Ziņas - Taku orientēšanās jubilejas sacensības ◪ Latvijas Orientēšanās federācija

12.novembris /
Kaija, Kornēlija
IenāktIenāktIenākt

Taku OS ziņas

 • Taku orientēšanās jubilejas sacensības

  01.05.2010

  Jānis Bergs

  Tieši pirms desmit gadiem, 2000. gada pavasarī Vaivaros, pateicoties toreizējā NRC „Vaivari” direktora Aivara Vētras un Vaivaru pamatskolas direktores Ineses Kārkliņas atbalstam, Latvijā notika pirmās oficiālās Taku orientēšanās (Taku–O) sacensības „TU VARI”. Nezinātājam paskaidroju to, ka Taku – O ir viens no jaunākajiem orientēšanās sporta veidiem, kurā ir vienoti un līdzvērtīgi cilvēki ar dažādām fiziskajām īpašībām. Un vismazkustīgākajam invalīdam ir iespējas uzvarēt viskustīgāko un visspēcīgāko sportistu. Tas tāpēc, ka rezultātu sacensībās nosaka iegūtie punkti par navigācijas precizitāti, nevis ātrums.

  šajā orientēšanās sporta veidā dalībniekus klasificē tikai divās grupās: Paralimpiskā grupa – dalībnieks ar jebkuru invaliditāti, t.sk. arī ar ārēji neredzamu, kam pārvietošanās notiek ar fiziku piepūli vai lietojot palīglīdzekļus (braucamkrēslus, kruķus, spieķus u.t.m.l.); Atklātā grupa – jebkurš kam ir interese par orientēšanās sporta daudzveidību. Pateicoties Jūrmalas pilsētas domes atbalstam, jau 4. gadu notika tradicionālās Taku – O sacensības ar nosaukumu „Jūrmalas pilsētas domes Paralimpiskie kausi „TU VARI ‘2010”. Saulainajā rītā, 25. aprīlī Jaunķemeros, pateicoties KRC „Jaunķemeri” administrācijas un darbinieku atbalstam sāka pulcēties „zaļā sporta laukuma” cienītāji no dažādām Latvijas vietām un bija arī ciemiņi no Lietuvas un Krievijas. šīs sacensības bija īpašas ar to, ka tās veltītas Taku – O Latvijā 10 gadu jubilejai un norisinājās vēl viens, ļoti svarīgs un vēsturisks moments – Latvijas orientēšanās federācijas Taku – O komisija, sadarbojoties ar Lietuvas un Krievijas kolēģiem, nolēma dibināt starptautisko Taku – O sacensību seriālu „BALTIJAS KAUSS”. šis sacensību seriāls sastāv no vairākām Taku – O sacensībām, kuras norisināsies Latvijā un Lietuvā. Diemžēl, Igaunijā šis orientēšanās sporta veids pagaidām nav pat „bērnu autiņos”, bet nākotnē būs, jo Latvijas šī sporta veida lietpratēji, jau tiek aicināti apmācīt mūsu ziemeļu kaimiņus. Taku – O sacensības notiek divos sektoros: 1) distances sektors; 2) Laika KP sektors. Pēc veiktās distances, dalībnieks iet uz Laika KP sektoru un tur tiesnesis dalībniekam noliek priekšā karti ar tur iedrukātu vienu KP aplīti un palaiž sekunžrādi. Dalībniekam 60 sekunžu laikā ir jāatbild, kurš no vairākiem dabā esošajiem KP karodziņiem atbilst aplīša centram. Ja atbilde pareiza, tad pie iegūtajiem distances punktiem tiek pieskaitīti papildus punkti un spēkā ir fiksētais laiks sekundēs. Ja nepareizi, tad papildpunkti netiek ieskaitīti un pie atbildes laika pieskaita 60 soda sekundes. Ja 60 sekunžu laikā no dalībnieka nav atbildes, tad sods ir vēl bargāks, jo tiek pieskaitītas 120 soda sekundes. Ja diviem un vairākiem dalībniekiem ir vienāds iegūto punktu skaits, tad augstāka vieta ir tam, kuram ir mazāka sekunžu summa Laika KP sektorā.

  Taku orientēšanās

  Taku orientēšanās

  Taku – O sacensību individuālie laureāti

  Garā distance 1.99 km 17 KP + Laika sektorā 2 KP Iespējamais maksimālais rezultāts: 19 punkti.

