Ziņas - Jaunsargi telpu orientēšanās sacensībās trenē atmiņu un loģisko domāšanu ◪ Latvijas Orientēšanās federācija

Aleksejs, Aleksis
17.jūlijs /
IenāktIenāktIenākt

Orientēšanās skrējiena ziņas

 • Jaunsargi telpu orientēšanās sacensībās trenē atmiņu un loģisko domāšanu

  23.11.2017

  LOF Sabiedrisko attiecību daļa | 1 komentārs

  Latvijas Telpu orientēšanās kausa 2017. gada sezona tuvojas noslēgumam - pavisam drīz, 3. decembrī, Latvijas Universitātes (LU) Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātē tiks noskaidroti kausa kopvērtējuma uzvarētāji. Taču vēl neizstāstīts ir stāsts par sacensību cītīgākajiem apmeklētājiem, kuriem orientēšanās sports nav ikdiena - tie ir Jaunsardzes pārstāvji no Jelgavas novada.

  Telpu orientēšanos Jaunsardze instruktora Edmunda Miķelsona vadībā izmēģināja jau pērn. Toreiz uz Rīgu izdevās atvest vien četrus jauniešus, bet šogad skaits kuplināts vairāk nekā septiņas reizes. Uz jautājumu, cik liels pulks uz sacensībām brauc, E. Miķelsons ironizē, ka militārā valodā pulks* nesanāk, bet vads** gan. “Parasti tie ir 30 jaunsargi. Viņiem pievienojušies arī divi vecāki,” uzskaita instruktors, piebilstot, ka tik lielu skaitu jauniešu uz sacensībām izdodas aizvest tikai ar lielu Jaunsardzes atbalstu.

  Tāpat viņš izceļ arī Jelgavas novada, autobusa šoferu un citu instruktoru atbalstu: “Instruktoru ieinteresētība ir ļoti svarīga. Šeit jāizceļ Kalnciema vidusskolas intruktors Oskars Karls,” akcentē E. Miķelsons.

  Vēlmi šogad braukt uz sacensībām jaunieši izrādījuši paši - kā skaidro instruktors, sacensības viņiem palīdz izrauties no sistēmas, skolas formulām, valodu likumiem, fizikālajām sakarībām un sniedz iespēju ļauties ikdienā nepieredzētam azartam. “Orientēšanās ir sports, kas ļauj domāt ārpus rāmjiem. Turklāt sabiedriskās iestādēs vienmēr jāievēro to noteikumi, bet kad cittad bērni vēl atļausies izskriet bibliotēku vai augstskolu, ja ne telpu orientēšanās sacensībās? Manuprāt, šāda iespēja ir tikai vienreiz gadā,” stāsta instruktors.

  Latvijas Telpu orientēšanās kausā jaunsargi piedalās ar norunu, ka savāks visas nepieciešamās ieskaites kārtas, kas kopumā ir četras. Pēc pirmā posma Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, kas bija sarežģīta gan tehniski, gan fiziski, E. Miķelsonam bija bažas, ka jaunsargiem sacensības būs bijušas par grūtu. Tomēr, iekāpjot autobusā, jaunieši vienbalsīgi atbalstījuši ierosinājumu braukt vēl. “Pēc katras distances, kad redzu, kā jaunieši savā starpā izrunā kļūdas, atceras, kur satika viens otru un kurš bija vislabākais maršruts, kā arī kritiski izvērtē, ko distancē darīja, - lūk, tas ir lielākais iedvesmas avots vest viņus vēl un vēl," turpina instruktors

  Viņš arīdzan novērojis, ka orientēšanās ir gan fiziski, gan psiholoģiski attīstošs sporta veids, kas prasa ātru lēmuma pieņemšanu: “Tas ir individuālais sporta veids, kurā distanci jaunietis pievar viens, patstāvīgi izvērtējot, kurš ceļa variants ir vislabākais. Papildu visam iepriekš minētajam, telpu orientēšanās trenē arī atmiņu un spēju loģiski domāt, līdz ar to tas palīdz vieglāk apgūt arī mācību vielu skolā.” Edmunda Miķelsona vadībā uz telpu orientēšanās sacensībām brauc jaunsargi vecumā no 10 līdz 21 gadam.

  Pašam instruktoram šīs sacensības nav vis nekāda atpūta - sacensībās, vai tā būtu skriešana vai braukšana, vienmēr distancē viņš dodas pēdējais. “Redzot, ka kāds ir pazaudējis savu atrašanās vietu, apstājos un palīdzu, bet nu jau pēdējos posmos atļaujos paskriet garām - zinu, ka viņi atradīs risinājumu paši,” saka instruktors. Grūtāk ir sacensībās, kur dalībniekam dots konkrēts starta laiks - tad visu sacensību laiku jādomā, kā jauniešiem sokas.

