Ziņas - Taku orientēšanās aktualitātes ◪ Latvijas Orientēšanās federācija

12.novembris /
Kaija, Kornēlija
IenāktIenāktIenākt

Taku OS ziņas

 • Taku orientēšanās aktualitātes

  14.07.2017

  Jānis Bergs, Latvijas Taku-O pamatlicējs | 4 komentāri

  Šis mēnesis ražens bijis Taku orientēšanās saimei - aizvadītas vairākas gan Latvijas, gan starptautiskas nozīmes sacensības, par kurām lasīt var raksta turpinājumā.

  ĪSS IESKATS TAKU-O VĒSTURĒ

  Pagājušā gadsimta 80tajos gados orientēšanās sporta lielvalstīs Zviedrijā un Norvēģijā, kā arī Lielbritānijā sāka domāt par to, kā ar orientēšanās sportu būtu iespējams nodarboties arī cilvēkiem ar īpašajām vajadzībām. Pēc daudzām izmēģinājumu sacensībām, dažādiem pētījumiem, analīzēm un secinājumiem izveidojās ceturtā starpatutiskās orientēšanās federācijas apstiprinātā orientēšanās disciplīna – Taku orientēšanās (turpmāk tekstāTaku-O), kurā augstu rezultātu uzrādīšanai ātrums nav noteicošais rādītājs, bet gan precizitāte, uzmanība un atjautība.

  Tā kā par Taku-O sāka interesēties daudzi O’skrējiena cienītāji, jo uzskata to par labu treniņu kartes lasīšanas iemaņu pilnveidošanai, kas ļoti noder O’skrējiena sacensībās sportiskās meistarības izaugsmei,  tika ieviesta arī atklātā grupa, kurā drīkst piedalīties jebkurš interesents, kura fiziskā īpašības neatbilst Paralimpiskajai grupai.

  Līdz ar to Taku-O ir kļuvusi par kolosālu sociālās integrācijas piemēru, jo jebkurš garāmgājējs redz to, kā cilvēkiem ar dažādām fiziskajām īpašībām ir vienotas intereses. Citos sporta veidos invalīdi sacenšas tikai savā vidē, bet veselie - savā. Savukārt orientēšanās sportā visi ir vienoti.

  Daudzus gadus Taku-O sacensības norinājās tikai Pre-O distancē, kurā sacensības notiek divos sektoros:

  • Distances sektorā rezultātu nosaka pēc iegūtajiem punktiem par pareizajām atbildēm;
  • Laika KP sektorā rezultātu nosaka sekundēs pēc atbilžu ātrumua + 60 soda sekundes par katru nepareizo atbildi. Tiem dalībniekiem, kuriem distances sektorā ir vienāds punktu skaits, rezultātu nosaka pēc sekunžu summa Laika KP sektorā.

  2007. gadā, Francijā, Karkansā, Taku-O sacensību laikā notika TempO distances izmēģinājuma sacensības. TempO distancē uzdevumus stacijās dalībnieks startē, sēžot uz krēsla un tiesnesis pieraksta atbildes. Rezultāts tiek noteikts pēc visu atbilžu laiku summas sekundēs + 30 soda sekundes par katru nepareizo atbildi. Tagad Taku-O sacensībās arī  TempO distancē gan pasaules, gan valstu, gan citu līmeņu čempionātos notiek cīņas čempionu medaļām.

  Kā arī straujiem soļiem uz priekšu notiek komandu sacensību attīstība Taku-O stafetē, kura sastāv no Pre-O un TempO distanču daļām.

  Latvijā Taku-O dzima 1999. gadā Jūrmalas pilsētā, pateicoties Vaivaru pamatskolas direktores Ineses Kārkliņas un toreizējā NRC „Vaivari” direktora Aivara Vētras atbalstam un sapratnei par orientēšanās sporta nozīmi tautas veselībai un jaunatnes audzināšanai. 2000. gada 11. maijā Vaivaros notika pirmās oficiālās Taku-O sacensības „TU VARI”.