  Paralimpiskā „ELITES” grupa:
  Vjačeslavs Lukaševičs Krāslava ISK (Krāslava) 15 punkti (17 sekundes)
  Grita Miliauskaite Santaka ISK (Lietuva) 15 punkti (42 sekundes)
  Tadeušs šimkovičs Viltis ISK (Lietuva) 14 punkti (16 sekundes)

  Atklātā grupa:
  Pēteris Īvāns Taka OK (Kuldīga) 17 punkti (16 sekundes)
  Zita Rukšāne Sigulda OK (Rīgas rajons) 17 punkti (45 sekundes)
  Guntars Mankus Saldus OK (Saldus) 16 punkti (17 sekundes)

  Īsā distance
  1.12 km 6 KP + Laika sektorā 1 KP Iespējamais maksimālais rezultāts: 7 punkti
  Paralimpiskā „B” (iesācēju) grupa:
  Inguss Eriņš SIVA (Jūrmala) 7 punkti (3 sekundes)
  Ilmārs Nicmanis Vaivari NRC (Jūrmala) 7 punkti (3 sekundes)
  Ilmārs Leitis SIVA (Jūrmala) 7 punkti (6 sekundes)

  Atklātā „B” (iesācēju) grupa:
  Una Purena Vaivari NRC (Jūrmala) 7 punkti (2 sekundes)
  Filips Berdanskis Vaivari NRC (Jūrmala) 7 punkti (10 sekundes)
  Agrita Līgute SIVA (Jūrmala) 5 punkti (65 sekundes)

  Valstu Paralimpisko komandu cīņā vislielākais Jūrmalas pilsētas domes dāvātais kauss tika aizvests uz Lietuvu. Mūsu dienvidu kaimiņiem Latvija zaudēja 5 punktus, līdz ar to Latvijā paliek vidējais Jūrmalas pilsētas domes dāvātais kauss, bet vismazāko kausu par trešo izcīnīto vietu uz mājām aizveda Krievijas Paralimpiskā komanda.

  Taku – O sacensību komandu laureāti:

  Valstu Paralimpiskās komandas:

  LIETUVA

  Ieskaites dalībnieki Klubs (kolektīvs) Ieskaites punkti
  Grita Miliauskaite Santaka 80
  Tadeušs šimkovičs „Viltis“ 60
  Evaldas Butrimas "Saulėtekis" 50
  KOPĀ 190

  LATVIJA

  Ieskaites dalībnieki Klubs (kolektīvs) Ieskaites punkti
  Vjačeslavs Lukaševičs Krāslava 100
  Guntis Jakubovskis Jēkabpils 45
  Valdis Strods Jēkabpils 40
  KOPĀ 185

  KRIEVIJA

  Ieskaites dalībnieki Klubs (kolektīvs) Ieskaites punkti
  Eduards Oginskijs Pleskava 35
  Marina Borisenkova Pleskava 24
  Andrejs širajevs Maskava 18
  KOPĀ 77

  Atsevišķi norisinājās arī Paralimpisko komandu cīņa starp Latvijas klubiem, biedrībām un kolektīviem. Jau trešo gadu pēc kārtas vislielākais Jūrmalas pilsētas domes dāvātais kauss tiek aizvests uz Latgales gleznaino pilsētiņu Krāslavu. Otrajā vietā Jēkabpils invalīdu apmācības dienas centra „AUSMA” komanda un vismazākais kauss aizceļoja arī uz Latgali, jo to godam izcīnīja Daugavpils invalīdu sporta kluba komanda.

  Latvijas klubu (kolektīvu) Paralimpiskās komandas:

  KRĀSLAVA ISK
  Ieskaites dalībnieki: Ieskaites punkti
  Vjačeslavs Lukaševičs: 100
  Edgars Lukaševičs: 29
  KOPĀ: 129

  AUSMA IADC (Jēkabpils)
  Ieskaites dalībnieki: Ieskaites punkti
  Guntis Jakubovskis: 45
  Valdis Strods: 40
  KOPĀ: 85

  DAUGAVPILS ISK
  Ieskaites dalībnieki: Ieskaites punkti
  Alberts Lipiņš: 25
  Valērijs Tihonovs: 23
  KOPĀ: 48

