Ziņas - Andris Kivlenieks par 2008. gada ziemas sezonu. ◪ Latvijas Orientēšanās federācija

4.augusts /
Romāns, Romualds, Romualda
IenāktIenāktIenākt

Orientēšanās ar slēpem ziņas

 • Andris Kivlenieks par 2008. gada ziemas sezonu.

  13.05.2008

  Pirms neilga laika Andris Kilvenieks, Bulgārijā notiekošajā pasaules junioru čempionātā ziemas orientēšanās sportā, vidējā distancē izcīnīja augsto 15. vietu, kā arī kopā ar Edgaru Sparānu un Edgaru Bričonoku stafetēs iekļuva labāko sešiniekā. Piedāvājam interviju ar Andri par viņa 2008. gada ziemas orientēšanās sezonas nozīmīgākajiem startiem un sasniegumiem.

   

   

  Vai 2008. gada ziemas orientēšanās sezonai gatavojies daudz nopietnāk, nekā iepriekšējos gadus?

  Vispār jau apjoma ziņā līdz pasaules čempionātam ne cik vairāk kā iepriekšējos gados nenobraucu. Šogad vienīgi Latvijas sniega trūkuma dēļ vajadzēja braukt uz ārzemēm, kur saslēpot kilometrus un gūt pieredzi. Lai gan pagājušajā gadā to pašu apjomu noslēpoju tepat Ogres Zilajos kalnos.

  Vasarā man bija dažādas traumas, tādēļ sanāca vien braukt vairāk ar riteni. Bet rudenī gan sāku cītīgāk trenēties ziemas sezonai. Bija nometne Priekuļos, kā arī Ogrē trenējos braucot ar rolleriem pa šoseju, jo vienkārši Ogrē nav piemērotu celiņu pa kuriem varētu trenēties slēpošanai. Būtu jau gribējies noslēpot vairāk kilometru, bet, ko padarīsi, visiem zināmā iemesla dēļ tas Latvijā nebija īsti iespējams. Sniega trūkumu Latvijā kompensēju pa brīvdienām braucot uz Igauniju, bet skolas laikā bija vien jāskrien un jābrauc ar rolleriem.

   

  Nedaudz pastāsti par saviem šī gada ziemas sezonas startiem pirms JWOC Bulgārijā (sacensības Zviedrijā, Šveicē).

  Zviedrijā, Idrē biju decembra sākumā, kur norisinājās 1. pasaules kausa posms Ski-O. Paralēli šīm sacensībām norisinājās atklātās sacensības, kurās startēju H20 grupā. Šīs sacensības skaitījās kā treniņ sacensības, jo iepriekš Latvijā bija noslēpoti mazāk kā 100 km. Savukārt, Šveicē biju janvāra vidū, kur arī startēju atklātajās sacensībās. Arī šīs sacensības bija tikai treniņa nolūkā, jo Latvijā starp šiem diviem braucieniem nebija sniega izņemot dažas dienas, kad sniegs uzsniga un jau nākamajā dienā bija nokusis.

  Ar kādām cerībām brauci uz Bulgāriju?

  Braucu ar cerībām nostartēt atbilstoši trenētības līmenim un nekļūdīties distancēs.

   

  Kādi kopumā bija apstākļi Bulgārijā? – Sniega sega pietiekoši bieza? Vai trases bija kvalitatīvas? Vai distances bija interesantas?

  Sniega sega sacensību vietās bija pietiekoši bieza, bija tikai dažas vietas, kur sniegs kalnu nogāzēs bija nokusis, bet špūres bija sagatavotas ļoti kvalitatīvi, sprinta un garās distances sacensību rajonā bija tikai platās un vidējās špūres, kuras visas lielākoties bija braucamas slidsolī. Bet vidējās distances un stafetes sacensību rajonā špūres bija šaurākas, kā arī parādījās šaurās špūres un vidējās špūrēs bija 74% no visām, kas, manuprāt, bija līdzīgāk mūsu vietējo sacensību špūru platumam. Sprinta distance likās tāda atšķirīga no visām iepriekšējām ko esmu braucis, jo tajā uz 3,6 km bija tikai 7 kontrolpunkti. Bet par pārējām distancēm runājot, man tās likās interesantas variantu izvēlē, jo gandrīz uz nevienu punktu nebija tā, ka būtu tikai viens variants.

   

  Pastāsti par savu pirmo startu Bulgārijā - sprinta distanci.

  Sprinta distancei pirmsstarts bija 20 min, pa kurām vajadzēja noslēpot 3 km līdz īstajam startam, kā arī nomainīt slēpes, pret tām, kuras sagatavotas tieši distancei. Līdz K punktam bija jābrauc kādi 300 m, kuru laikā vajadzēja pacelties par 30 m uz augšu. Tālāk punkts pēc punkta un finišs. Vienīgā varianta kļūda bija uz priekšpēdējo punktu. Uz kuru ātrumā bija ļoti grūti izvēlēties ātrāko variantu, jo visi izskatījās vienādi. Sprintā likās, ka bija grūti elpot – iespējams augstuma dēļ. Ātrums tiešām šajā distancē bija noteicošais, jo bija tikai 7 KP, un tādēļ šajā distancē uzvarēja tie, kuri bija uztrenējuši ātrumu, sabraucot daudz kilometru. Šajā distancē izcīniju 26. vietu ar laiku 21.39 min.

   

  Nedaudz pakomentē arī savu startu garajā distancē, kurā uzvarētājam zaudēji 12 minūtes? Kā pats vērtē, vai tas ir daudz vai maz?