   

   

  PAR TAKU-O LATVIJAS ČEMPIONĀTIEM

  Pirms 12 gadiem, 2005. gada, 23. jūlijā,  Rīgā, Kronvalda parkā, pateicoties Latvijas Orientēšanās federācijas (LOF) atbalstam un  Invalīdu sporta kluba „Optimists” vadītājas Aelitas Bigačas neizsīkstošajam visu sporta veidu entuziasmam notika Taku-O pirmais oficiālais Latvijas čempionāts. Toreiz par čempionu medaļām cīnījās tikai Paralimpiskās grupas orientieristi.

  Šogad jau ir desmitā sezona, kad  Taku-O sacensības Pre-O distancē notiek trīs veida Latvijas čempionāti:

  • Latvijas Paralimpiskais čempionāts – vidējā un atsevišķi garajā distancē;
  • Atklātās grupas Latvijas čempionāts – vidējā un atsevišķi garajā distancē par medaļām var cīnīties jebkurš LOF ODB reģistrējies Latvijas orientierists, kura fiziskās īpašības neatbilst Paralimpiskajai grupai;
  • Latvijas Absolūtais čempionāts – šeit par medaļām cīnās visi LOF ODB reģistrētie orientieristi „vienā katlā” neatkarīgi no fiziskajām īpašībām un ne vienu reizi vien vienam otram Paralimpiskās grupas orientieristam izdevās tikt pie čempionāta medaļām, šādā veidā pierādot savu pārākumu pār atklātās grupas orientieristu. Tradicionāli katru gadu šis čempionāts notiek trīsdienu sacensību „KĀPA” laikā, lai tiem, kuriem nepaveicās O’skrējiena distancē, būtu iespējas pamēģināt izcīnīt balvas Taku-O sacensībās.

  Un jau trešā sezona, kad par Taku-O Latvijas čempionāta medaļām notiek cīņa arī TempO distancē.

   

   

   

  LATVIJAS ABSOLŪTAJĀ ČEMPIONĀTĀ ELEKTRONISKAIS IZMĒĢINĀJUMS IZDEVĀS 

  Šogad no 30. jūnija līdz 2. jūlijam Krāslavas novadā, Daugavas loku dabas parkā, notika starptautiskā līmeņa vislielākie orientieristu svētki „KĀPA’2017”.

  Šoreiz laika apstākļi nelutināja ne O’skrējējus, ne arī Taku-O dalībniekus, jo pārsvarā visu laiku lija. Tikai pēc gandrīz visu dalībnieku finiša uz īsu brīdi pievakarē parādījās saulīte.

  Pirmo reizi Latvijas Taku-O vēsturē Pre-O distances navigācijas punktos dalībnieks savu lēmumu apstiprināja, lietojot SpotIdent elektroniskās atzīmēšanās ierīces. Tā kā šāda elektroniskā atzīmēšanās Taku-O sacensībās bija jaunums Latvijā ne tikai dalībniekiem vien, bet arī datorspeciālistiem, tad drošības labad sacensību rīkotāji dalībniekiem ieteica distancē ņemt līdzi arī kontrolkartiņas un kompostieri un lēmuma pieņemšanas punktos veikt dubultatzīmēšanos.

  Tā kā elektroniskā atzīmēšanās sacensību pirmajā dienā bija sekmīgi izdevusies un rezultātu apstrāde nesagādāja nekādas problēmas, jau sacensību otrajā dienā gandrīz visi dalībnieki distancē līdzi  kontrolkartiņu un kompostieri vairs neņēma. Savukārt datorspeciālistiem, strādājot ar šo īpašo Taku-O rezultātu apstrādes programmu, prātā nāca jaunas idejas, kā turpmāk uzlabot Taku-O sacensību kvalitāti.

   

  Taku-O sacensību Pre-O distances SportIdent elektroniskā lēmuma pieņemšanas ierīce.

   

  Latvijas Absolūtajā čempionātā medaļas izcīnīja: 

  1.vieta - Guntars Mankus (Saldus OK)

  Rezultāts: 44 punkti distancē, 162 sekundes Laika KP sektorā

  2.vieta - Ilze Lapiņa (Ziemeļkurzeme OK)

  Rezultāts: 43 punkti distancē, 71 sekunde Laika KP sektorā

  3.vieta - Pēteris Īvāns (Taka TOK)

  Rezultāts: 43 punkti distancē, 81 sekunde Laika KP sektorā.

