Ziņas - Orientēšanās sportam Latvijā – 70-tā sezona! ◪ Latvijas Orientēšanās federācija

18.janvāris /
Antis, Antons
IenāktIenāktIenākt

Orientēšanās skrējiena ziņas

 • Orientēšanās sportam Latvijā – 70-tā sezona!

  24.03.2007

  LOF logoLīdz ar pavasara atnākšanu sāksies arī orientēšanās sporta aktīvā sezona, un 2006.gadā orientēšanās sports Latvijā svin 70.gadus! Pirmās oficiālās orientēšanās sporta sacensības notika 1936.gada oktobrī Zušu muižā pie Ķīšezera, un toreiz tās tika nosauktas par skrējienu nezināmā virzienā. Mūsdienās orientēšanās sporta sacensības vairs nav “skrējiens nezināmā virzienā”, bet gan nopietni pārdomātas dažādas distances, kurās skrien profesionāli sportisti, un, protams, tiek rīkotas arī daudzas populāras tautas sacensības.

  Jau šajā nedēļas nogalē – 19.martā - sāksies tautas sacensību “Vidzemes kauss 2006” 1.posms. Kopā visa gada garumā būs 14 posmi dažādās Vidzemes vietās – Siguldā, Limbažos, Valmierā u.c. Šīs sacensības tiek organizētas svētdienās un piedāvā dalībniekiem dažāda garuma un sarežģītības distances. Plašāka informācija publicēta mājas lapā www.brivnieki.lv .

  Savukārt populāro tautas sacensību “Magnēts” pirmā kārta notiks 5.aprīlī Brekšos, pie Juglas ezera. Pagājušās sezonas laikā “Magnēts” kopā pulcēja vairāk kā 3500 dalībnieku, un sacensības notika tuvākā un tālākā Rīgas apkārtnē. Plašāka informācija publicēta mājas lapā www.magnets.lv , sadaļā “Vasaras Magnēts”.

  Ar divu dienu orientēšanās sporta sacensībām “Kurzemes pavasaris 2006” - 8.un 9.aprīlī Talsos un to apkārtnē - tiks atklātas “Latvijas Kausa 2006” un “Latvijas Sprinta Kausa 2006” sacensību sērijas. Divu dienu laikā sportisti sacentīsies trīs disciplīnās – sprintā, vidējā un garajā distancē. “Kurzemes pavasaris” ir arī pirmās sacensības sportistu atlasei uz valsts izlasi Eiropas Čempionātam. "Latvijas Kauss" un “Latvijas Sprinta Kauss” ir orientēšanās sacensību sērijas, kurās nosaka gada labākos sportistus katrā vecuma grupā.

  70.jubilejas gads Latvijas orientēšanās dzīvē ir nozīmīgs arī ar to, ka Latvijas Orientēšanās Federācija ir izcīnījusi tiesības organizēt vairākas starptautiskas, augsta ranga sacensības. Februāra sākumā Madonā notika Pasaules kausa 2.posms ziemas orientēšanās sportā uz slēpēm un Pasaules Veterānu čempionāts. Šajās sacensībās kopā piedalījās vairāk kā 300 sportistu no visas pasaules – Baltijas valstīm, Skandināvijas valstīm, Krievijas, Japānas, ASV, Vācijas.

  Savukārt 2.-4.jūnijā Saldū notiks “Baltijas Čempionāts orientēšanās sportā 2006”, kurā piedalīsies visu trīs Baltijas valstu spēcīgākie orientieristi. Baltijas čempionāts ir arī viens no Pasaules ranga mačiem, un šo sacensību ietvaros notiks sportistu atlase Pasaules čempionātam, kas augustā notiks Dānijā. Paralēli Baltijas Čempionātam turpat Saldū notiks arī “Baltijas Veterānu čempionāts 2006”, kurā startē sportisti vecumā no 35 gadiem, un “Baltijas Atklātās sacensības”, kurās var startēt jaunieši, juniori un pārējie sportisti, kas nav iekļauti savas valsts izlasē.

  Plašāka informācija par Pasaules rangu orientēšanās sportā atrodama Starptautiskās Orientēšanās Federācijas mājas lapā: http://www.orienteering.org

  Plašāka informācija par orientēšanās sporta sacensībām Latvijā publicēta mājas lapā www.orient.lv sadaļā “Sacensības”.

  Raksts no 1936.gadā 19.oktobrī publicētās avīzes “Jaunākās Ziņas”, Nr.238, Autors: Kārlis Krūmājs, "Skrējiens nezināmā virzienā".

