Orientēšanās poligons "Ziemassvētku kauju vietas" muzejs Mangaļos ◪ Latvijas Orientēšanās federācija

28.novembris /
Rita, Olita, Vita
IenāktIenāktIenākt

Orientēšanās poligons "Ziemassvētku kauju vietas" muzejs Mangaļos

 

Projekts “Orientējies Latvijā” tiek veidots, lai orientējoties ar karti un kompasu, izzinātu Latvijas vēsturi, dabu, ģeoloģiju, ģeogrāfiju, literatūru un kultūru.

Pirmais orientēšanās poligons tapis Ziemassvētku kauju muzejā, Mangaļos, Valgundes pagastā.

Poligonā izvietoti 25 kontrolpunkti, kas atrodas pie nozīmīgām Pirmā pasaules kara Ziemassvētku kauju cīņu vietām. Atzīmēšanās kontrolpunktos notiek, izmantojot mobilo aplikāciju "Qrenteerings", kas lejuplādējama Google play vai Applestore. Nonākot katrā poligona kontrolpunktā, iespējams uzzināt informāciju par šīs vietas nozīmi Ziemassvētku kauju cīņās.

Pateicoties vēsturnieku un mežkopju rūpēm par šo apkārtni, Ziemassvētku kauju vietās saglabājušās Eiropas mērogam unikālas Pirmā pasaules kara liecības. Fortifikācijas un inženiertehnisko būvju paliekas ļauj precīzi identificēt vēsturisko notikumu gaitu un apstākļus. Ziemassvētku kauju muzeja apkārtne saistāma ar latviešu strēlnieku vienību darbību Pirmā pasaules kara laikā, kur mūsu karavīri izrādīja īpašu cīņassparu un izturību - šie traģiskie notikumi un strēlnieku parādītā varonība stiprināja latviešu nacionālo pašapziņu un kaldināja Latvijas valsts tapšanu

Nocietinājumu paliekas, ierakumi, neskaitāmas šāviņu izrautas bumbu bedres, daļa no vācu aizsardzības pirmās līnijas „vācu vaļņa”, kas ir vienīgais šāda veida objekts Baltijā, latviešu strēlnieku pozīcijas, kritušo piemiņas vietas – to visu slēpj Tīreļpurva meži, kur 1916. - 1917. gadā notika vienas no asiņainākajām Pirmā pasaules kara kaujām un kur mūsdienās vietām tik retais spēris kāju. Lai ikviens to visu tagad varētu iepazīt klātienē, LOF izveidojis orientēšanās poligonu, kur kontrolpunkti izvietoti vēsturisko notikumu vietās, par kurām saglabājušās dokumentālās liecības, turklāt daudzas no tām aprakstītas daiļdarbos. Reģistrējoties un atzīmējoties kontrolpunktā, atradīsi konkrētās vietas stāstu. Ieskaties un ieklausies!

 

Instrukcijas video par Qrenteerings aplikācijas lietošanu.

Prezentācija un informācija par Ziemassvētku kaujām. Karte un poligona instrukcija pieejama šeit: Poligona karte (A3 formāts)

Poligona rezultāti pieejami šeit.

Kartes fiziskā veidā iespējams saņemt muzeja darba laikā no otrdienas līdz svētdienai no plkst. 10.00 līdz 16.00.


Poligons tapis, Latvijas Orientēšanās federācijai sadarbojoties ar a/s “Latvijas valsts meži” un Latvijas Kara muzeju.

Vairāk informācijas par Pirmā pasaules kara kaujām: Ziemassvētku kaujas.

 

 

 

0,035657167434692