   

  Orientēšanās trīsdienu „KĀPA’2017” sacensību trešajā dienā Taku-O dalībnieki cīnījās TempO distancē.

  Arī šajā distancē, dalībnieka lēmumu fiksēšanai un rezultātu apstrādei pirmo reizi tika lietota elektronika. Atšķirībā no Pre-O distances, šeit uzdevumu stacijās tiesneši dalībnieku atbildes un laiku fiksēja, ievadot mobilajos veidtālruņos vai planšetdatoros. Tomēr drošības labad, katrā stacijā, paralēli otrs sacensību tiesnesis strādāja ar hronometru un pierakstīja gan dalībnieku atbildes, gan laiku arī darba protokolā. Pēc tam, kad veica abu tiesnešu darba salīdzinājumus, varējām pārliecināties, kad arī šis izmēģinājums ir izdevies.

  Biedrības „Taciņa” sarūpētās balvas TempO distancē izcīnīja:

  1.vieta - Jevgēņijs Goenko (Ukraina)

  Rezultāts:Atbilžu laiks 173 sekundes+ 150 soda sekundes = 323 sekundes;

  2.vieta - Remo Mandela (Itālija)

  Rezultāts:Atbilžu laiks 178 sekundes+ 210 soda sekundes = 388 sekundes;

  3.vieta - Robertas Stankevičs (Lietuva)

  Rezultāts:Atbilžu laiks 211 sekundes+ 210 soda sekundes = 421 sekunde.

   

  No Latvijas orientieristiem labāko rezultātu uzrādīja Pēteris Īvāns (Taka TOK), ierindojoties 4. vietā. 

  Rezultāts:Atbilžu laiks 274 sekundes+ 180 soda sekundes = 454 sekundes;

  Pavisam kopā piedalījās Pre-O distancē 41 dalībnieks, bet TempO distancē 30 Taku-O cienītāji.

  Tā kā Zemgales reģiona robeža apmēram no Jēkabpils novada gar Daugavas kreiso krastu uz augšu iet līdz pašai Latvijas valsts robežai, tad šogad Taku-O 3 dienu sacensības „KĀPA’2017” vienlaicīgi bija arī tautas orientēšanās seriāla „Kurzemes-Zemgales Taku-ABC ‘2017” 7., 8. Un 9. kārtas ieskaites sacensības.

   

   

   

  LATVIJAS ČEMPIONĀTS - DALĪBNIEKIEM IESILDĪŠANĀS, RĪKOTĀJIEM ĢENERĀLMĒĢINĀJUMS 

  Daugavpilī, Jaunās forštates nomalē, 7. līdz 9. jūlijā, norisinājās Latvijas Paralimpiskais un reizē arī Atklātais Taku-O čempionāts Pre-O vidējā un garajā distancē un Latvijas čempionāts TempO distancē. Sacensību otrā un trešā diena vienlaicīgi bija arī Taku-O Eiropas kausa 2017 5. un 6. etapa ieskaites sacensības.

  Pa ceļam uz Pasaules čempionātu Lietuvā Daugavpilī bija ieradušies Taku-O disciplīnas cienītāji no visas pasaules - vairāk nekā 140 dalībnieku no pavisam kopā 22 valstīm. Vislielākais dalībnieku skaits bija no Somijas (17) un Zviedrijas (16). Līdz ar to Latvijas Taku-O čempionāta sacensības dalībniekiem bija kā iesildīšanās pasākums un iespēja iepazīties ar Baltijas valstu apvidus īpatnībām un daudzveidību.

  Savukārt sacensību rīkotājiem un visiem Latvijas Taku-O aktīvistiem šis čempionāts bija sava veida ģenerālmēģinājums, jo 2018. gadā Daugavpilī norisināsies Taku-O Pasaules čempionāts.

  7.jūlijā notika Latvijas čempionāts Pre-O vidējā distancē - 1,3 km ar 19 KP uzdevumiem un 2 uzdevumi Laika KP sektorā.

