Citas ziņas - Orientēšanās sports kļuvis baudāmāks arī televīzijas skatītājiem ◪ Latvijas Orientēšanās federācija

7.marts /
Ella, Elmīra
IenāktIenāktIenākt

Citas ziņas

 • Orientēšanās sports kļuvis baudāmāks arī televīzijas skatītājiem

  07.10.2016

  Aija Pakalna

  Augstas kvalitātes televīzijas pārraides no dažādām orientēšanās sacensībām atmaksājas – to pierāda televīzijas translāciju dati, kas apkopoti pēc šī gada Pasaules čempionāta orientēšanās sportā, kas no 20. līdz 27. augustam notika Zviedrijā.

  Starptautiskās Orientēšanās federācijas (IOF) mājas lapā publicētos datus vērts analizēt, domājot par pasaules mēroga un nozīmes televīzijas translācijām, kas Latvijas Orientēšanās federācijai (LOF) būs jānodrošina turpmāko gadu laikā. Bagātīga pieredze ir iegūta vairākkārt; pēdējoreiz sacensību tiešraidi to norises vietā uz lielā ekrāna varēja vērot Euromeeting 2016 laikā septembra nogalē.

   

  Skandināvijā orientēšanos pārraida valsts televīzijas

  Pasaules čempionāta laikā Zviedrijas televīzijas skatītājiem tika nodrošināta kopumā 17 stundu tiešraide no piecām disciplīnām, kā arī atsevišķas reportāžas. Šos raidījumus pārraidīja valsts televīzijas kanāls SVT, un jāatzīmē, ka čempionāta laikā tās bija skatītākās TV pārraides ar mazliet vairāk nekā 200 tūkstošiem skatītāju. Visskatītākā bija sprinta stafete un sieviešu elites cīņa vidējā distancē.

  Paši zviedri gan bija gaidījuši lielāku skatītāju skaitu, taču tā kā čempionāta norises laikā ārā valdīja labi laikapstākļi, cilvēki izvēlējās vienkārši televizoru neskatīties.

  Šīs pārraides varēja redzēt arī Šveicē un citās Skandināvijas valstīs. Piemēram, Norvēģijā skatītākā Pasaules čempionāta disciplīna bija garā distance, un vairāk nekā 320 tūkstoši skatītāju tiešraidē redzēja, kā norvēģu orientierists Olavs Lundaness (Olav Lundanes) šajā disciplīnā ieguva zeltu. Kopējie dati ir vēl iepriecinošāki – čempionāta norises nedēļā orientēšanās sportu vēroja katrs piektais Norvēģijas televīzijas skatītājs.

   

  Vērts padomāt par pārraides platformām

  Tie, kam nebija iespējas Pasaules orientēšanās čempionāta norisi skatīties pie televīzijas ekrāna, varēja to par nelielu samaksu darīt Starptautiskās Orientēšanās federācijas mājas lapā. Vidēji sacensības internetā vēroja mazliet vairāk nekā divi tūkstoši skatītāju, bet lielākais skatītāju skaits – ap trim tūkstošiem – bija stafetei.

  84% tiešraidi vēroja no datora, 10% lietoja mobilos telefonus, bet 6% - planšetes. Sporta pasākumus visērtāk, protams, ir vērot tiešraidē, ko darīja 69% skatītāju, taču 31% arī skatījās atkārtojumu.

  Mūsdienu tehnoloģijas, piemēram, iespēja visas distances garumā izvietot vairākas kameras, GPS izsekošana un arī daudzkārt profesionālāka televīzijas pārraižu producēšana ir padarījusi orientēšanās sportu piemērotāku un vizuāli baudāmāku arī televīzijas skatītājiem. Šādu iespēju Latvijai noteikti būtu jāizmanto, organizējot Pasaules čempionātu orientēšanās sportā 2018. gadā.

   

  Pilno rakstu angļu valodā varat lasīt šeit.

  FOTO: LOF arhīvs no Euromeeting 2016

Atlikušo zīmju skaits:

0,029268980026245