Citas ziņas - Kā Ventspils 3. vidusskolā zināmais kļuva par nezināmo ◪ Latvijas Orientēšanās federācija

Oļegs, Vineta
17.augusts /
IenāktIenāktIenākt

Citas ziņas

 • Kā Ventspils 3. vidusskolā zināmais kļuva par nezināmo

  18.02.2018

  Jānis Bergs | Nav komentāru

  Aizvien tālāk aiziet vēsturē tie laiki, kad orientēšanās sacensības notika tikai mežā. Mūsdienās orientēšanās sports no meža ir ienācis pilsētu parkos un pat ielās un aizvien lielāku popularitāti iegūst orientēšanās sacensības iekštelpās jeb telpu orientēšanās (turpmāk tekstā “Telpu-O”). Šī orientēšanās sporta paveida sacensībām ir piemērotas daudzstāvu celtnes ar daudzām istabām, koridoriem, zālēm utt.

  Ventspils 3. vidusskola, sadarbībā ar Latvijas orientēšanās federāciju un Orientēšanās klubu “Ziemeļkurzeme” 13. februārī skolas iekštelpās rīkoja Telpu-O sacensības ar skanīgu nosaukumu “VENTSPILS TELPU ORIENTĒŠANĀS SACENSĪBAS”.

  Kontrolpunkti (turpmāk tekstā “KP”) ar elektroniskajām atzīmēšanās ierīcēm bija iekārtoti, dažādās vietās visos četros stāvos, pagrabstāvā un arī blakus esošajā sporta hallē, gan skatītāju tribīnēs, gan sporta zālē, gan patrepēs, gan aizdurvēs u.c.

  No pl 1300 sākās sacensības Ventspils 3. vidusskolas skolēniem, lai noteiktu Telpu-O skolas čempionus dažādās vecuma grupās.

  5.-9. klašu skolēniem bija izplānotas īsa un samērā viekāršāka distance, kurā ja skrien bez kļūdām, augšā, lejā pa stāviem, turp un atpakaļ, apmeklējot visus 8 KP, varēja salasīt 3,41 km, bet reāli distance sanāca garāka, jo no kļūdām neizbēga ne viens.

  Pirms sacensībām viens otrs no skolēniem gandrīz vai lielījās, ka skolā labi zina katru stūrīti un viņam problēmu nebūšot. Bet kad vajadzēja doties distancē pēc kartē norādītā maršruta, kurā kontrolpunkti ir jāapmeklē noteiktā secībā, nevis skraidīt kur un kā pagadās, tad mīļās skolas telpas izskatījās pavisam savādākas, kā rezultātā viss, ikdienā ierastais un zināmais pēkšņi kļuva par nezināmo. Skolas otrā un trešā stāvu koridoros drīkstēja skriet tikai vienā, rīkotāju noteiktajā virzienā, kur ievērošanu stingri uzraudzīja sacensību tiesneši.

  No starta vietas līdz pirmajiem četriem KP distance bija visai vienkārša, lai dalībnieki spētu iejusties kartē un distancē nerastos stress jau no pirmajiem soļiem. Bet uz 5.KP, kurš bija iekārtots 4.stāva koridorā tuvu skolas celtnes, labā spārna kāpņu telpai, daudzus vilināja no otrā stāva pa šīm kāpnēm augšā. Un kad uzskrēja augšā, izrādās durvis ir aizslēgtas un tas arī ir parādīts kartē ar treknu melno svītru. Ja nelasīji karti, tad pats vainīgs vien ir. Tagad ir jādodas lejā uz 2.stāvu, jo 3.stāva koridorā pārvietošanās ir atļauta tikai pretējā vizienā. Pa otrā stāva koridoru jādodas uz celtnes kreisā spārna kāpņu telpu no kuras ir iespējams nokļūt 4.stāva koridorā ... Distancē bija arī citās vietās KP iekārtoti tā, lai bez problēmām pie tiem nokļūtu, nācās uzmanīgi lasīt karti, Tas nozīmē to, ka orientēšanās sporta sacensībās ir jāskrien tā, lai galvā domas tiek līdzi žiglajām kājām.

  10.-12. klašu skolēniem bija jāveic vidējā distance, kura bija gan garāka – 4,25 km, gan arī nedaudz nopietnāka ar 14 KP.

