Ziņas - Taku orientēšanās – precizitāte, ne ātrums ◪ Latvijas Orientēšanās federācija

1.jūnijs /
Mairita, Bernedīne, Biruta
IenāktIenāktIenākt

Taku OS ziņas

 • Taku orientēšanās – precizitāte, ne ātrums

  02.02.2010

  Gaļina Stubailova (Latvijas Avīze)

  šajā sporta veidā rezultātu nosaka nevis distancē patērētais laiks, bet gan par precizitāti iegūtie punkti. Daudzi ar orientēšanos saprot skriešanu pa mežu. Bet, pateicoties entuziastam Jānim Bergam, pēdējā laikā sākusi attīstīties taku orientēšanās – sacensības, kurās dalībnieki netiek dalīti pēc vecuma, dzimuma, veselības stāvokļa vai fiziskās sagatavotības.

  Distances šajās sacensībās tiek iekārtotas tā, lai tās visā garumā no starta līdz finišam bez īpašām grūtībām spētu veikt jebkurš dalībnieks, arī tie, kas pārvietojas ratiņkrēslos, ar kruķiem, spieķiem vai pavadoņu roku atbalstīti. Trases var atrasties mežā, parkā vai citā apvidū.

  "Sportista uzdevums, ejot pa kartē norādīto taku, apstājoties pie katra kontrolpunkta jeb navigācijas punkta, noteikt, kurš no dabā esošajiem diviem līdz pieciem karodziņiem atbilst kartē atzīmētā apļa centram un leģendai. Sportists nekādā gadījumā nedrīkst noiet no taciņas, par to no tiesnešiem var saņemt bargu sodu," stāsta J. Bergs.

  Atšķirībā no klasiskās orientēšanās taku orientēšanās ir papildu uzdevums jeb laika punktu sektors. "Dalībnieku nosēdina ar skatu pret vairākiem kontrolpunktiem un iedod kartes fragmentu. Viņa uzdevums ir minūtes laikā parādīt to kontrolpunktu, kas attēlots kartē," nianses skaidro pieredzējušais sportists un treneris. Ja minētajā laikā atbilde tiek sniegta, rezultātam, kas iegūts takā, pieskaita punktu, bet, ja atbilde nav pareiza vai vispār netiek dota, dalībnieks saņem soda sekundes.

  Tā kā šajā orientēšanās veidā dalībnieki netiek klasificēti pēc vecuma un dzimuma, sievietēm ir iespējas pierādīt savu pārākumu pār vīriešiem, vecmāmiņa var uzvarēt mazdēlu, jo noteicošais ir kartes lasīšanas un navigācijas prasmes.

  Vienīgais sadalījums taku orientēšanās sacensībās ir paralimpiskās un atklātās grupas dalībnieki. Paralimpiskajā grupā tiek iekļauti visi tie dalībnieki, kuriem ir jebkāda invaliditāte, tajā skaitā arī cilvēki ar ārēji neredzamām veselības problēmām. Savukārt atklātajā grupā drīkst startēt jebkurš, kam interesē orientēšanās neatkarīgi no viņa fiziskajām spējām.

  "Taku orientēšanās sacensībās paralimpiskās grupas dalībnieks vienlaikus drīkst būt arī atklātās grupas dalībnieks. Ja paralimpietim ir absolūti labākais rezultāts, tad viņš vienā distancē izcīna divas čempiona medaļas un arī iegūst divus titulus. Tāda ir šā sporta veida īpatnība gan nacionālajos čempionātos, gan Eiropas un pasaules čempionātos," stāsta J. Bergs.

  Taku orientieristi jau sākuši gatavoties sacensībām aprīlī.





Atlikušo zīmju skaits:

0,045189142227173