Ziņas - Orientierists Uldis Alksnis saņēmis apbalvojumu - Atzinības krustu ◪ Latvijas Orientēšanās federācija

Tenis, Dravis
17.janvāris /
IenāktIenāktIenākt

Orientēšanās skrējiena ziņas

 • Orientierists Uldis Alksnis saņēmis apbalvojumu - Atzinības krustu

  25.11.2016

  Aija Pakalna | 2 komentāri

  Valsts svētkos Atzinības krusta kavaliera apbalvojumu par ieguldījumu Latvijas tūrisma attīstībā saņēmis Latvijas ceļojumu aģentūras "Jēkaba ceļojumi" dibinātājs un joprojām aktīvs orientierists Uldis Alksnis. Jau vairākus gadus viņš ir arī uzticams orientēšanās sporta atbalstītājs – “Jēkaba ceļojumi” gan gatavo balvas orientieristiem sacensību noslēgumā, gan ik gadu palīdz izlases sportistiem nokļūt sacensību galamērķos.

  "Man ir liels gandarījums, ka ir novērtēts mans ieguldījums nozarē, novērtēts tas, ko esmu paveicis ne tikai pēdējos 25, bet pat 30 gados," pēc apbalvojuma saņemšanas sacīja U. Alksnis. "Vēlos izteikt pateicību visiem tiem orientieristiem, kuri mani apsveica ar augsto apbalvojumu. Arī viņi pielika roku tam, ka šo apbalvojumu saņēmu, jo viena rekomendācija nāca arī no "Magnēta" apvienības." 

   

  Atmodas laika nopelni

  Darbu tūrismā U. Alksnis uzsāka 90. gadu sākumā vienā no pirmajām tūrisma kompānijām Latvijā - Latvijas Universitātes Tūristu Klubā (LUTK) –, bet 1994. gadā viņš jau dibināja savu ceļojumu operatoru, kas tagad ir viens no lielākajiem Latvijā. Tieši U. Alksnis bija pirmais, kurš tūristu grupas no Latvijas 90. gados sāka vest ar autobusu ceļojumos uz Eiropu. 

  “Sākums bija tāds – par cik uz visām valstīm vajadzēja vīzas, mēs ikreiz piemeklējām kādu sporta pasākumu kaut kur ārpus Latvijas, dabūjām izsaukumus no pasākuma un tad pulcējām klāt grupu,” stāsta U. Alksnis. “Kad Eiropa sāka palikt par šauru, tad sākām braukt uz pasaules mēroga pasākumiem, piemēram, Veterānu sporta spēlēm, Pasaules čempionātu rogainingā un citiem.” 

  Apbalvojumā pieminēts arī atmodas laikā organizēts sporta pasākumus, kuru daudzi noteikti atceras vēl šodien – Tautasdziesmu maratons –, ko U. Alksnis pārņēma no orientēšanās kluba “Kāpa” un vadīja trīs gadus laikā no 1990. līdz 1992. gadam. 

  “Idejas autors bija kino režisors Ansis Epners. Tas bija viens no daudziem atmodas laika pasākumiem, lai apvienotu tautu, turklāt tam bija arī simbolisks nosaukums, jo arī tautas dziesma mūs apvienoja atmodas kustībai. Maratonā piedalījās apmēram pieci līdz seši tūkstoši dalībnieku, tur bija grupas, kas skrēja maratona distanci ar Latvijas karogu rokās. Jāsaka, ka nacionālā pacēluma vilnis toreiz tiešām bija augts,” atmiņās dalās U. Alksnis.

   

  Vienmēr aktīvs

  Aktīva atpūta un sports apbalvojuma saņēmējam tuvi bijuši visu mūžu, tajā skaitā – arī orientēšanās: “Pirmoreiz mežā es gāju 1961. gadā. Man bija 15 gadi, tas bija vidusskolas laiks. Toreiz gan tā vēl nebija orientēšanās, bet gan slēgtais maršruts. Bija jāiet trīs cilvēku komandā, turklāt obligāta prasība bija kontrolsvars – vismaz astoņu kilogramu smaga mugursoma ar smiltīm, ķieģeļiem”. 