  Telpu orientēšanās šogad nav vienīgais orientēšanās paveids kurā Jelgavas novada jaunsargi slīpējuši prasmes. Klasiskā orientēšanās skrieta orientēšanās kluba “Alnis” un biedrības "Sporta un atpūtas apvienība "Magnēts"" sacensībās, tāpat 30 cilvēku sastāvā jaunsargi piedalījušies arī Jūrmalas rogainingā, veidojot četras velo un deviņas skrējēju komandas.

  Latvijas Telpu orientēšanās kausa sestais un arī pēdējais posms 3. decembrī notiks LU Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātē (Jūrmalas gatve 76, Rīga). Starts jauniešu un pieaugušo grupām no plkst. 10.00. Pieteikties sacensībām iespējams līdz 1. decembra plkst. 10.00 šeit: http://lof.lv/pieteikumi/?act=mans&id=2017102110 , un tie, kuri piedalījušies vismaz četrās sacensībās sev ērtā laikā, ar savu rezultātu piedalās galvenās balvas izlozē.

  *mil. “pulks” ir no 700-5000 karavīru

  **mil. “vads” ir no 26-60 cilvēkiem

   

  Jaunsargu komentāri par telpu orientēšanās sacensībām:

  Diāna Vasiļjeva

  Man personīgi patīk skriet pa kāpnēm - jūtu, kā kājas deg. Arī kontrolpunktu vākšana ir liels azarts - gluži kā pirātam dārgumu lādes. Man patīk tā sajūta, kad esi noskrējies, izdauzījies un domājis ar galvu. Esmu piedalījusies daudzās telpu orientēšanās sacensībās kopā ar citiem jaunsargiem. Vienās ir gūta arī pirmā vieta. Galvenokārt es iemācos loģiski domāt, tikt ārā no situācijas un arī uzlaboju fizisko noturību. Slinkie pateiktu, ka ir labāk orientēties ēkas, kur ir mazāk stāvu, taču Jaunsargi izvēlas grūtos ceļus. Vislabāk man patika telpu orientēšanās LU Materiālu mehānikas institūtā, jo tur bija pagrabs.

   

  Signe Sirmā

  Esmu piedalījusies trīs posmos. Visvairāk man patīk, ka ir interesantas distances, kas liek pakustināt pelēkās šūniņas - varu attīstīt ātru variantu ieraudzīšanu, kas noteikti noderēs arī meža distancēs. Pagājušā gada posms "Rīga plaza" telpās  man patika visvairāk, jo tur spēju attīstīt arī ātrumu, bet šogad ļoti patika Rīgas Nacionālajā Sporta manēžā, jo tur bija labirints.

   

  Margarēta Novika

  Man vislabāk telpu orientēšanās sacensībās patīk domāt veidus, kā tikt uz pareizo stāvu cauri visiem šķēršļiem. Uz telpu orientēšanās sacensībām braucu jau otro gadu - esmu iemācījusies atrast risinājumus, kad priekšā ir šķērslis. Man vislabāk patika orientēties LU bijušajā Bioloģijas fakultātē.

   

  Artūrs Freimanis

  Man vislabāk patīk, ka organizatori izveido interesantas distances un liek mežģīt galvu. Esmu piedalījies apmēram 20 sacensībās, kurās iemācos izdomāt ātrus ceļa variantus. LU vecajā Bioloģijas fakultātē sacensības man šķita visinteresantākās, jo tur organizatori bija izdomājuši labas distances un ne visi tās varēja saprast.

   

  Viktorija Ose

  Telpu orientēšanās sacensībās man patīk tas, ka var orientēties siltumā, kā arī patīk orientēties un pēc kartes atrast kontrolpunktus. Es biju uz trīs telpu orientēšanās sacensībām, kurās esmu iemācījusies labāk saprast karti un ātrāk atrast kontrolpunktus. Vislabāk man patika orientēšanās Gaismas pilī, jo tur bija daudz stāvu, kā arī bija jāpārvar pašam sevi, lai izskrietu abas distances un iegūtu labākus rezultātus. Gaismas pilī distances bija diezgan sarežģītas, un man patika tas, ka vajadzēja vairāk padomāt un saprast karti, lai atrastu visus nepieciešamos kontrolpunktus.

   

  Darens Roze

  Man telpu orientēšanās sacensībās patīk tas, ka var iepazīt telpas un iegūt arvien labākus rezultātus. Esmu piedalījies piecās sacensībās un esmu guvis daudz pieredzes - iemācījos nolasīt telpu orientēšanās karti! Man vislabāk patika orientēties Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, jo viss bija ļoti plašs, bija daudz stāvu un bija jautri skriet līdz 12. stāvam.

Raksta komentāri

Rādīt:
vispirms jaunākos
vispirms vecākos
 • 04.12.2017 17:25
  Anita Kasakovska
  Malači! Ceru savējos jaunsargus arī "pavilkt" uz telpu os

Atlikušo zīmju skaits:

0.044528961181641