  Pēcpusdienā KRC „Jaunķemeri” teritorijā norisinājās TempO sacensības. TempO ir jauns orientēšanās sporta veids, kurš neprasa nekādu fizisku spēku, bet galvai liek ātri un pareizi domāt. 2007. gadā Francijā Taku – O sacensību laikā, notika pirmie TempO sacensību paraugdemonstrējumi. 2009. gadā Ungārijā, Taku – O pasaules čempionāta laikā, programma tika papildināta ar TempO sacensībām un tajās piedalījās daži Latvijas orientieristi. 2009. gada septembrī Tērvetē norisinājās pirmās oficiālās TempO sacensības Latvijā. Kas tas ir TempO? Līdzīgi, kā Taku – O Laika KP sektorā, dalībniekam tiesnesis izsniedz sešus kartes fragmentiņus, kur katrā ir iedrukāts KP aplītis un palaiž sekunžrādi. Apvidū izvietoti 6 KP karodziņi. Dalībniekam ir jāatbild, kurš no dabā esošajiem KP karodziņiem atbilst kartē iedrukātā KP aplīša centram. Kad dalībnieks ir atbildējis pēdējo kartes fragmentiņa uzdevumu, tiesnesis fiksē laiku. Par katru nepareizo atbildi dalībnieks saņem 30 soda sekundes. Atsevišķās sacensībās varbūt iekārtoti vairāki TempO sacensību sektori un rezultāti tiek summēti. šoreiz Jaunķemeros bija divi TempO sacensību sektori.

  TempO sacensību laureāti
  Paralimpiskā grupa:
  Eduards Oginskis Pleskava (Krievija)
  Edgars Lukaševics Krāslava (Latvija)
  Marina Borisenkova Pleskava (Krievija)

  Atklātā grupa: Z
  ita Rukšāne Sigulda OK (Latvija)
  Genovaite Dambrauskiene Takas OK (Lietuva, Kauņa)
  Pēteris Īvāns Taka OK (Latvija, Kuldīga)

  Gan Taku – O, gan TempO sacensības ir gandrīz vienīgie sporta veidi, kur dalībniekus neklasificē pēc vecuma un pēc dzimuma. Aplūkojot rezultātus, sievietēm ir iespējas sevi, stiprajam dzimumam, apliecināt ar to ka nav nekāds vājais dzimums, bet gan tikai daiļais.

  Jaunķemeros vienlaicīgi ar Taku – O sacensībām „Jūrmalas pilsētas domes Paralimpiskie kausi „TU VARI ‘2010” notika arī starpatautiskā Taku – O seriāla „BALTIJAS KAUSS’2010” pirmā posma sacensības. Sekojot pasaules un Eiropas čempionātu piemēram, kur valstu komandu sastāvā ir divi Paralimpiskie orientieristi un divi atklātās grupas orientieristi, arī sacensību seriālā „BALTIJAS KAUSS’2010” savas valsts rezultātu ieskaitei dod 3 Paralimpiskie un 2 atklātās grupas orientieristi. Pēc notikušajām pirmā posma sacensībām pirmajā vietā ir Latvijas komanda. Bet priekšā vēl ir 7 Taku – O sacensību posmi, kuri norisināsies dažādās vietās gan Latvijā, gan Lietuvā. Tā kā, priecāties par Latvijas uzvaru vēl ir pāragri. To redzēsim jūlija vidū Pļaviņās, kad noslēgsies „BALTIJAS KAUSS’2010” Taku – O sacensību seriāls.

  LATVIJA

  Ieskaites dalībnieki Klubs (kolektīvs) Grupa Valsts Ieskaites punkti
  Vjačeslavs Lukaševičs Krāslava PE LV 100
  Guntis Jakubovskis Jēkabpils PE LV 45
  Valdis Strods Jēkabpils PE LV 40
  Pēteris Īvāns Taka TOK A LV 100
  Zita Rukšāne Sigulda OK A LV 80
  KOPĀ 365

  LIETUVA

  Ieskaites dalībnieki Klubs (kolektīvs) Grupa Valsts Ieskaites punkti
  Grita Miliauskaite Santaka PE LT 80
  Tadeušs šimkovičs „Viltis“ PE LT 60
  Evaldas Butrimas "Saulėtekis" PE LT 50
  Evaldas Liekmanis Lietuva A LT 31
  Aļģimantas Dambrauskas Takas OK A LT 28
  KOPĀ 249

  KRIEVIJA

  Ieskaites dalībnieki Klubs (kolektīvs) Grupa Valsts Ieskaites punkti
  Eduards Oginskijs Pleskava PE RU 35
  Marina Borisenkova Pleskava PE RU 24
  Andrejs širajevs Maskava PE RU 18
  Aleksejs Ņikitins Pleskava A RU 37
  Aleksandrs Borisovs Pleskava A RU 30
  KOPĀ 144

  Pilni rezultāti atrodami šeit.

Atlikušo zīmju skaits:

0,045549869537354