Prezidenta sleja - Jaunā gada apņemšanās sleja ◪ Latvijas Orientēšanās federācija

18.janvāris /
Antis, Antons
IenāktIenāktIenākt

Prezidenta sleja

Arhīvs
 • Jaunā gada apņemšanās sleja

  03.01.2017

  Viesturs Tamužs | 2 komentāri

  Masu medijos daudz ironizē par tā saucamo Jaunā gada apņemšanos, jo lielākā daļa no labajiem nodomiem izplēnot jau janvāra vidū. Domāju, ka šāda ironija ir nevietā. Gluži otrādi, apņemšanās ir ne tikai jāizdomā, bet arī jānoformē vārdos un jāuzraksta. Skaļi pateiktam un uzrakstītam vārdam ir mistiski liels spēks, mūsu domas nereti pie tā atgriežas visa gada garumā un tādējādi dažādi iepriekš nezināmi risinājumi atnāk gluži negaidot. LOF vadības starpā aprunājāmies, kādas gan ir mūsu lielākās vēlmes 2017. gadā, es uzņemos iniciatīvu tās noformulēt vārdos.

  Sākšu ar Latvijas orientieristu starptautiskajām aktivitātēm. Nākamos trīs gadus Latvija būs viena no pasaules nozīmīgākajām valstīm orientēšanās sportā. Kā mēs to visi zinām, lielākais un nozīmīgākais orientēšanās pasākums - Pasaules Orientēšanās čempionāts notiks 2018. gadā, tā organizatoru komanda Jāņa Lazdāna vadībā jau sāk iezīmēt šī pasākuma konkrētas aprises. Jāpārdomā viss līdz pēdējai detaļai, sākot ar karšu zīmēšanu, distanču plānošanu un beidzot ar operatoriem, režisoriem un TV tiešraidēm. Pirmais šāda pasākuma mēģinājums notika pagājušajā gadā Cēsīs Eiromītiņa laikā, šogad paredzēts WOC2018 ģenerālmēģinājums - Jānis ir ieplānojis Pasaules Kausu organizēt ar visu iecerēto WOC rīkotāju komandu. Par vislielāko izaicinājumu mēs uzskatām TV pārraižu veidošanu pašu spēkiem, lai tam gatavotos un trenētos, esam 2017. gadā ieplānojuši organizēt 5 TV pārraides no Latvijas čempionātiem un WRE pasākumiem.

  Lai trenētos gan sacensību organizatoru komanda, gan arī mūsu izlases sportisti, esam iecerējuši šī gada Latvijas čempionātus rīkot maksimāli pietuvināti gan PK, gan PČ apvidiem un teritorijām, tāpēc visticamāk varam tajos gaidīt arī ārzemju sportistu piedalīšanos. Līgumos ar mūsu izlases sportistiem šogad pirmo reizi būs punkts par obligātu piedalīšanos mūsu valsts čempionātos. Savukārt, Latvijas čempionāts sprintā šogad jaunā formātā - vienā nedēļas nogalē Liepājā piedalīsimies gan Latvijas čempionātā sprintā, gan Sprinta stafetē. Tas tiek darīts ar mērķi pilnveidot mūsu sportistu spējas sprinta jomā, popularizēt sprintu kā orientēšanās disciplīnu un piesaistīt gan skatītājus, gan sportistus, jo sākot ar 2019. gadu Pasaules čempionāti iedalīsies atsevišķi pilsētas un meža, kuri mīsies katru gadu. Ceru, ka mums izdosies orientēšanās gardēžus palutināt vēl ar kādu patīkamu pārsteigumu Liepājā!

