Ziņas - Jauniešu treneri analizē sniegumu Eiropas Jauniešu čempionātā ◪ Latvijas Orientēšanās federācija

Otīlija, Iveta
12.decembris /
IenāktIenāktIenākt

Orientēšanās skrējiena ziņas

 • Jauniešu treneri analizē sniegumu Eiropas Jauniešu čempionātā

  12.07.2017

  Krista Strautniece, trenere | Nav komentāru

  No 30. jūnija līdz 2. jūlijam Slovākijā tika aizvadīts Eiropas Jauniešu čempionāts orientēšanās sportā, kur četrās vecuma grupās 400 sportisti no 35 valstīm sacentās sprintā, garajā distancē un stafetē. Latvijai šis bija īpaši veiksmīgs čempionāts, jo mājās tika atvestas sudraba medaļas, ko izcīnīja M18 puišu stafešu komanda - Ilgvars Caune, Rihards Krūmiņš un Fricis Spektors.

  Šī gada Latvijas jauniešu izlases sastāvā bija vairāki debitanti, piemēram, Kristīne Brunere, Anna Emīlija Suta, Aija Denija Trēziņa, Pauls Alberings, Dāvis Šolmanis, Ralfs Jānis Eižveriņš, Māris Heinols un Kristaps Bruners, kam šis bija pirmais Eiropas Jauniešu čempionāts un pirmā pieredze šāda mēroga orientēšanās sacensībās.

  Čempionāts sākās ar sprinta distanci Slovākijas pilsētā Banska Štjavnica, kas iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Sprinta distance bija fiziski smaga, kas prasīja daudz spēkus. Lielākās problēmas mūsu sportistiem sagādāja mazie celiņi, ko bija grūti pamanīt, skrienot lielā ātrumā, un ceļu variantu izvēle kalnainā sprinta apvidū. Augstākais rezultāts Agnijai Caunei, kura izcīnīja 12. vietu W16 grupā, no grupas uzvarētājas atpaliekot 1 minūti un 52 sekundes.

   

  Sprinta rezultāti:

  M16

  40. vieta Pauls Alberings 15.07 (+ 2.25)

  52. vieta Ralfs Jānis Eižvertiņš 15.35 (+ 2.53)

  56. vieta Māris Heinols 15.45 (+ 3.03)

  56. vieta Dāvis Šolmanis 15.45 (+ 3.03)

   

  M18

  34. vieta Ilgvars Caune 15.10 (+ 2.05)

  55. vieta Fricis Spektors 16.00 (+ 2.55)

  88. vieta Rihards Krūmiņš 18.01 (+ 4.56)

  97.Kristaps Bruners 20.40 (+ 7.35)

   

  W16

  12. vieta Agnija Caune 13.53 (+ 1.52)

  29. vieta Kristīne Brunere 14.37 (+ 2.36)

  41. vieta Aija Denija Trēziņa 15.11 (+ 3.10)

  54. vieta Anna Emīlija Suta 15.34 (+ 3.33)

   

  W18

  51. vieta Signe Sirmā 15.22 (+ 3.04)

  57. vieta Vilma Alberinga 15.34 (+ 3.16)

  58. vieta Elīza Ozola 15.35 (+ 3.17)

  60. vieta Magda Cigle 15.44 (+ 3.26)

   

  Pieejamas sprinta kartes, kā arī sprinta rezultāti

   

  Turpinājumā sekoja garā distance, kas tika aizvadīta lietainos laika apstākļos kalnainā apvidū. Šeit noteicošais bija garo etapu ceļu variantu izvēle, kur, neizvēloties labāko variantu, varēja zaudēt daudz laika. Augstāko rezultātu starp Latvijas pārstāvjiem izdevās izcīnīt Annai Emīlijai Sutai W16 grupā 12. vieta un no grupas līderes atpaliekos 7 minūtes un 40 sekundes.

   

  Garās distances rezultāti:

  M16

  21.vieta Dāvis Šolmanis 53.43 + 7.16)

  39.vieta Ralfs Jānis Eižvertiņš 57.27 (+11.00)

  44.vieta Pauls Alberings 57.50 (+11.23)

  48.vieta Māris Heinols 59.11 (+12.44)

   

  M18

  32.vieta Rihards Krūmiņš 59.33 (+ 8.43)

  45.vieta Fricis Spektors 62.16 (+11.26)

  57.vieta Ilgvars Caune 66.39 (+15.49)

  59.vieta Kristaps Bruners 67.53 (+17.03)

   

  W16

  12.vieta Anna Emīlija Suta 46.05 (+ 7.40)

  28.vieta Aija Denija Trēziņa 50.06 (+11.41)

  34.vieta Agnija Caune 51.31 (+13.06)

  59.vieta Kristīne Brunere 58.10 (+19.45)

   

  W18

  61.vieta Signe Sirmā 68.33 +19.54

  68.vieta Elīza Ozola 72.37 +23.58

  72.vieta Magda Cigle 74.28 +25.49

  74.vieta Vilma Alberinga 76.21 +27.4

   

  Pieejamas garās distances kartes, kā arī garās distances rezultāti.