  Vējš un rudens lietus kapā pēdējās lapas bulvāru kokos. Ja paskatās pa aplijušo logu, brr!... tādā svētdienas rītā negribas skriet pat zināmā virzienā pēc kafijas, krējuma un baltmaizes, kur nu vēl nezināmā ! Bet žurnālists ir kā karavīrs; sportists - vēl vairāk ! Tāpēc nav jābrīnās, ka vakar jau priekš p.9 pie LSB sapulcējās sportisti un žurnālisti, lai atklātu jaunu sporta veidu Latvijā - skriešanu nezināmā virzienā.
  "Zviedrijā šādos skrējienos piedalās 1000 un vairāk skrējēju", saka organizētājs - vieglatlētikas savienības priekšsēdis Saulītis.
  Mūsu nezināmā virziena skrējēju mazāk par tūkstoti, - tur nav šaubu. Kopā ar tiesnešiem visi novietojas vienā smagajā auto un tas aizdrāžas pa Brīvības gatvi. Braucam uz Zušu muižu pie Ķīšezera, - tur sāksies tas vēsturiskais skrējiens.
  Lietus vairs nelīst, parādās pat zili debesu plankumiņi. Sulīgu spirgtumu dveš zaļās priedītes; jauni bērziņi stāv godasardzē ceļmalā. Sportisti joko un zīlē sacensības iznākumu. Par sportisti Dauberi nav šaubu : tā būs pirmā, jo ir vienīgā sieviešu pārstāve. Garastāvoklis top vēl jautrāks, kad arī šoferis aizbrauc nezināmā virzienā un jāgriežas atpakaļ, lai uzsāktu pareizo ceļu.
  Beidzot Zušu muiža klāt. Sportistiem pusstunda laika pārģērbties. Kontroles punktu tiesneši pazūd mežā - savās vietās, kas tiem jau iepriekš norādītas. Pie starta, kur, mežsargam par lielu nesaprašanu, priedē uzkar sarkano karogu, divi vietējie skolnieki tēlo lielu publikas saplūdumu, jo ārzemēs šādiem skrējieniem nekad netrūkst arī ziņkārīgo.
  Viens pēc otra sportisti saņem apvidus kartes gabaliņu un kompasu. Kartē atzīmēts četrstūris apmēram 6 km apmērā, kas jānoskrien. Ik pēc minūtes sportisti dodas prom mežā. Paiet laiks. Atlikušie vēro hronometrus un aplēš, ka pēc 25 min. var sākt gaidīt pirmos atpakaļ. Paiet 30, 40, 50 min. - vēl nav neviena.
  Uzvarētājam paredzēta balva : mākslinieciski darināts šķīvis. Zīmējums attēlo lāci, kas nupat noēdis skrējēju, - pāri palikušas tikai naglu kurpes un kompass. Skrējēji nenāk un jau sākas bažas, vai tie nav pagalam ar visām kurpēm un kompasu, bet kompasi šoreiz "aizpumpēti" no armijas : nepatīkami. Lietus arī sāk smidzināt. Sekunžu rādītājs strauji lec uz priekšu, līdz beidzot pēc 57 min. 39 sek. pirmais parādās Motmillers. Tuvu finišam viņam uzbrūk mežsarga suņi. Divas minūtes paiet cīņā ar tiem, tad viņš ir klāt.
  "Bet jums nav divu kontrolpunktu atzīmju ?!" viņa ceļa karti pēta Saulītis.
  "Neskaitās !" piekrīt skrējējs. "Vienu punktu atradu, otram tālumā paskrēju garām, bet trešo nevarēju sameklēt."
  Gaida pārējos.
  "Laipenieku negaidāt !" paziņo Motmillers. "To es satiku mežā, - aizskrēja pavisam pretējā virzienā, droši vien būs jau pret Siguldu !"
  Ierodas kontrolpunktu tiesneši. Apnicis. Nav varējuši sagaidīt skrējējus. Un tad, beidzot nāk arī Laipenieks. Nu aizlaiž skrējienā sprinterus, kam jāskrej 2 kilometri. Sagaida arī tos atpakaļ : pirmais ir Dižbite ar laiku 14:15,8 , 2) Leingards - 15:58, 3) Luika 16:04. Vienīgā dāma skrējusi 19 min. 33 sek. Bet mežā palicis vēl Zvans - no pirmā skrējiena.
  Atnākušie stāsta savus piedzīvojumus. Visi stiguši purvos, metušies peldus pāri lieliem grāvjiem. Visi slapji, dubļiem notašķījušies līdz ausīm, bet priecīgi.
  Zvanu nevar sagaidīt. Ģērbjas un brauks prom. Un kad visi jau mašīnā, beidzot nāk no meža teciņos arī pēdējais skrējējs. Viņš galīgi apmaldījies, ieraudzījis skautu pulciņu, gribējis tos izjautāt, bet tie metušies bēgt. Ar lielām pūlēm noķēris. Domājuši, ka tas izbēdzis cietumnieks. Lai nu parādot kartē, kur šis aizskrējis. Skauti ilgi pētījuši karti, kamēr pateikuši, ka uz tās vajadzīgā zeme nemaz nav virsū : te esot Mīlgrāvja apkārtne.
  Tā izdevās pirmais skrējiens nezināmā virzienā. Pēc dalībnieku un tiesnešu jautrības un nebeidzamiem piedzīvojumu un pārdzīvojumu nostāstiem jāsecina, ka iesākums lieliski izdevies un turpmāk arī pie mums skries tūkstošiem. Paredzēts rīkot šādus orientēšanās skrējienus ziemā ar slēpēm, bet vasarā pat naktī. Neatsverami labs treniņš tie ir aizsargiem un armijai.

Atlikušo zīmju skaits:

0,17031002044678