  Viens no gada nozīmīgākajiem notikumiem LOF dzīvē būs Pasaules čempionāts Rogainingā, kuram ļoti nopietni gatavojas sacensību direktors Mārtiņš Vimba un visa viņa komanda. Pasaules rogaininga čempionāts notiks 18. - 19. augustā Rāznā. Šogad Latvijā notiks vēl divi lieli starptautiski orientēšanās pasākumi - no 19. līdz 21. maijam Rīgā notiks Studentu spēles (SELL), kurās būs 15 sporta veidi un starp tām ir arī orientēšanās disciplīna. Paralēli SELL spēlēm un orientēšanās distancei LOF organizēs arī satelītmaču, kurā varēs piedalīties ikviens. Otras sacensības ir Pasaules Sporta spēles, kas no 13. līdz 18. jūnijam notiks Rīgā. Arī paralēli tām LOF rīkos divu dienu orientēšanās sacensības, kuras tiks iekļautas kategorijā - jauni un demonstrācijas sporta veidi, jo līdz šim Pasaules Sporta spēlēs orientēšanās sports nav bijis iekļauts.

  Lai apspriestu visus šos notikumus un koordinētu mūsu darbības ar citām Baltijas un Skandināvijas valstīm mēs ar Jāni janvāra vidū dosimies uz Kopenhāgenu, kurā notiks visu šo valstu orientēšanās federāciju sanāksme.

  Mūsu nacionālā izlase it kā nemanāmi, bet arvien vairāk kļūst par vērā ņemamu sportisko kolektīvu. Liekas jau, ka orientēšanās ir pilnīgi individuāls sporta veids, tomēr mūsu izlases galvenais treneris Jari vienmēr uzsver izlases iekšējā mikroklimata lielo nozīmi, viņaprāt, bez labas drauga pleca sajūtas lielo sacensību laikā labus panākumus sasniegt ir gandrīz neiespējami. Šogad O skrējiena pieaugušo izlasei ir sastādīts ļoti intensīvs treniņu un sacensību grafiks, ceru, ka sportistiem veiksies gan fiziskajā, gan emocionālajā ziņā un 2017. gadā redzēsim vēl augstvērtīgākus rezultātus kā pagājušajā gadā. Pašlaik visa mūsu federācijas jauda ir koncentrēta uz o skrējiena sportistiem, viņiem arī centīsimies atrast pilnīgi visu šogad un nākamgad nepieciešamo finansējumu. Diemžēl vēl šogad citu O sporta paveidiem ir nedaudz jāpaciešas, bet man ir liela vēlēšanās un apņemšanās daudz nopietnāk atbalstīt gan ziemas, gan velo, gan taku sportistus jau no 2018. gada.

  Lai šādu apņemšanos realizētu atkal jāpievēršas daudz diskutētajai naudas tēmai. Ceru, ka lielie pasākumi – Pasaules Kauss un Pasaules rogaininga čempionāts papildinās, nevis iztukšos LOF kasi, - šajā ziņā mums ir daudzas ieceres un iestrādes. Pamazām, bet noteikti izvēršam savu sponsoru piesaistes programmu, lielākais izaicinājums būs WOC2018 ģenerālsponsora atrašana. Jau rakstīju, ka O! Latvija 2016. gadu ir pabeigusi ar peļņu, kura tiks izlietota LOF vajadzībām, 2017. gada mērķis ir ne tikai būtiski palielināt šo peļņu, bet arī sakārtot visu mūsu saimniecību atbilstoši labiem biznesa pārvaldes principiem. Piemēram, pa abām mūsu organizācijām kopā jau tagad mēs algojam 8 cilvēkus – tas ir gan liels mūsu spēks, gan arī liela atbildība un pienākumi, lai bizness ritētu plānoti, paredzami un ar nemitīgu izaugsmi.

  Ne mirkli neaizmirstam arī mūsu sporta veida masveidības komponenti – Aigaram ir pilna galva ar idejām, kā piesaistīt arvien vairāk jaunos un ne tik jaunos sportistus mūsu brīnišķīgajam sporta veidam. Piemēram, pavasarī gaidāms iespaidīgs Skolu Kauss - vēl jaudīgāks, vēl plašāks, vēl vērienīgāks, kā pagājušajā gadā. Šogad Skolu Kausam būs priekšsacīkstes visā Latvijā un fināls Jelgavā. Nopietni apsvērsim kā mainīt pieaugušo sportistu-amatieru attieksmi. Pašlaik ir izveidojies tāds kā burvju loks – Latvijas Kausa sacensības ir tehniski sarežģītas, līdz ar to arī interesantas tikai šauram orientieristu lokam (tie ir sportisti ar ODB numuru). Diemžēl lielākā daļa no cilvēkiem, kuri pa laikam labprāt paņem rokā kompasu, uzskata, ka šīs sacensības tiem ir par sarežģītu un savas orientēšanās aktivitātes izpilda seriālu mačos vai rogainingos. Kā lai šo situāciju radikāli izmaina, kā pierunāt “amatieru sportistus” iegūt ODB numuru un izmēģināt savus spēkus kādā nopietnākā pasākumā – tas būs viens no āķīgākajiem jautājumiem, kas šogad jāatrisina.

