu, kas pēdējā laikā ir tik svarīga visai pasaules sporta sabiedrībai. Lai arī treniņu kvalitāti apdraudēja bagātīgā sniega sega, tomēr iespēja salīdzināt spēkus tika dota gan skrienot orientēšanās intervālus, gan sprinta stafeti, gan distancē ar kopējo startu. Skriešana plecu pie pleca ikdienas treniņos lielākajai daļai sportistu ir reta parādība, tādēļ jo vērtīgāk bija izmantot nometnes sniegtās iespējas. Papildus fiziskajiem treniņiem, notika arī diskusijas par to, kas veido komandas garu, kā darbojas laba stafešu komanda un kas nepieciešams, lai to izveidotu. LOF bija uzaicinājis Valsts antidopinga aģentūras vadītāju Gati Berķi (kurš arī pats ir aktīvs orientierists) novadīt semināru par aktualitātēm dopinga jautājumos. Tēma neapšaubāmi interesanta un pēdējā laikā pat ļoti politizēta (Krievijas dopinga afēras, notikumi Sočos, Dukuru paziņojums ar tā izraisītajām sekām utt.), tomēr esmu pārliecināts, ka mūsu sportistiem dopings tā arī paliks tikai kā teorētiski apspriežams jautājums! Nometnes tapšanā piedalījās vairāki cilvēki, vēlos pateikties mūsu izlases galvenajam trenerim Jari un direktoram Jurģim, kā arī brīvprātīgajam ventspilniekam Jānim Braunam, kas šajā ne tik siltajā laikā palīdzēja izlikt kontrolpunktus.

  Pagājušās nedēļas vidū izlasīju tvītu par to, ka šie ir Ziemassvētku kauju simtgades datumi, bet šim notikumam nav pievērsta nekāda valsts oficiālās varas vērība un cik skumīgi gan tas ir. Varu tikai piekrist ieraksta autoram, jo Ziemassvētku kaujas, kas pēc vecā stila kalendāra jeb Jūlija kalendāra noritēja 1916. gada 23. - 29. decembrī (mūsdienu 5 - 11. janvāris) atnesa latviešu strēlniekiem ne tikai spējīgu karotāju slavu, bet arī milzīgus zaudējumus - latviešu strēlnieku rindas saruka par vairāk kā trešdaļu jeb aptuveni 9000 kareivju. Tomēr, šie milzīgie upuri un latviešu karavīru varonība bija tas enerģijas lādiņš mūsu tautas vēl neatmodinātajai pašapziņai, kas vēlāk ļāva noticēt spējām dibināt pašiem savu valsti. Aculiecinieku stāsti par Ziemassvētku kaujām ir diezgan šausminoši – kauja tikusi sākta bez artilērijas atbalsta, to laikā valdījis mežonīgs sals un kareivji bijuši pārguruši, - tas viss radījis nevajadzīgi lielus karavīru dzīvību zaudējumus.

  Arī šajā gadījumā mēs, orientieristi izrādījām savu sociālo atbildību un gandrīz vai vienīgie ar savām aktivitātēm pagodinājām mūsu varoņu piemiņu tādā veidā, kā nu mēs to varam un protam. OK Alnis bija noorganizējis Ziemassvētku kauju rogainingu, tieši tajās vietās, kurās risinājās kaujas pirms simts gadiem. Lai arī uz rogaininga dalībniekiem neviens nešāva, tomēr sava veida kauja pašam ar sevi, mežu, dziļajām kupenām un salu rogaininga dalībniekiem noteikti lika atcerēties Latvijas vēsturi un padomāt, cik grūti gan bijis strēlniekiem 1917. gadā, kad iezīmējās Latvijas nākotne.

  Ražīgu un sociāli atbildīgu arī šo nedēļu!

  Viesturs

   

