Ziņas - Telpu orientēšanās kļūst daudzveidīga ◪ Latvijas Orientēšanās federācija

12.novembris /
Kaija, Kornēlija
IenāktIenāktIenākt

Taku OS ziņas

 • Telpu orientēšanās kļūst daudzveidīga

  10.03.2016

  Sandra Grosberga | 1 komentārs

  Jau vairākus gadus Latvijā notiek daudz un dažāda līmeņa orientēšanās sacensības iekštelpās. Šis orientēšanās sporta paveids palīdz ieraudzīt šķietami pazīstamas telpas no citas puses. Tam ir piemērotas dažādas daudzstāvu celtnes ar daudzveidīgu iekštelpu izbūvi. Līdz šim telpu orientēšanās sacensības norisinājās tikai orientēšanās skrējiena disciplīnā, taču tagad iespēja sacensties ir arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

  Taku Orientēšanās jeb taku-O ir ievērojama ar to, ka orientēšanās sacensības ir pieejamas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Vismazkustīgākajam invalīdam ir iespējas kopā ar visveselāko sportistu ne tikai vien līdzvērtīgi sacensties, bet arī pat viņu uzvarēt, jo šeit spēks un ātrums nav izšķirošais rādītājs.Augstu rezultātu sasniegšanai noteicošais ir prasme lasīt karti, uzmanība un attapība.

  Tā kā taku-O sacensībās dalībnieki netiek klasificēti pēc dzimuma, sievietēm ir iespēja pierādīt, ka viņas nav nekāds vājais dzimums, bet gan pat pārākas pār vīriešiem. Ne vienās vien taku-O sacensībās uz goda pjedestāla visaugstākā pakāpiena bijušas sievietes.

  Jūrmala var lepoties par to, ka atkal ir pirmā, un šoreiz ne tikai Latvijā vien.

  Latvijā taku-O oficiāli izveidojies Jūrmalā 1999. gada rudenī, pateicoties Vaivaru pamatskolas direktores Ineses Kārkliņas un toreizējā NRC „Vaivari” direktora Aivara Vētras atbalstam, un jau 2000. gada 11. maijā Vaivaros notika Latvijā pirmās oficiālās taku-O sacensības „TU VARI”.

  Pateicoties Jūrmalas pilsētas domes finansiālam atbalstam un NRC „Vaivari” sapratnei par orientēšanās sporta lielo nozīmi sabiedrībā un sniegtajai praktiskajai palīdzībai, š.g. 5. martā NRC „Vaivari” iekštelpu pirmajos trijos stāvos norisinājās sacensības orientēšanās divcīņā - taku-O tempO distance + foto orientēšanās.Līdz šim nekur pasaulē sacensības ar šādu programmu vēl  nav notikušas.

  Par tempO distanci:

  Dalībniekam starta vietā tika izsniegta iekštelpu karte, kurā attēlotas tempO uzdevumu staciju vietas.Šīs uzdevumu stacijas tika iekārtotas pie lieliem, labi caurskatāmiem logiem, kur tiesnesis dalībniekam izsniedza blociņa veidā sastiprinātus vairākus karšu fragmentus un iedarbināja hronometru. Dalībnieka uzdevums ir noteikt, kurš no pagalmā redzamajiem kontrolpunktu karodziņiem atbilst kartē iedrukātā KP aplīša centram un dotajai leģendai. Kad dalībnieks atbildēja pēdējo uzdevumu, tiesnesis fiksēja atbildes laiku. Par katru nepareizu atbildi tiek pieskaitītas 30 soda sekundes.Dalībnieka rezultātu noteica, summējot visu uzdevumu staciju atbilžu laikus un pieskaitot sodas sekundes.Šajās sacensībās bija piecas uzdevumu stacijas, katrā pieci uzdevumi, tātad pavisam kopā bija jānosaka 25 kontrolpunkti.

  Par foto-O uzdevumiem:

  Iekštelpu kartes otrā pusē bija uzdrukātas vairākas fotogrāfijas ar dažādu objektu fragmentiem, kurus dalībniekam vajadzēja sameklēt, ejot uz tempO uzdevumu stacijām, un atbildēt uz jautājumiem. Orientēšanās divcīņā dalībnieka rezultātu noteica, summējot tempO distancē un foto orientēšanās iegūtos punktus par pareizajām atbildēm. Ja diviem vai vairākiem dalībniekiem bija vienāds izcīnīto punktu skaits, tad augstāku vietu ieņēma dalībnieks, kuram bija mazāka sekunžu summa.

  Liels paldies ir jāsaka sacensību sadarbības partneriem, kuri palīdzēja, lai sacensības noritētu sekmīgi - orientēšanās klubi "Ziemeļkurzeme", "Liedags", "Taciņa", Jūrmalas Jaunatnes iniciatīvu centrs, NRC "Vaivari", "Ventspils Digitālais centrs", "Terra-Topo", "Digitālā pele" u.c.

   

  Sacensību rezultāti un kartes: http://www.okzk.lv/?pauguraine 

Raksta komentāri

Rādīt:
vispirms jaunākos
vispirms vecākos
 • 14.03.2016 11:46
  Anita Kasakovska
  Prieks par kuplo dalībnieku pulku pirmajās šī gada Taku-O sacensībās. Veiksmīgu sezonu visiem un suminājumi uzvarētājiem!

Atlikušo zīmju skaits:

0,033109903335571