  Savukārt sacensību viesi šo dienu izmantoja treniņa nolūkos, gatavojoties cīņai gan Taku-O Eiropas kausa 5. un 6. etapa ieskaites sacensībām, gan arī pasaules čempionātam Lietuvā.

  Šajā distancē absolūti labāko rezultātu 18 punkti distancē un 10 sekundes Laika KP uzrādīja 2015. gada Taku-O pasaules čempions atklātajā grupā Mičels Cera (Itālija)

   

  Latvijas  čempionātā Pre-O vidējā distancē medaļas izcīnija:

  Paralimpiskajā grupā

  1.vieta – Guntis Jakubovskis (Ausma IADC) Rezultāts: 15 punkti distancē, 15 sekundes Laika KP sektorā;

  2.vieta – Vjačeslavs Lukaševičs (Krāslava ISRK) Rezultāts: 13 punkti distancē, 16 sekundes Laika KP sektorā;

  3.vieta – Valdis Strods (Ausma IADC) Rezultāts: 11 punkti distancē, 26 sekunde Laika KP sektorā;

   

  Atklātajā grupā

  1.vieta – Guntars Mankus (Saldus OK un 2014. gada Taku-O pasaules čempions atklātajā grupā)

   Rezultāts: 16 punkti distancē, 10 sekundes Laika KP sektorā;

  2.vieta – Zita Rukšāne (Taciņa B-ba) Rezultāts: 16 punkti distancē, 21 sekunde Laika KP sektorā;

  3.vieta – Spodra Švarca (Arona OK) Rezultāts: 13 punkti distancē, 41 sekunde Laika KP sektorā;

  Pavisam kopā startēja 111 dalībnieki.

   

  8.jūlijā notika Latvijas čempionāts Pre-O garajā distancē - 1,8 km ar 23 KP uzdevumiem un 2 uzdevumi Laika KP sektorā.

  Vienlaicīgi notika arī Taku-O Eiropas kauss’2017 5.  etapa ieskaites sacensības.

  Šajā distancē absolūti labāko rezultātu 23 punkti distancē un 10 sekundes Laika KP uzrādīja 2016. gada Taku-O Eiropas čempions atklātajā grupā Stigs Gerdtmans (Zviedrija)

   

  Latvijas  čempionātā Pre-O garajā distancē medaļas izcīnija:

  Paralimpiskajā grupā

  1.vieta – Guntis Jakubovskis (Ausma IADC) Rezultāts: 15 punkti distancē, 136 sekundes Laika KP sektorā;

  2.vieta – Vjačeslavs Lukaševičs (Krāslava ISRK) Rezultāts: 12 punkti distancē, 91 sekunde Laika KP sektorā;

  3.vieta – Valdis Strods (Ausma IADC) Rezultāts: 12 punkti distancē, 145 sekundes Laika KP sektorā;

  Atklātajā grupā

  1.vieta – Guntars Mankus (Saldus OK) Rezultāts: 22 punkti distancē, 91 sekunde Laika KP sektorā;

  2.vieta – Zita Rukšāne (Taciņa B-ba) Rezultāts: 20 punkti distancē, 22 sekundes Laika KP sektorā;

  3.vieta – Atis Rukšāns (Taciņa B-ba) Rezultāts: 18 punkti distancē, 70 sekundes Laika KP sektorā;

  Pavisam kopā startēja 147 dalībnieki.

   

  9.jūlijā notika Latvijas čempionāts TempO distancē – 6 stacijas ar 4 KP uzdevumiem katrā stacijā, kopā 24 KP uzdevumi.

  Vienlaicīgi notika arī Taku-O Eiropas kauss’2017 6. etapa ieskaites sacensības.

  Šajā distancē absolūti labāko rezultātu uzrādīja 2012. gada Taku-O pasaules čempionāta TempO distances balvas laureāte Marita Vikselle  (Zviedrija)

  Atbilžu laiks 134 sekundes+ 30 soda sekundes = 164 sekundes

   

  Latvijas  čempionātā TempO distancē medaļas izcīnija:

  1.vieta – Guntars Mankus (Saldus OK) Rezultāts: Atbilžu laiks 244 sekundes+ 120 soda sekundes = 364 sekundes;

  2.vieta – Zita Rukšāne (Taciņa B-ba) Rezultāts: Atbilžu laiks 222 sekundes+ 210 soda sekundes = 432 sekundes;

  3.vieta – Juris Švarcs (Arona OK) Rezultāts: Atbilžu laiks 318 sekundes+ 210 soda sekundes = 528 sekundes;

  Pavisam kopā startēja 147 dalībnieki.