Raksta komentāri

Rādīt:
vispirms jaunākos
vispirms vecākos
  Atis Rukšāns
  Šogad uz Ziemassvētku kauju piemiņas pasākumu Mangaļu māju muzejā ieradās gan NBS komandieris Raimonds Graube, gan aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis. Abi piedalījās jaunuzceltā betona bunkura atklāšanā, noskatījās Ziemassvētku kauju imitācijā (kuras dēļ nācās pārcelt vienu rogaininga KP), pieņēma jaunsargu solījumu un jauno zemessargu zvērestu. Piemiņas pasākumā bija klāt arī diplomātiskā korpusa pārstāvji, kuri kopā ar mūsu valsts amatpersonām, jaunsargiem, zemessargiem un skatītājiem devās 7 km lāpu gājienā uz Ložmetējkalnu, kur tos sagaidīja skautu un gaidu un jaunsargu ziemas nometnes dalībnieki. Arī Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzrunāja klātesošos vismaz tūkstoš pasākuma dalībniekus vietā, kur pirms 100 gadiem sākās ideja par Latvijas valsti. Valsts amatpersonas regulāri piedalās visos Latvijai svētajos piemiņas pasākumos kā Ziemassvētku kaujās gan Krievijas armijas rindās, gan latviešu leģiona kauju vietās.
  Atis Rukšāns
  Nepiekrītu teiktajam par Ziemassvētku kauju piemiņu.
  Jānis Bergs
  9148
  10.01.2017 19:16
  Māris Stabiņš sacīja:
  Palabošu Viestura rakstīto: Seminārā Smiltenē piedalījās visu Latvijas tehnikumu un profesionāltehnisko vidusskolu sporta skolotāji, nevis Smiltenes puses sporta skolotāji. Nezinu no kurienes šāda nepareiza informācija. Neskatoties uz to ka praktiski darbojošos skaits nebija milzīgs, interese bija no gados jaunāko skolotāju puses un domāju ka jau skolu orientēšanās festivālā būs pienesums arī no šīs sistēmas skolām. Aigaram tika arī šo skolotāju e-pasti un kā saka mazais pirkstiņš ir jau atdots.
  Māris rakstīja:
  >>> ... darbojošos skaits nebija milzīgs, interese bija no gados jaunāko skolotāju puses ...
  No manas pieredzes:
  Diemžēl visai bieži jaunie sporta skolotāji tikai apsola un tas ir viss ...
  Ar solījuma izpildi - tā nu ir, kā ir ...
  Pēc tam, kad es aprunājos ar skolēniem, atklājas tas, kad skolotājs ir man tikai solījis, bet nav to pildījis ...

  Es nekādā gadījumā nevēlos iemest akmeni LSPA dārziņā, jo tur visu sporta veida pasniedzēji strādā ar sirdi un dvēseli, tomēr studentu apmācībai par orientēšanās sportu, kaut kas ir nepietiekošs ...
  Par šo jautājumu derētu padiskutē un visiem draudzīgi ar kopīgiem prātiem meklēt risinājumu.
  Māris Stabiņš
  Šeit http://www.ziemellatvija.lv/biznesa-zinas/darba-birza/pedagogi-pie-smilteniesiem-pilnveido-savas-prasmes-128249
  raksts par Latvijas profesionāli izglītojošo skolu sporta organizatoru un un sporta skolotāju semināru Smiltenē. Sākot no 85-tās fotogrāfijas ir orientēšanās fotogrāfijas.
  Es gan neteiktu ka labirintā bija tikai 8 dalībnieki, jo vispirms Aigars deva iespēju iepazīties ar labirintu , izejot vieglāko variantu. Tie kas pēc tam skrēja grūtāko distanci uz rezultātu bija astoņi, jo tiem bija sporta tērpi. Viss pareizi- ja nav piemērota apģērba , tad nepiedalās sporta aktivitātēs.
  Es biju izveidojis divus vingrinājumus. Pirmo (kas bija vingrinājums lai karte visu distanci būtu noorientēta uz ziemeļiem izgāja gandrīz visi, bet otro , kas bija komandās veica divas komandas katrā pa 7 dalībnieki.

  Iesaku apmeklēt:http://www.ziemellatvija.lv/biznesa-zinas/darba-birza/pedagogi-pie-smilteniesiem-pilnveido-savas-prasmes-128249

  Māris Stabiņš
  Palabošu Viestura rakstīto:
  Seminārā Smiltenē piedalījās visu Latvijas tehnikumu un profesionāltehnisko vidusskolu sporta skolotāji, nevis Smiltenes puses sporta skolotāji. Nezinu no kurienes šāda nepareiza informācija.
  Neskatoties uz to ka praktiski darbojošos skaits nebija milzīgs, interese bija no gados jaunāko skolotāju puses un domāju ka jau skolu orientēšanās festivālā būs pienesums arī no šīs sistēmas skolām. Aigaram tika arī šo skolotāju e-pasti un kā saka mazais pirkstiņš ir jau atdots.

Atlikušo zīmju skaits:

0,057859182357788