  Par Ventspils 3.vidusskolas pirmajiem Telpu-O čempioniem, šajās vēsturiskajās sacensībās kļuva:

  1. klašu grupā – Anna Mironova (5a.kl. ar rezultātu 14 minūtes 8 sekundes);
  2. klašu grupā – Rodions Matvejčuks (ar rezultātu 12 minūtes 48 sekundes);
  3. klašu grupā – Dmitrijs Rudenko (ar rezultātu 13 minūtes 41 sekunde);

  8.-9. klašu grupā – Aleksandrs Ilarionovs (8a.kl. ar rezult.10 minūtes 48 sekundes);

  10.-12. klašu grupā – Georgijs Golubevs (10.kl. ar rez.24 minūtes 40 sekundes);

   No pl 1700 sākās sacensības Ventspils 3. vidusskolas viesiem. Sacensībās bija ieradušies tādi kuri ar orientēšanās sportu jau daudzus gadus ir uz “Tu” . Viņiem bija iekārtota tehniski sarežģīta distance jau no pirmā kontrolpunkta - 7,96 km ar 21 KP un skatoties kartē distances plānojumu, nekļūdīgi varētu nosaukt pat īstu tamborējumu.

  Sacensību uzvarētāji:

  Garajā distancē 7,96 km 21 KP

  Dāmu grupā – Inese Zīvere (Ventspils) ar rezultātu 29 minūtes 3 sekundes;

  Kungu grupā – Kārlis Rūtenbergs (Ventspils) ar rezultātu 32 minūtes 57 sekundes;

  Vidējā distancē 4,25 km 14 KP

  Jaunkundžu grupā – Līna Brauna (Ventspils) ar rezultātu 30 minūtes 1 sekunde;

  Jaunkungu grupā – Emīls Naumovs (Ventspils ģimnāzija) ar rezultātu 17 min. 13 sek.;

  Paldies Ventspils 3. vidusskolas vadībai par to, ka saprot orientēšanās sporta lielo nozīmi sabiedrībai un īpaši jaunatnes audzināšanā, kā arī paldies skolotājiem un skolas darbiniekiem, kuri palīdzēja, sacensību sekmīgai norisei.

  Sacensību rezultāti ir apskatāmi šajā saitē:

  https://okzk.lv/jaunumi/data/augsuplades/files/rezultati/2018/Ventspils%20Telpu-O.htm#6KL

  Visu trīs distanču kartes ir apskatāmas šajā saitē:

  https://okzk.lv/jaunumi/data/augsuplades/files/Ventspils_Telpu_O_kartes.pdf

  Fotogrāfiju galerija par sacensību norisi ir apskatāma šajā saitē:

  https://failiem.lv/u/fs9tsubs?share_email_id=a49fa2

  Neliels ieskats Telpu-O  vēsturē:

  Latvijā pirmās oficiālās Telpu-O sacensības notika pagājušā gadsimta 80to gadu vidū. Diemžēl precīzas ziņas par šīm sacensībām nav saglabājušās un toreiz plašu popularitāti tautā šis orientēšanās paveids neieguva.

  Daudzi jaunatnes treneri, jau no pagājušā gadsimta 70tajiem gadiem, savu iespēju robežās uzmērija, uzzīmēja skolu iekštelpu kartes vai sporta zāļes kartes un audzēkņiem mācīja kartes lasīšanu, kā arī sarīkoja savas grupas mikro sacensības. Orientēšanās sporta popularizēšanas nolūkos dažādās ballītes un tamlīdzīgos kultūras pasākumos, tika rīkotas Telpu-O sacensības, kā papildus pasākums.

  Pateicoties orientēšanās sporta entuziasta Mārtiņa Līsmaņa neatlaidībai, Latvijā no 2010.gada Telpu-O sacensību popularitāte sāka paplašināties un sacensībus skaits sāka augt, kā sēnes pēc lietus.

  Telpu-O sacensības ir notikušas daudzās ievērības cienīgu celtņu iekštelpās, kā Rīgā Ķīpsalas hallē, Latvijas nacionālajā bibliotēkā jeb Gaismas pilī, bijušās Rīgas tabakas fabrikas iekštelpās u.c., Liepājā koncertzālē “Lielais dzintars” un daudzās citās vietās Latvijā.

  Igaunijā Telpu-O sacensības rīko pat lielveikalos. Protams drošības apsvērumu dēļ, kā arī lai izvairītos pakļaut riskam komersantu reputāciju, sacensības rīko vakarā, kad veikals ir slēgts.

  Ventspilī pirmās Telp-O sacensības bija notika 2014.gadā Ventspils Olimpiskā centra telpās, kur līdz šim bija vienīgā celtne pilsētā, kurā bija uzmērīta un uzzīmēta šim orientēšanās sporta paveidam atbilstoša karte.

  Cerēsim, kad nākotnē Ventspils pilsētā pārējo daudzstāvu celtņu iestādes sekos Ventspils Olimpiskā centra un 3. vidusskolas piemēram, dodot iespēju sarīkot Telpu-O sacensības, kuras gan venstpilnieku, gan pilsētas viesu dzīvē ienesīs daudzveidību.

   

  Jānis Bergs

  (Sporta tiesnesis)

Atlikušo zīmju skaits:

0.026695966720581