  Ar pārtraukumiem orientēšanās sportā skriets visu mūžu – sasniegta arī pirmā sporta klase, taču tā kā dzīvē bijuši citi pienākumi, augstāki panākumi tieši orientēšanās sportā U. Alksnim nav bijuši primāri. “Vienu laiku cītīgi kalnos gāju, aizstaigājos pat līdz PSRS sporta meistaram kalnu tūrismā. Tad man tuva bija garo gabalu skriešana – pieci un desmit kilometri, pusmaratons, ieskaitot klasisko maratonu, ko esmu noskrējis 20 reizes. Ne gan ar ļoti augstu rezultātu, bet drīzāk sava prieka pēc,” kustību nozīmīgumu veselīgai dzīvei uzsver U. Alksnis. 

   

  Orientēšanās - tagad jau atkarība

  Šobrīd, kā smejas viņš pats, orientēšanās atkal kļuvusi par sava veida atkarību - kaut mežs no mājām ir piecu minūšu attālumā, U. Alksnis drīzāk izvēlēsies braukt uz Alūksni orientēties: “Ziemā jau pa mežu jāskrien tāpat, jo darba dienās orientēšanās sacensību mazāk, bet vasarā cenšos četras reizes nedēļā aizbraukt – divus darba dienu vakarus “Magnētā” un brīvdienās uz lielajiem mačiem”. 

  Īpaši tuvs gan U. Alksnim, gan viņa dzīvesbiedrei Mudītei Alksnei ir rogainings. Jauktajā komandā viņiem pievienojas arī draugs un orientierists Oskars Zīds. “Rogainingā labākais sasniegums mums ir Eiropas čempionātā 4. vieta 2010. gadā superveterānu grupā. Ir bijusi arī piektā un sestā vieta grupā no 55 gadiem,” savus sasniegumus rogaingā uzskaita U. Alksnis. Šogad pirmoreiz viņš startējis Latvijas Kausa izcīņā 70 gadīgo grupā, kur ieguvis otro vietu – mazliet viņu izdevies apsteigt vien Pēterim Novikovam. Lielisks rezultāts arī “Magnēta’’ kopvērtējumā, kur 3. vieta. 

  “Sava vecuma līmenī vēl tīri labi izdodas paskriet. Galu galā – lai varētu pakustēties, ir jākustas,” uzsver U. Alksnis, gan noraidot pārliecību, ka ar lielo pieredzi nevienu kļūdu distancē viņš vairs nepieļauj. “Ar gadiem nav tā, ka netaisa kļūdas, kļūdas taisa visi un vienmēr, brīžiem noskrien un brīnies – kur es tik stulbs varēju būt? Ar gadiem rodas pieredze, it kā dari daudz precīzāk un labāk, bet kļūdies tāpat.” 

  Tuvākā nākotnē neaktīvā atpūtā U. Alksnis negrasās pāriet. To pierāda gan viņa joprojām aktīvais dzīvesveids, gan neizsīkstošā enerģija: “Šogad, kad jūlijā man bija apaļā 70 gadu jubileja, izdomāju, ka vajadzīgs kas unikāls, nevis tāds, ko citi dara. Un es sarīkoju “Jēkaba ceļojumu” kalnu turiādi Kaukāzā ar uzkāpšanu Kazbekā (5047 m), atceroties to, kā uzkāpu tur 33 gadu vecumā”. Tā kā viena klanu turiāde ir aizvadīta, nākamā gada vasarā plānota nākamā, šoreiz – uz Kaukāzu, Svanētijas reģionu Gruzijā ar skaistām, augstām virsotnēm, ko U. Alksnim atkal iekarot.

   

  Foto: LETA

Raksta komentāri

Rādīt:
vispirms jaunākos
vispirms vecākos
 • 25.11.2016 15:11
  Uldis Alksnis
  9123
  25.11.2016 14:56
  Uldis Alksnis sacīja:
  Pateicos visiem orientieristiem par sveicieniem sakarā ar Latvijas valsts augstā apbalvojuma saņemšanu. Aicinu visus orientieristus rīt, sestdien 26.12. Magnētā uz kliņģeri.
  Laboju kļūdu - Uzaicinu 26.11. ne 26.12.
 • 25.11.2016 14:56
  Uldis Alksnis
  Pateicos visiem orientieristiem par sveicieniem sakarā ar Latvijas valsts augstā apbalvojuma saņemšanu. Aicinu visus orientieristus rīt, sestdien 26.12. Magnētā uz kliņģeri.

Atlikušo zīmju skaits:

0.028403997421265