  Garā distance bija nogurdinoša un ar lielu kāpumu, liekas, ka šādai distancei ar mazo daudzumu kilometru, ko biju sabraucis pirms JWOC, bija par maz. Šķiet, ka nebiju īsti gatavs tik garai distancei. Domāju, ka nostartēju atbilstoši šim savam sagatavotības līmenim, kļūdas šajā distancē bija tikai aptuveni 1.30 min. Secināju, ka man vienkārši bija par maz fiziskā spēka, lai sasniegtu augstāku rezultātu. Konkurence kā jau visās distancēs bija sīva.

  Pakomentē arī vidējās distances startu? Vai pats esi apmierināts ar izcīnīto 15. vietu, kas ir augsts rezultāts?

  Jā, esmu apmierināts. Viena varianta kļūda pēc skatītāja punkta šķīra mani no desmitnieka, kas bija reāli. Bet 15. vieta tik un tā ir augstākais sasniegums manā karjerā. Šajā dienā, kad notika vidējā distance bija stiprs vējš ar puteni un ļoti auksts, kā dēļ starts tika pārcelts par stundu, bet tas gandrīz neko nemainīja laika apstākļos. Starts bija uz liela ezera salas un distances sākums bija pa ezera līčiem, tālāk tā turpinājās pa pļavām un mežiem. Ātrums šajā distancē liekas bija lielāks nekā iepriekšējās dienās.

  Vidējā distance, Andra Kivlenieka ceļu variants.

   

  Vai iepriekš cerējāt izcīnīt 6. vietu stafetēs tieši šogad, kad Latvijā sniegs praktiski nav bijis? Kā pats veici savu etapu?

  Vispār iepriekšējā dienā pārdomājām iespējas un 6. vieta likās augstākā, ko varētu sasniegt veiksmīgas stafetes gadījumā. Bet, kad Edgars Sparāns bija veicis pirmo etapu likās, ka uz sešinieku nu vairs nav ko cerēt. Otrajā etapā startēja Edgars Bričonoks un viņam izdevās nobraukt mazliet ātrāk nekā Edgaram Sparānam, tādejādi pacelt komandu no 16. uz 14. vietu. Tik un tā likās, ka nav nekādu cerību uz 6nieku, jo igauņi bija 15 minūtes priekšā. Startēju es. Sniga sniegs un jutos vēl labāk kā iepriekšējās dienās. Braucu visus punktus bez kļūdām, normālā ātrumā, līdz skatītāju punktam neredzēju nevienu savu konkurentu. Tikai pirms paša skatītāju punkta ieraudzīju šveicieti sev priekšā kādus 100 metrus. Paulis [Paulis Bričonoks bija viens no Latvijas izlases pārstāvjiem – red.] sauca: ”aiziet, aiziet noķer viņu, igaunis vēl nav bijis!” Tā es skatītāju etapā biju jau tikpat kā klāt pie šveicieša. Turpmāk bija īsi, sarežģīti etapiņi, kuros izdevās apdzīt šveicieti. Priekšpēdējais punkts bija diezgan stāvā kalnā, kurā noņemot slēpes uzskrēju. Turpat vēl aiz muguras redzēju šveicieti, bet, kad biju jau augšā, sapratu, ka viņš mani vairs nenoķers, jo atlika vēl tikai nobraukt no kalna uz pēdējo punktu un finišēt. Etapu liekas, ka veicu ļoti labi un laika ziņā pirmajam etapa laikam zaudēju tikai 3 minūtes un 30 sekundes.

   

  Stafetes distance, Andra Kivlenieka ceļu variants.

   

  Kā Tu kopumā vērtē šo savu 2008. gada ziemas orientēšanās sezonu? Vai esi apmierināts ar sasniegtajiem rezultātiem dažādās starptautiskās sacensības?

  Domāju, ka rezultāti šai sezonā ir ļoti stabili, jo nevienās sacensībās neesmu pieļāvis lielas kļūdas. Jā, esmu apmierināts arī ar Šveices rezultātiem, jo sniega Latvijā gandrīz vispār nebija. Vienīgi žēl, ka nebija iespējams sarīkot Latvijas čempionātu, jo tas būt labs noslēgums sezonai.

   

  Vai nav grūti sevi piespiest iet uz treniņiem, lai trenētos ziemas sacensībām, ja pēdējos gados Latvija ar sniegu netiek lutināta?
  Vispār katru gadu ir cerība, ka būs sniegs. Un ziemas orientēšanās dod iespēju atpūsties no vasaras sezonas. Vispār man laikam Ski-O patīk vairāk nekā parastā orientēšanās, jo tajā ir lielāks ātrums, asākas izjūtas braucot pa šauru, līkumotu, nelīdzenumiem bagātu špūri no kalna lejā lielā ātrumā, un kad nezini, kas būs aiz katra nākamā straujā līkuma.

   

  Drīzumā sāksies vasaras orientēšanās sezona. Vai sev esi izvirzījis arī kādus mērķus vasarai, jo līdz šim arī klasiskajā orientēšanās sportā esi cīnījies par vietu sava vecuma grupu izlasēs?

  Jā, mērķis ir iekļūt V18 grupas izlasē, kas liekas man nebūs grūti, un EYOC izcīnīt vismaz vietu desmitniekā. Ceru, ka nebūs nekādu traumu, kas liegtu man sasniegt augstākus rezultātus.

   

  Paldies par interviju! Veiksmi sportisko mērķu sasniegšanai!

   

   

Atlikušo zīmju skaits:

0,030519008636475