  Protams, šeit uzskaitīju tikai lielākos darbus un uzdevumus, vienlaicīgi ar tiem jau notiek neskaitāmas ikdienas aktivitātes, bet visu mūsu komandu vieno gaišs optimisms par to, ka mēs piedalāmies lielā, skaistā un izaicinošā izaugsmes procesā. Tā ir brīnišķīga sajūta, kuras dēļ var pieciest arī dažādas grūtības. Orientieristu vide tādējādi ļoti atšķiras no depresīvā un žultainā noskaņojuma, kāds diemžēl ir pārņēmis lielu Latvijas sabiedrības daļu. Apzināsimies, ka mūsu kopā būšana ir milzīga vērtība, un katrs pieliksim savu spēku un enerģiju mūsu izaugsmei, gan veicot atbildīgus uzdevumus, gan, iespējams, tikai kādu nelielu darbiņu! Tādējādi mēs veicināsim gan mūsu kopīgo mērķu sasniegšanu, gan vairosim katrs pats savu psiholoģisko komfortu.

  Ar gaišu skatienu nākotnē vēlu izdevušos un veiksmīgu 2017. gadu!

   

  Viesturs

Raksta komentāri

Rādīt:
vispirms jaunākos
vispirms vecākos
  Eduards Rēns
  Izlasot sacensību nolikumu, potenciālais dalībnieks diez vai gribēs startēt Open grupā- tur taču nav sacenšanās! Iespējams, stereotips, bet tā ir pirmā doma, kas man pašam nāk prātā. Ja tieši tā pati distance sauksies M21 Open, M35 Open, vai līdzīgi, un būs ar brīvo "magnēta" tipa startu, tas jau būs pa īstam! LK MTBO sacensībās vienmēr ir Open grupas, un tās praktiski neviens nebrauc. Visi brauc savas vecuma grupas, vai arī brauc tikai Velomagnētos.
  Austris Krastiņš
  Runājot par Latvijas Kausu pieejamību cilvēkiem, kuri vēlas pamēģināt vai vēlas vienkāršāku distanci, uzreiz nāk prātā atvērtās jeb "Open" grupas. Diemžēl esmu novērojis, ka Latvijā tās netiek bieži un konsekventi piedāvātas, līdz ar to dalībnieku skaits tajās nav liels. Svarīgi arī, lai Open grupu piedāvājums būtu daudzveidīgs.

  2016.gadā piedalījos Vasaras Izaicinājuma sacensībās pie Daugavpils, un tā kā turp devāmies kopā ar mazu bērnu, nolēmām startēt Open grupās. Tas dotu iespēju brīvi plānot savu starta laiku un piedalīties abiem pieaugušajiem. Starējot grupās ar starta laika izlozi tas nav iespējams. Liels bija mans pārsteigums un sašutums starta dienā uzzinot, ka Open grupās arī ir starta laiku izloze! Kāda tad vispār vairs ir Open grupu jēga? Protams, mēs nebijām vienīgie, kuri izvēlējās Open grupu tieši šādu apsvērumu dēļ. Dzirdēju, ka Cēsu Rudenī bija tieši tā pati problēma ar Open grupām.

  Ierosinu LOF noteikt Latvijas Kausos iekļaujamās Open grupas un arī reglamentēt starta kārtību tām. Piemēram, Norvēģijas daudzdienās Open grupām starts tika atvērts stundu agrāk nekā sporta grupām, jo tas dod iespēju vienam no vecākiem skriet Open, otram sporta grupā.

Atlikušo zīmju skaits:

0,043740034103394