Ziņas - Sēru vēsts - mūžībā aizgājis Valērijs Kiseļevs ◪ Latvijas Orientēšanās federācija

Otīlija, Iveta
12.decembris /
IenāktIenāktIenākt

Orientēšanās skrējiena ziņas

 • Sēru vēsts - mūžībā aizgājis Valērijs Kiseļevs

  21.09.2016

  Aija Pakalna | 1 komentārs

  Mūžībā aizgājis viens no slavenākajiem Latvijas orientieristiem, karšu zīmētājiem Valērijs Kiseļevs. Atvadīšanās no Valērija Kiseļeva 22. septembrī, ceturtdien, plkst.15:00 Rīgas Krematorija lielajā atvadu zālē.

  Dienu pēc savas 69. dzimšanas dienas orientieristu saimi pametis orientēšanās sporta Lielmeistars Valērijs Kiseļevs.

  Valērijs dzimis Berlīnē 1947.gada 18.septembrī, bet bērnību pavadījis Budveņecas sādžā Krievijā. Bijis sapnis pēc vidusskolas beigšanas mācīties Maskavā. Laikam jau arī toreiz, tāpat kā visu dzīvi, Valērijs pratis ne tikai sapņot, bet apņēmīgi iet mērķa virzienā. Vasarās, strādājot par kombainiera palīgu, sapelnīja naudu, kas ļāva izmēģināt spēkus Maskavas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātē. Dažu punktu pietrūka, un Valērijs devās uz Liepāju apciemot savu korespondencšaha partneri. Tur tika pieņemts lēmums stāties Latvijas Universitātes fizmatos. 1964. gadā, kļuvis par pilntiesīgu Latvijas Universitātes studentu, Valērijs vairāk gan pievērsās sportošanai, nevis fizikai un matemātikai. Sākumā tā bija slēpošana un vieglatlētika, bet tad sastapa orientēšanās sportu. Pirmo pieredzi viņš guva, distancē sekojot vēl arvien aktīvi sportojošajam un toreiz augstas vietas gūstošajam Arno Līcim. Mazais pirkstiņš bija iedots, un orientēšanās sports sapina viņu savos tīklos uz visu mūžu. Valērijs darīja visu, kas saistījās ar orientēšanās sportu:

  • sportoja pats – no 1967. gada līdz 1981. gadam startējis Latvijas izlasē un bijis viens no tās līderiem; piedalījies 982 sacensībās, no kurām 626 uzvarējis (28 reizes kļuvis par republikas čempionu);
  • zīmēja kartes – viņa kontā ir 126 sporta kartes gan Latvijā, gan ārpus tās; viņš izstrādāja savu kartes sastādīšanas metodi un vienmēr meklēja kādus uzlabojumus un jauninājumus karšu izveidē; viņš apmācīja tos, kuri bija gatavi pārņemt viņa pieredzi; viņš sistematizēja sporta karšu atrašanās vietas Latvijā, piešķirot tām attiecīgus kodus;
  • organizēja sacensības – kopā ar domubiedriem tika organizētas visdažādākā mēroga sacensības, sākot no Solo (Magnēta priekštecis) un beidzot ar Pasaules studentu čempionātu Pļaviņās 1990.gadā; vispopulārākās bija viņa rīkotās ikgadējās daudzdienu sacensības Grand Prix no 1971.gada līdz 1991.gadam, kur dažos gados piedalījās pat līdz 5500 dalībnieki;
  • bija treneris: – trenēja gan jaunos orientieristus Rīgas Pionieru pilī, gan dažādu izlašu dalībniekus (sagatavojis 24 Sporta meistarus un 2 Starptautiskās klases sporta meistarus).

  Valērijam piemita apbrīnojama spēja atrast skaistākās Latvijas vietas karšu zīmēšanai. Brīžiem likās, ka viņš kādreiz (varbūt iepriekšējā dzīvē) jau bijis tur un visu ieplānojis. Paša rīkoto sacensību simboliku viņš parasti veidoja pats. Sacensību startam un finišam tika izvēlēti skaisti dabas stūrīši, lai varētu priecāties pats un arī sportisti.

  Būdams virsdienestā līdz 1991.gadam, paralēli visam, kas saistījās ar orientēšanās sportu, Valērijs pabeidza Novosibirskas Kartogrāfijas un ģeodēzijas institūtu un ieguva kartogrāfa diplomu. Šīs zināšanas noderēja turpmākajās darba gaitās. Būdams Zemessardzes kapteinis, tolaik faktiski vienīgais speciālists – kartogrāfs – Latvijā ar augstāko izglītību, Valērijs aktīvi piedalījās pasākumos, kas saistīti ar Latvijas kartogrāfijas atjaunošanu un attīstību. Viņš piedalījās Latvijas kartogrāfijas attīstības koncepcijas izstrādāšanā. Strādāja Nacionālo bruņoto spēku Operāciju pārvaldes Kartogrāfijas nodaļā par nodaļas vadītāju.

  Par Valērija aiziešanu sēro ne tikai visa lielā orientieristu saime, bet arī vistuvākie: bērni Marta un Edgars, mazdēls Ričards, kurš, šķiet, vairāk par visiem pārmantojis vectēva sportiskos gēnus, un dzīves līdzgaitniece Inta.

   

  Intas Tabakas teksts.

Raksta komentāri

Rādīt:
vispirms jaunākos
vispirms vecākos

Atlikušo zīmju skaits:

0.027575969696045