   

  Paldies Jānim Gaidelim, Zitai un Atim Rukšāniem, Guntaram Mankum un pārējiem Taku-O aktīvistiem, kuri pasaulei pierāda to, ka LATVIJA VAR.

   

  Latvijas absolūtā čempionāta „KĀPA’2017” rezultāti ir apskatāmi šajā saitē: http://taku-o.lv/

  Latvijas Paralimpiskās un Atklātās grupas čempionāta un Taku-O Eiropas kausa 2017 5.un 6. etapa rezultāti, kartes un bildes ir apskatāmi šajā saitē: http://okstiga.com/index.php?option=com_content&view=article&id=512

   

  Foto ar 2017.gada Taku-O Latvijas čempionāta medaļniekiem pieejams šeit.

Raksta komentāri

Rādīt:
vispirms jaunākos
vispirms vecākos
 • 15.07.2017 07:41
  Jānis Bergs
  9328
  14.07.2017 22:59
  Atis Rukšāns sacīja:
  Jāni, esi, lūdzu, nedaudz korektāks pret sacensību dalībniekiem: Ukrainu pārstāv Jefens Hojenko, itāļi ir Remo Madella (Mandela bija DĀR prezidents) un Mikele Cera (viņš). Arī Stankēviču latviski sauc par Robertu, nevis Robertasu. Ģeogrāfiju neminēšu - sacensības norisinājās abos Daugavas krastos, bet tempO medaļas šoreiz dalīja Eiropas kausu laikā Daugavpilī.
  Speciāli Atim!
  1) Nav ko piesieties vārdiem, ja rīkotājiem sekretariāts nemāk vārdus latviski ierakstīt rezultātu protokolā;
  2) Nu un kas, kad sacensības notika Daugavas abos krastos??? Sacensību centrs bija Zemgalē ...
  Sacensības "Kurzemes Pavasaris" ļoti bieži notiek Zemgales platuma grādos;
  3) Kas tur ir kriminnāls, jā KĀPĀ iegūtie p-ti iet Kurzemes -Zemgales seriāla ieskaitē???
 • 14.07.2017 22:59
  Atis Rukšāns
  Jāni, esi, lūdzu, nedaudz korektāks pret sacensību dalībniekiem: Ukrainu pārstāv Jefens Hojenko, itāļi ir Remo Madella (Mandela bija DĀR prezidents) un Mikele Cera (viņš). Arī Stankēviču latviski sauc par Robertu, nevis Robertasu. Ģeogrāfiju neminēšu - sacensības norisinājās abos Daugavas krastos, bet tempO medaļas šoreiz dalīja Eiropas kausu laikā Daugavpilī.
 • 14.07.2017 14:46
  Jānis Bergs
  9326
  14.07.2017 13:37
  Matīss Ratnieks sacīja:
  Gribētos 2 nedēļas pēc sacensībām redzēt Kāpas taku-o kartes un risinājumus. Kur tas iespējams? Cerams, ka tā nav slēptā informācija.
  Matīss! Kāpas karšu publicēšana nav atkarīga no manis, jo neesmu ne karšu autors, ne distanču plānotājs. Karšu autors Atis jau vienā forumā šeit izskaidroja situāciju, kāpēc notika aizkavēšanās ar karšu publicēšanu.
  Pacieties vēl vienu nedēļu, kad Atis atgriezīsies no PČ Lietuvā, tad cerams viņš šo trūkumu novērsīs pēc iespējas ātrāk.
 • 14.07.2017 13:37
  Matīss Ratnieks
  Gribētos 2 nedēļas pēc sacensībām redzēt Kāpas taku-o kartes un risinājumus. Kur tas iespējams? Cerams, ka tā nav slēptā informācija.

Atlikušo zīmju skaits:

0,032579898834229