   

  Čempionāts noslēdzās ar stafeti, kas norisinājās tajā pašā apvidū, kur garā distance. Šeit tika sasniegts pēdējo gadu augstākais rezultāts, mājās atvedot sudraba medaļas. Tās izcīnīja Ilgvars Caune, Rihards Krūmiņš un Fricis Spektors M18 grupā. Komandas laiks bija 1:46:23, zaudējot vien 38 sekundes pirmās vietas ieguvējai Francijas izlasei.

  10.vieta M16 grupā komandai, kurā Dāvis Šolmanis, Ralfs Jānis Eižvertiņš un Pauls Alberings.

  2.vieta M18 grupā komandai, kurā Ilgvars Caune, Rihards Krūmiņš un Fricis Spektors.

  MP W16 grupā komandai, kurā Aija Denija Trēziņa, Kristīne Brunere un Agnija Caune.

  17.vieta W18 grupā komandai, kurā Signe Sirmā, Elīza Ozola un Vilma Alberinga.

   

  Pieejamas stafešu kartes, kā arī stafešu rezultāti.

   

  Šis Eiropas Jauniešu čempionāts jauniešiem paliks atmiņās ne tikai ar iegūtajām sudraba medaļām, bet arī daudz pozitīvām emocijām. Jaunieši ļoti pozitīvi vērtēja faktu, ka uz čempionātu komanda ieradās trīs dienas agrāk, kas ļāva iejusties apvidū. Šo dienu laikā bija iespēja iepazīties gan ar poligona karti un garās distances un stafetes modeli, gan arī ar sprinta distances modeli. Kopumā jaunieši bija vienoti un saliedēti, kas, pēc pašu domām, veidojās jau ar vienotu braucienu uz Baltijas čempionātu un treniņnometni Siguldā pirms Eiropas Jauniešu čempionāta.

  Īpašs prieks jauniešiem bija par jaunajiem izlases tērpiem, kas arī radīja kopības sajūtu, bet galvenais - tērpos ir ieslēptas vairākas latviešu spēka zīmes. Piemēram, Laimas zīme jeb slotiņa - "veiksmes un laimes simbols". Laimas slotiņa aizslauka visu slikto, palīdz beigt vienu posmu un sākt nākamo. Savukārt Dieva zīme ir "gudrība, labums, daiļums, visa sākums un gals, visa devējs un ņēmējs, augstākais padoms un iemesls", kas palīdz saglabāt veselību un saikni ar augstākiem spēkiemMāras zīme "rūpējas par mūsu veselību, sadzīvi". Tās paspārnē ir visi zvēri un augi.

  Jauniešiem ir arī pozitīvas atsauksmes par treneru darbu. Tie bija cilvēki, ar kuriem pēc katra starta tika pārrunātas distances un kuri motivēja cīnīties katru dienu no jauna, aizmirstot par iepriekšējo dienu. Īpaši liels paldies sakāms fizioterapeitei Lienei Leskei. Fizioterapeits ir drošības sajūta - ja nu kaut kas notiks distancē, blakus būs kāds, kurš darīs visu, lai saglābtu jauniešu veselību, nodrošinot iespēju nākamajā dienā atkal sekmīgi startēt.

  No nākamā gada jaunieši sagaida vairāk nometņu, jo, trenējoties kopā, iespējams sasniegt vēl augstākus rezultātus. Sudraba medaļas nomainīt pret zelta medaļām, kā arī izcīnīt individuāli augstākus rezultātus.

   

  Treneres Kristas Strautnieces komentārs: “Tā bija jauna pieredze trenera darbā, kā arī sapratu, cik patiesībā daudz darba ir izlases trenerim. Šis darbs jau sākas pirms čempionāta ar izlases sastāva izveidošanu, nometņu organizēšanu, organizatoriskiem darbiem, lai aizvestu jauniešus uz čempionātu. Tad sākas brauciens uz čempionātu, kura laikā trenerim jābūt informācijas sniedzējam jebkurā jautājumā, kas saistās ar sacensībām. Startā jāspēj jauniešus sagatavot startam, finišā jāsagaida ikviens jaunietis, bet pēc distances jāpārrunā sniegums, jāmotivē un jāsagatavo nākamajiem startiem. Trenerim jābūt tam, kurš visu sacensību laikā ir klāt jauniešiem un palīdz nostartēt pēc iespējas labāk. Kopumā varu teikt, ka izlašu treneru darbs prasa daudz pienākumus un lielu atbildību.”

