Ziņas - Kuru katru pie tāda darba nelaidīsim ◪ Latvijas Orientēšanās federācija

25.janvāris /
Sigurds, Zigurds
IenāktIenāktIenākt

Orientēšanās ar slēpem ziņas

 • Kuru katru pie tāda darba nelaidīsim

  29.01.2017

  Aija Pakalna | Nav komentāru

  Aizvadītās nedēļas “Madonas Kauss” dalībnieku atmiņā palicis kā visai sarežģīts mačs, ko raksturo daudzveidīgs apvidus un blīvs špūru tīkls. Taču kā ziemas orientēšanās sacensības izskatās no to organizatoru viedokļa? To jautāju sacensību veidotājiem – Gunāram Ikauniekam un Jānim Gaidelim.

  Darbs pie kvalitatīvu ziemas orientēšanās sacensību organizēšanas sākas jau rudenī, kad distances veidotāji vairākas nedēļas pavada mežā ar zāģi un mačeti, tīrot un marķējot trases. Trašu labiekārtošana ir ļoti grūts un ilglaicīgs darbs, turklāt, ja apvidū nav zīmēta karte, jāpaspēj uzzīmēt arī tā. Kā stāsta sacensību veidotāji, mača sagatavošana ir ilglaicīgs process, tāpēc bieži dzirdētais pārmetums, ka ziemas sacīkstes jārīko tūlīt kā uzsnieg pirmais sniegs, ir nevietā; drīzāk pirmais sniegs ir brīdis, kad iekārtot trasi ir jau par vēlu.

  “Ir, protams, vienkāršāki apvidi ar retāku un tīrāku mežu, piemēram, Pierīgas priežu sili, kur sacensības var sagatavot salīdzinoši ātri, bet arī tad nevar prognozēt, cik ilgi tas sniegs turēsies,” norāda distanču veidotājs Jānis Gaidelis. “Var ieguldīt laiku, strādāt nedēļu no vietas, bet viss ir par velti un pazūd tikai laikapstākļu dēļ. Ziemas mačus šāda iemesla dēļ atcelt gadījies visai bieži.” 

  “Atšķirībā no senākiem laikiem, tagad viens no apvidus izvēles kritērijiem ir vieta, kur ziemā varētu gadīties, ka uzkrīt sniegs. Pēdējos gados tā ne tikai Latvijā, bet arī pārējās Baltijas valstīs ir bijusi liela problēma,'' atzīst “Madonas Kauss 2017” galvenais tiesnesis Gunārs Ikaunieks. Pagājušajā gadā tieši laikapstākļu nepastāvības dēļ sacensības Madonā bijis jāatceļ. “Šis gads ir mazliet labāks. Kamēr ne Lietuvā, ne Igaunijā šobrīd ziemas nav, Madonas apkārtnē ir, tāpēc sacensības bija ļoti gaidītas un visai plaši apmeklētas – sportisti aktīvi izmantoja iespēju Baltijas apvidū orientēties.” 

  Apvidus izvēlei ir arī citi svarīgi kritēriji, turpina J. Gaidelis, jo ne visur ziemas orientēšanās sacensības ir iespējams kvalitatīvi sarīkot: “Ziemas sacensības prasa daudzveidību. Lai viena distance ietu gan caur atklātu mežu, gan pļavām, kur abos tad plānot to blīvo špūru tīklu. Distancē svarīgi, lai orientieristam visu laiku būtu jāpārslēdzas domāšanā un darbībās – kur špūru tīkls ir biezs, jābrauc lēnāk un jāorientējas rūpīgāk, kur mazāks, var atkal uzņemt ātrumu''.

  “Madonas Kausa” karte varēja lepoties ar ļoti blīvu zaļo tīklojumu - špūres tika iebrauktas četrās gradācijās, sākot no ļoti platām līdz stipri šaurām. Lai visu sagatavotu starptautisku sacensību cienīgā līmenī, J. Gaideļa vadītais burāns Lubejas mežus rībināja vairāk nekā nedēļu, taču visa panākumu atslēga, kā uzsver G. Ikaunieks, bijusi saliedēta organizatoriskā komanda. “Man pašam ļoti gribējās braukt mežā un sagatavot špūru tīklu, bet zināju – lai nodrošinātu mačam augstu kvalitāti un dalībnieku labsajūtu, man vairāk bija jāstrādā pie organizācijas, kamēr Jānis strādāja ar distancēm,” gatavošanos sacensībām atceras galvenais tiesnesis. 

  Jānis Gaidelis ir vispieredzējušākais ziemas orientēšanās distanču sagatavotājs, kurš var lepoties ar visgarāko izbraukto špūru tīklu Latvijā. “Uz sniega motocikla jau daudzi brauc, bet pie trašu sagatavošanas var laist tikai pieredzējušu orientieristu – viņam perfekti jāzina karte un jābūt kartogrāfa iemaņām, tātad ļoti precīzam,” norāda J. Gaidelis. “Madonas Kausā” viņš kā svarīgu kvalitātes kritēriju norāda gan dalībnieku apmierinātību ar sacensībām kopumā, gan faktu, ka sportistu vidū nebija neviena aizrādījuma par kļūdām kartē. “Orientieristi uzreiz jūt, ja kaut kur ir kļūdas vai kaut kas nav pareizi uzzīmēts, tāpēc ne kuru katru var pielaist pie tāda darba”.

  Aktīvi distanču sagatavošanā iesaistījās arī Marģers Smudzis – saimniecības “Kalnakrievlejas” īpašnieks, kura īpašumā tradicionāli “Madonas Kauss” notiek. “Viņš pats iniciēja, lai gatavojam te maču. Viņš pats jau ceturto gadu orientējas un līdz pēdējam sīkumam pārzina savu apkārtni, kas lieti palīdzēja sekmīgai mača norisei," pateicīgs ir G. Ikaunieks.

  Cerot uz laikapstākļu labvēlību, nākamās ziemas orientēšanās sacensības Latvijā plānotas februāra beigās, 25. un 26. februārī. Tas būs Latvijas čempionāts ziemas orientēšanās sportā, kur starp ziemas orientieristiem tiks sadalītas godalgotas medaļas.

Atlikušo zīmju skaits:

0,22018599510193