  Galvenās tereneres Baibas Smilas komentārs: "Sezona ir noslēgusies ļoti veiksmīgi - ar sudraba medaļu stafetē, turklāt grupā, kurā ir vislielākā konkurence. Jau pirms EYOC vairākkārt teicu, ka mums ir ļoti spēcīgi konkurētspējīgi jaunieši, un tas, ka spējām izcīnīt medaļu tieši stafetē, to apstiprina. Jau pirms brauciena uz Slovākiju bija sajūta, ka “... ir jābūt”. Mēs bijām spējīgi sasniegt arī citas medaļas gan individuāli, gan stafetē, tomēr arī pārējie konkurenti nesnauž. Katru gadu ar lielu interesi vēroju, kā notiek sagatavošanās process citu valstu komandās, un mans secinājums - spēcīgajām valstīm uz EYOC ir līdzās gan fizioterapeits/mediķis, gan starp treneriem ir sadalīti precīzi uzdevumi. Kurš atrodas startā (ar visu starta trenerim nepieciešamo ekipējumu), kurš finišā (ar pēc finiša nepieciešamajiem resursiem un līdzekļiem, lai varētu labāk un ātrāk atjaunoties nākošajai dienai). Starp visiem sportistiem un treneriem ir ļoti laba sadarbība, cieņa vēlme sasniegt kopēju mērķi. 

  Domāju, ka šāda komanda bija izveidots šogad arī mums. Šogad izdevās izveidot saskanīgu, viens otru papildinošu komandu. Šī komanda nav tikai 16 izlases dalībnieki, treneri Baiba, Henrijs un Krista, kā arī fizioterapeite Liene. Šī komanda ir daudz plašāka. Izlases sagatavošanā iesaistījās gan jaunais treneris Atis Heinols (palīdzot Siguldas nometnes organizēšana), gan Līga Valdmane, kura gan startēja pati, gan vienlaikus bija kā treneris Baltijas čempionātā. Baltijas čempionāts bija kā pēdējais pārbaudījums un stafešu sastāvu modelēšana pirms EYOC. Lielu atbalstu un palīdzību saņēmām no Jāņa Lazdāna, kurš palīdzēja operatīvi un ātri sagatavot distances un kartes Siguldas nometnē, kur katru dienu veltījām kādai no EYOC disciplīnām. Noteikti jāpiemin arī Inguna Čākure, kura palīdzēja noorganizēt izlases nometnes saimniecisko daļu. Paldies jāsaka arī Mārim Stabiņam par līdzdalību izlases startā Baltijas čempionātā, kā arī Ingūnai Valdmanei un Jurģim Krastiņam par sarūpēto kopējo izlases autobusu startam Baltijas čempionātā. Tie visi ir it kā sīkumi, bet kopā veido tik ļoti nozīmīgo sajūtu jaunietim - būt, pārstāvēt Latvijas izlasi, lepoties un sajusties vajadzīgam un novērtētam. Šo sajūtu visos izlases startos mums palīdzēja sajust arī Andis Laveiķis, kurš šobrīd atbalsta visu Latvijas orientēšanās izlasi ar jauniem, skaistiem tērpiem. Noteikti jāmin arī vairāki mediķi, kuri bija pieejami un bieži pārkārtoja savu darba grafiku, lai pieņemtu sportistu, kuru piemeklējusi kāda ķibele. Ne vienu vien sestdienu, svētdienu palīdzīgu roku sniedza Liene. Tāpat ātrāku palīdzību varēja saņemt pie dakterēm Velgas,  Maijas u.c. speciālistiem. Es pat nevaru nosaukt visus cilvēkus, ieskaitot katra sportista personīgo treneri un konsultantus, kuri piedalās šajā lielajā sagatavošanas procesā. Mēs to visi paveicām kopā!

  Kas atiecas uz pašu EYOC, tad šogad uz to devāmies 4 dienas ātrāk, lai 3 dienas varētu mierīgi aprast ar karti, aklimatizēties, sajust komandas garu un nobriest startiem. Speciāli tam pasūtīju lielu māju, kur paši bijām saimnieki, kopīgi gatavojām ēdienreizes un noskaņojāmies startiem. Varbūt dažs iebildīs, kāpēc neizmantojām EYOC organizatoru piedāvātās dzīvošanas iespējas. Atbilde - tāpēc, lai jaunieši ierodoties sacensību centrā nesāktu pirms laika sevi “dedzināt”. Domāju - tas, ka mēs pavadījām 30 minūtes vairāk ceļā uz karti, bet vakarā varējām norobežoties no sacensībām, mums nāca tikai par labu, it īpaši izlases debitantiem.

  Noteikti gribu atzīmēt arī mūsu izlases debitantu veiksmīgos startus gan Annas, Aijas un Dāvja startu garajā distancē, gan Kristīnes Ralfa un Paula startu stafetē. EYOC startiem nepieciešamo sajūtu ir izdevies uztvert, tagad jāturpina gatavoties nākošajai sezonai - EYOC 2018 Bulgārijā un jāsāk gatavoties arī EYOC 2019 Baltkrievijā."

Atlikušo zīmju skaits:

0.025733947753906